Ye Kürküm Ye Kapanması! | Şehrin Nabzı Haber
  • 15 Ağustos 2022

Ye Kürküm Ye Kapanması!

Tam kapanmaya gittiğimiz son gün her ne kadar bu kapanmada da çalışacak grupta olmama rağmen, abonelerim ve iş yaptığım bazı sektörlerin kapanacak olmasından mütevellit, iki ayağım bir pabuca girmiş yarım işlerimi tamamlamaya çalışırken, bir taraftan da yeni sayı dergiyi abonelere ulaştırmaya çalıştım. Gün boyunca sokaklarda ve marketlerde gördüğüm manzara beni dehşete düşürdü resmen. Sokaklarda adeta bir insan seli vardı, kadını, çocuğu, genci, yaşlısı herkes sokaklarda, sosyal mesafe sıfırdı. Üstelik kilo kilo bayram şekeri alanları gördüm. Bu da demek oluyor ki bu tam kapanma insanlar bayramda bir araya gelmekte halen kararlı!

Gördüğüme göre söylüyorum ki emin olun yirmi günde bulaştıramayacağımız virüsü bir günde bulaştırdık! Büyük şehirler, küçük şehirler fark etmeksizin otobüs terminalleri hınca hınç dolu, insanlar yanardağ volkanından kaçarcasına panik, bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor iki gündür. Otobüs firmaları yarı kapasite çalışacakları için bilet fiyatları tavan, zaten parasını düşünmesen de koltuk bulmak imkânsız.

Bu tam kapanma bize pahalıya patlayacak demiş olayım!

Tatil denilince akla ilk gelen yerlerden olan ve çoğunlukla da zengin kesimin tatil yaptığı, fahiş fiyatları ile ünlü Bodrum beldemizin nüfusu bir günün içinde yarım milyon oluvermiş. Zengin tabakamız tatil için lüks villaları astronomik rakamlarla 20 günlüğüne kapatıvermiş! Zaten bütün uğraş, ezilen yıkılan yok olan onca sektöre rağmen turizm sektörünü ayakta tutmak değil miydi? Bayram sonrası gelecek dövizli tatilciye yer açmak için ülkeyi bir elden geçirmek gerekti.  Hepimizi bir odaya kapatıp misafir için ev temizliği yapan anne misali, her şey gelecek misafirler içindi! Ha yabancı turisti beklerken, yerli turist önceden bir fark attı o kadar.

Zenginimiz tatil yörelerine akın ederken, ekonomik açıdan 20 günü nasıl geçireceğini bilemeyen fakir fukaramız ise köyde nede olsa bir yufka ekmek ve çıtlık otu vardır diyerek koştur koştur köylerine memleketlerine kendilerini atma telaşında!

Bir tarafta bir gün çalışmazsa aç kalacak garip insanlar, diğer tarafta kapanmayı tatil fırsatına çeviren dünya yansa sığınacak bir ıssız ada kapatabilecek zengin insanlar!

Pandemi bile yapacağını yaptı be dostlar. Kimine yara oldu, kimine kafa dinleme fırsatı.  Kısacası bu tam kapanmada bir işe yaramayacak anlaşılan. Oradan oraya akın ederek şimdiden tüm ülke virüs sirkülasyonu yapmış durumda! Bu tam kapanmanın adı benim için artık tam kapanma olmaktan çıktı, bu tam kapanmanın adı artık benim beynimde ‘’ ye kürküm ye kapanması’’ o zaman ne yapıyoruz, bu ye kürküm ye kapanmasında fakire sabır, zengine iyi tatiller diliyoruz!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

İL HIFZISSIHHA KURUL KARARI

Sonrakini Oku

Eski İzinler İptal, Sokağa Çıkmadan Okuyun!