Süt Fiyatları 9 Liraya Dayandı | Şehrin Nabzı Haber
  • 21 Ekim 2021

Süt Fiyatları 9 Liraya Dayandı

Üreticilerden 2 lira 90 kuruşa alınan çiğ sütün litresi, market raflarında yaygın markalarda 9 TL’ye çıktı. Haksız rekabete hem üreticiler hem de vatandaşlar tepki gösterdi.

Üreticilerden market raflarına gelene kadar 1 litre sütte 3 kat fiyat artışı yaşanıyor. Bölgenin en büyük süt işleme merkezlerinden biri olan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ünal Önal, raflarda fiyatların abartıldığını belirterek yetkili kişiler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

“ÜRETİCİMİZ 3 LİRAYA BİLE SATAMIYOR”

Üreticilerin sıkıntı çektiğini aktaran Önal, “Üreticimiz şu an 3 liraya bile süt satamıyor. Biz topladığımız çiğ sütlere 2 lira 90 kuruş civarında ödüyoruz. Bizim gibi birlik ve kooperatifler büyük firmalara 3 lira 10 kuruş gibi bir fiyata satabiliyor. Süt satıcıları şu an sütlerini satmakta bile zorluk çekiyor. Üreticiler devlet desteğiyle beraber 3 lira gibi bir para alabiliyor, 20 kuruşluk bir devlet desteği var. Fiyatlar marketlerde vatandaşın karşısına 3 kat artırılmış bir şekilde çıkarılıyor. Bunların mutlaka devletimiz tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü çiftçimizden 3 liraya alınmayan süt markette 9 TL’ye satılıyor” dedi.

“BU SİSTEMDE BİR HATA VAR”

Duruma bir an önce el atılması gerektiğini altını çizen Önal, “Birçok sanayici maliyetlerin yüksekliğinden ambalajların pahalılığından şikayet ederek fiyatların bu seviyelerde olması gerektiğini savunuyor. Fakat biz kazançlarını çok yüksek olarak görüyoruz. Bu doğru değil bu sistemde bir hata var. Toplayıcılar 3 lira 10 kuruşa aldığı sütü raflara kadar 9 liraya çıkarıyor. Bunun düzeltilmesi lazım bir an önce” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİLERİN EMEKLERİNE YAZIK”

Yem fiyatlarından yakınan Önal, “Yem fiyatları şu an 160 lira civarında. Bir çuval yemin 120 liraya düşmesi gerekiyor. Yem fiyatlarıyla ilgili üreticilerimizin çok büyük şikayetleri var. Sürekli artan, değişen fiyatların düzene girmesini istiyoruz. Parayı aracılar kazanıyor. Üreticilerin emeklerine yazık. Üretici 2,90 kuruştan süt parası alacak ama raflarda 9 liraya kadar çıktı. Bu kadar olmamalıydı. Üreticiden raflara kadar 3 kat arttığını gördük. Fiyatlar abartılıyor. Bu yüzden bizim ürünlerimize talep yok” diye konuştu.

Öncekini Oku

Son Dakika! Patlama En Az 13 Ölü!

Sonrakini Oku

BAŞKAN DİNÇER; “ŞEHRİN HER NOKTASINDA HİJYENİK ORTAMLAR OLUŞTURUYORUZ”