Yanıyoruz Fuat Abiii!!! | Şehrin Nabzı Haber
  • 20 Ocak 2022

Yanıyoruz Fuat Abiii!!!

Sanırım Ekim sonlarıydı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe kanun teklifinin sunumunda yaptığı konuşmada ’’ küresel çapta yaşanan krizlere rağmen ekonomiyi büyütmeyi başardık, Küresel enerji piyasalarındaki anormal artışları göğüsleyerek vatandaşımıza yansıtmadık; bundan sonra da küresel eğilimlerin milletimize etkisini en asgari düzeyde tutmak için gayret göstermeye devam edeceğiz. Para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla, verimlilik artışıyla destekleyerek, enflasyonu tek haneye indirmeye kararlıyız’’ demişti. Ne kadar da yüreklere su serpen bir konuşmaydı.

Aradan yaklaşık yirmi günlük bir zaman geçti, Sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 48 zam geldi. Motorin, benzin ve LPG ye gelen zamlar parça parça ve iki ileri bir geri şeklinde olduğu için yüzdesini hesaplayamıyorum. Malum zaten sözelciyim.

Market raflarından beş litrelik sıvı yağlar bir bir kalkarak yerlerini dört litrelik sıvı yağlara bıraktı, dört litre sıvı yağın çoğu yerde satış fiyatı 79 TL. Hatta bu yağ fiyatları zincir marketlerin başını yakan en büyük etken oldu.

Dolar yazıyı yayına hazırladığım esnada 9,96 TL, Euro 11,39 TL, çeyrek altın 970 TL idi. Piyasalar çok durağan bir tavır sergilemediği için siz yazıyı okurken kaç lira olurlar hiç kestiremiyorum!

Birçok üretim hammaddesine astronomik zamlar gelirken depolarda bulunan birçok hammadde ve üretim aracısı malzeme birileri tarafından satışı durdurularak yok çekilmeye başlandı. Birçok firma kurlarda ki artış nedeni ile sattıkları ürünlerin liste fiyatlarını değiştirdiklerini duyurdu.

Asgari ücretli bu ay alacağı maaşı fark etmeden geçen ay harcadı! Esnaf elinde ki ürünü sattı rafa yenisini koyamadı, birçok anne ‘’yağsız yemek sağlığa daha faydalıymış çocuğum bakma tadına ye’’ dedi çocuğuna. Birçok baba ‘’bozuk param yok evladım bugün harçlık vermesem olur mu’’ diye yalan söyledi öğrenci evladına. Birçok evden maddiyat kaynaklı huzursuzluk sesleri yükseldi. Birçok kişi önerilen şekilde porsiyonları küçülttü lakin tek çeşit yemek porsiyonda küçülünce doyurmadı. Birçok evde doğalgaz henüz yanmadı. Birçokların ardı arkası kesilmedi!

Köy yandı, bazıları saçını taradı! Yeni yeni dolar zenginleri türedi! Bu zenginler ekonomi çok iyi demeçleri verdi!

İşin özü hiçbir şey düşünüldüğü gibi gitmedi. Dış mihraklardan mı kaynaklı, liyakatsiz kadrolardan mı bilmiyoruz lakin, bir şeyler yapın yanıyoruz Fuat Abiii!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

SEÇİM ANKETİ: CHP, AK PARTİ’Yİ YAKALADI!

Sonrakini Oku

Dolar 10 Lira Barajını Aştı!