Şok Görüntüler: Çeçen Askerleri Kiev’e Girmeye Hazırlanıyor | Şehrin Nabzı Haber
  • 26 Haziran 2022

Şok Görüntüler: Çeçen Askerleri Kiev’e Girmeye Hazırlanıyor

Ukrayna’dan son gelen görüntülere göre binlerce Çeçen askeri, başkent Kiev’e girmeye hazırlanıyor.

Çeçen askerleri Kiev’e girmeye hazırlanıyor. Rus kaynaklara göre Kiev’in işgalini Ramazan Kadirov’a bağlı birlikler üstlenecek, “operasyonu” bizzat Kadirov yönetecek.

Çeçen lideri Muhammed Kadirov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonuna destek vermek amacıyla ordusunu sınıra gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Ukrayna’ya yönelik başlatılan operasyon 2. gününe girerken, Rus birliklerin başkent Kiev’e kadar ilerlediği gelen bilgiler arasında. Ülkenin birçok bölgesinde ise çatışmalar sürüyor.

Çeçenlerden Rusya’ya destek

Çeçen lideri Muhammed Kadirov Rus ordusunun yaptığı askeri harekatı desteklemek için Çeçenistan ordusunu Ukrayna sınırına gönderdiğini açıkladı.

Vladimir Putin’in desteği ile Çeçenistan’ın başına getirilen Muhammed Kadirov, Çeçen birliklerin savaşta kritik rol oynayacağını vurguladı.

Rus yanlısı Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov’a başlı Çeçen savaşçılar, Ukrayna’ya saldırmadan önce namaz kılarak dua etti.

Kadirov kimdir?

Şeyh Şamil ile başlayan, yaklaşık 2 asırdan fazladır aralıklarla Rus işgaline karşı savaşan, 90’lı yıllarda da Rusya’ya karşı bağımsızlık mücadelesi veren Çeçenistan; Cahar Dudayev, Aslan Mashadov ve Şamil Basayev’in önderliğinde dirense de, bu liderlerin hepsi suikaste kurban gitmişti. Babası gibi Rus yanlısı olan Ramazan Kadirov ise daha sonra Putin tarafından Çeçenistan’ın başına getirilmişti.

Öncekini Oku

Savaşa Giden Ukraynalı Baba Kızına Böyle Veda Etti!

Sonrakini Oku

Erdoğan’dan Ukrayna açıklaması: NATO daha kararlı bir adım atmalıydı