TÜRK ASKERİ AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR MU? | Şehrin Nabzı Haber
  • 4 Aralık 2021

TÜRK ASKERİ AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR MU?

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’ın 31 Ağustos’a kadar ülkede bulunan yabancı askerlerin tahliyesini istemesinin üzerine, ülkede askeri bulunan ülkelerden bir bir geri çekilme açıklamaları geliyor.

TSK tarafından yapılan açıklamada;

“1. Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan’da görev yapmaktadır.

2. ABD ve NATO’nun Afganistan’dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği “Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir” sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

3. Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı’nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır.

4. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır.

5. Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dedi.

Bu açıklama doğrultusunda Türk askerinin 31 Ağustos’tan önce ülkeden tahliyesi bekleniyor.

Öncekini Oku

CUMHURBAŞKANI MEMURA MÜJDEYİ VERDİ!

Sonrakini Oku

BAKAN HULUSİ AKAR’DAN ÇARPICI AÇIKLAMA!