Son Umudumuz Yeni Başhekimde! | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Mayıs 2022

Son Umudumuz Yeni Başhekimde!

Son zamanlarda hastanelere sıkça düşen yolum bana Türkiye’de ki sağlık sisteminin ne kadar içler acısı olduğu konusunda bir hayli fikir verdi. Yazının ilerleyen kısımlarında Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne değineceğim lakin öncelikle başka illerin sağlık sistemi işleyişi konusuna da değinmek istiyorum.

 Aksaray bazında durumdan haberdardık lakin Ankara’da ki durumunda çok farklı olmadığını test ettik onayladık.Tabi ki sözümüz sadece bunları yapanlara, her hastaneyi yada her sağlık çalışanını aynı kefeye koymuyoruz ama, kapalı ameliyatta hastaya hastane enfeksiyonu kaptırmayı başaran hastane mi ararsınız, hastanın damar yolunu bir haftadan fazla süre tutup kapanmış damara serum vermekte ısrar eden hemşiremi, gayet mütevazı hocaların yetiştirdiği, fakat hocalarından en ufak insanlık dersi almamış asistanlar mı, ne ararsanız vardı, hepsini bizzat gözlerimle gördüm, beyaz kod uygulamasının varlığının arkasına sığınıp sadece bilgi almak isteyen hasta yakınlarına biz bilgi vermek zorunda değiliz diyerek üstüne birde hakaret edenleri bile gördüm! Biz şiddete karşı olduğumuzdan çok da fazla ses etmedik lakin bazı sağlıkçılara uygulanan şiddetin nasıl geliştiğini anlamamıza da bir hayli yardımcı oldu gördüklerimiz!

Şimdi Gelelim Esas Konumuz Olan Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin İçler Acısı Durumuna!

Hastane konusunda uzun zamandır süre gelen problemler ve problemlerden kaynaklanan hasta şikâyetleri hepiniz tarafından biliniyor. Sadece hastane değil İl Sağlık Müdürlüğü konusunda ortada olan birçok sorunun olduğunu da biliyorsunuz. Üstelik bu sorunlar sadece gazeteciler ve hastalar tarafından konuşulmuyor, görev yapan sağlık personelleri de içlerinde bulundukları durumdan bir hayli şikâyetçi.  

Hastanenin medikal firmaları ile yaşadığı maddi sorunlar yüzünden ameliyatların durma noktasına geldiği, gelen hastaların birçoğunun çevre illere sevk edildiği, hastanede uzman doktorların görevlerini tam yapmasına yardımcı malzeme, alet edevatın yokluğu ve bu yokluğu dile getirdiklerinde duydukları ağır sözlerden dolayı ilimizi terk ettikleri, bir cerrahi eldiven için bile çalışanların yalvar yakar olduğu, işte bunlar zaten uzun zamandır biliniyordu. Şimdilerde ise durum gitgide ciddiyetini arttırmış gibi görünüyor!

Hastanede Serum Yok!

Evet yanlış duymadınız hastanemizde serum yok! Yoğun bakıma yatan hastaların bile eline bir reçete tutuşturularak gidin hastanıza şu kadar serum bulun gelin deniliyor. Acile gelen solunum güçlüğü çeken satürasyonu düşmüş, kanda ki enfeksiyon oranı tavan yapmış hastalara ciğer filminde gördükleri aciliyete rağmen müdahale etmek yerine serum yok denilerek müdahale edilmeden evlerine gönderiliyor. Yani iş ameliyat malzemesi sıkıntısını bir hayli aşmış durumda! İnsanın içinden ” kaç lira ulennn bir serum” diye bağırmak geliyor!

Koskoca binalar yapılıyor, bir çok büyük çaplı müteahhit bu hastane inşaatlarından keselerini dolduruyor. Fakat iş hastaneye serum teminine gelince yok çekiliyor! Hastalar sigortaları olduğu halde ücretle acil müdahalesi yapan özel hastanelere sevk ediliyor. Sağlık çalışanları malzeme yokluğundan ve bu yokluğa duyarsızlıktan dolayı psikolojik açıdan yıpranıyor, yetişmiş ve alanında iyi bir yere gelmiş doktorlar haritadan kaçıp kendilerini kurtaracak yer arıyor, hastalar ne mhrs den ne de hastaneden randevu alabiliyor. Yeni müdürler eskilerinin başına gelen haksız olayların benzerlerinin başlarına gelmesinden korkarak hiç bir şey imzalamıyor. Vatandaş da sağlık çalışanları da hastanemize güvenini kaybediyor. Yani sağlık sistemi neresinden tutsanız elinizde kalıyor!

Yeni Başhekimimiz Hoş Geliniz!

Şimdi Aksaray adına son ümidimiz yeni başhekimimiz, hoş geldiniz sefalar verdiniz yeni başhekim hocamız! Yeni görevinizin ilk günlerinde sizi bir köşe yazısı ile rahatsız etmek istemezdim lakin doktorluğunuzun iyiliği kadar iyi bir başhekimlik bekliyoruz sizden, son ümidimiz sizsiniz!

Biliyorum sizin de görevinizi tam yapmanız için başka birimlerin ve yönetimlerin desteğine ihtiyacınız var, lakin ne sorununuz olursa olsun biz gazeteciler ile temasa geçerseniz elimizden geldiğince sesinizi duyururuz. Umarım yakın zamanda sizin gelişinizde vesile olur bu sorunlardan kurtuluruz!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Aksaray’da Yoğun Kar Yağışı Nedeniyle Bozulan Araçlar Oto Sanayide Yer Bulamadı

Sonrakini Oku

Başkan Altınsoy; “Hep Birlikte Vizyon Sahibi Bir Aksaray İçin Çalışacağız”