Yıldırım Faciası! 20 kişi hayatını kaybetti | Şehrin Nabzı Haber
  • 15 Ağustos 2022

Yıldırım Faciası! 20 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’ın doğusundaki Bihar eyaletinin sekiz bölgesinde yıldırım düşmesi sonucu 20 kişi yaşamını yitirdi. Öte yandan ülkede her yıl muson yağmurları sırasında yıldırım düşmesi sonucu yüzlerce kişi hayatını kaybediyor.

BBC’nin haberine göre, Bihar eyaletinin kuzey kesimlerinde çarşamba ve perşembe günleri için şimşekli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Bihar Baş Bakanı Nitish Kumar, insanlardan devletin afet yönetimi otoritesinin tavsiyelerini yakından takip etmelerini istedi.

Ailelere Tazminat Ödendi

Kumar, ölenlerin her birinin aileleri için 400.000 rupi (5.008 dolar) tazminat ödendiğini duyurdu.

Hindistan’da her yıl muson yağmurları sırasında meydana gelen yıldırım olaylarında yüzlerce kişi ölüyor.

Açık Havada Çok Sayıda İnsan Çalışıyor

Yüksek sayıda ölüm için belirtilen nedenlerden biri, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla Hindistan’da açık havada çalışan çok sayıda insan olması. Bu da onları daha savunmasız hale getiriyor.

İklime Dayanıklılık Gözlem Sistemleri Teşvik Konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan Nisan 2020 ile Mart 2021 arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre %34’lük bir artış kaydederek 18 milyondan fazla yıldırım çarpması yaşandı.

“Devlet Binalarına Paratoner Takın” Emri

The Times of India gazetesinin haberine göre başbakan geçen hafta bir toplantı yaptı ve devlet yetkililerinden okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere tüm hükümet binalarına paratoner takmalarını istedi.

Ülkenin coğrafi konumu, musonlar sırasında sık sık yıldırım düşmesine özellikle duyarlı hale getiriyor.

Hindistan Tropikal Meteoroloji Enstitüsü tarafından toplanan uydu verileri de yıldırımların 1995 ile 2014 yılları arasında “hızlı bir şekilde arttığını” gösteriyor.

Öncekini Oku

Pençe-Yıldırım Harekatı’nda 5 şehit

Sonrakini Oku

18 yaşındaki genç arkadaşı tarafından boğazından bıçaklandı