Şöhret ile İşi Karıştıranlar, Siyasette Başarıyı Sosyal Medyada Arayanlar! | Şehrin Nabzı Haber
  • 25 Eylül 2023

Şöhret ile İşi Karıştıranlar, Siyasette Başarıyı Sosyal Medyada Arayanlar!

Yazıma başlamadan önce bazı tanımları yapmak sanırım anlatmak istediğimi sizlere daha kolay anlatmamı sağlayacaktır. O halde öncelikle ‘’ ŞÖHRET’’ nedir, ‘’İŞ’’ nedir sizlere kısaca özetleyeyim.

Şöhret, Arapça “şhr” kökünden oluşan bir kelimedir. Şhr kökünden meşhur ve teşhir kelimeleri de türemiştir. Türkçeye şöhret olarak çevrilen İngilizcedeki celebrity kelimesinin kökeni ise Latince celebritas kelimesinden gelmektedir. Celebritas “ün” ve “şan” anlamlarına karşılık gelmektedir. Celebrity kelimesi ilk kullanıldığı yıllarda “dinsel tören veya seremoni” anlamını içerirken (Aydın, 2008; 11) 19. yüzyıldan sonra bugün kullandığımız anlamı, yani “hakkında çok konuşulan kişi, herkes tarafından bilinen kişi” anlamını içermeye başlamıştır.

Peki ya ‘’ İŞ’’ nedir?

1-            Herhangi bir şey üretmek, ortaya koymak, bir verim, sonuç elde etmek için güç harcayarak yapılan çalışma, etkinlik.

2-            Bir ürün ortaya koyan, bir değer yaratan emek.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında ne yazık ki şöhretli kişi ile iş yapan kişi kavramları bazı kesimler tarafından karıştırılmaktadır. Öyle ki belli görevlendirmeler ve bazı akrediteler iş yapandan çok şöhreti olandan yana kullanılır.

Toplumu ele geçiren şöhret kültürü ne yazık ki sosyal medya platformlarında daha fazla görünür olanı, sosyal medyada iş ürettiğinden çok içerik üreteni kabullenme eğilimi yaratmaktadır.

Bulunduğumuz şehirde de ne yazıktır ki sosyal medyada sıkça gördüğünüz yüzler, sosyal medya hesaplarının profil yada kapak fotolarında logo değil filtreli kişi fotoğrafı kullanan ve yüzüne aşinalık oluşturan kişiler, sosyal medya hesaplarının anlık canlı yayın özelliğini sıkça kullanan kişiler daha güzel iş yapan, daha başarılı yada daha nitelikli gibi algılanmaktadır.

Ucuz oluşları ve cep telefonları sayesinde kolay ulaşılır olan sosyal medya platformları, her alanın olduğu gibi siyasetinde arenası haline gelmiştir. Önceleri şehirlerin meydanlarını ne kadar doldurduğu ile övünen siyasilerde şu an meydan mitingleri yerine tiktok profillerinde ki izlenme ve beğeni sayısını baz almaktadır.

Şimdi sizlere kötü bir haberim var!

Şöhret kolay elde edilen çoğu zaman içi boş ve çok kolay silinebilen bir şeydir! Sosyal medyada yaratılan şöhrete parayla satın alınan izlenme ve beğenilerinde eklenmesi bazen hem şöhret sahibi kişileri, hem de onlara güvenen kişileri bir yalana inandırarak gerçek işi ve iş yapanı görmelerini engelleyecek, ihtiyaç gerçekten iş olduğunda ise hayal kırıklığına uğratacaktır!

Seçim startının verildiği şu günlerde, hem siyasileri, hem seçmenleri, hem de siyasiler için danışman kadro oluşturacak ilgili birimleri uyarmak isterim. Organik olmayan, sosyal medya sayesinde iş yaparmış gibi görünen kişilerden uzak durun. Zira şöhretler ile gerçekten iş yapan kişileri birbirinden ayıramaz iseniz verdiğiniz onca emek ve para sonucunda alacağınız tek şey hayal kırıklığı olur.

Unutmayın şöhretler unutulur, işiyle ölmeden önce şöhret olan çok az kişi vardır. Ömür boyu ve öldükten sonra sadece yaptığınız gerçek işlerle anılırsınız.

Hoşça Kalın, Dostça Kalın

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

TSYD Ailesi İstanbul’da Buluştu

Sonrakini Oku

Helikopterle Trafik Denetlendi