Seçimler Geçer, Dostluklar Baki Kalır, Umarım Kırılan Sadece Mühürler Olur! | Şehrin Nabzı Haber
  • 2 Şubat 2023

Seçimler Geçer, Dostluklar Baki Kalır, Umarım Kırılan Sadece Mühürler Olur!

Geçtiğimiz cumartesi günü Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri tamamlandı. O mu kazanır bu mu kazanır derken seçim gününü geride bıraktık. Oy kullanmaya gittiğimde bir önceki dönem Ticaret Odası başkanı kırmızı liste adayı Ahmet Koçaş ve bu seçimin medyayı en güzel kullanan en iddialı adaylarından mavi liste adayı Fatih Batı’yı ATSO kapısında kol kola gördüm. Hatta yan yana poz verirken benimde objektiflerime takıldılar. Yanımda ki arkadaşlarıma takılmadan edemedim ‘’hani arka planda mevcut başkan Cüneyt Göktaş ve mavi liste adayı Fatih Batı destekleşiyordu bakın saflar değişmiş’’ diye. Gördüğüm tablo karşısında da çok mutlu olmuştum oysa, taraf olanlar birbirini yerken adaylar kol kola diye düşünmüştüm. Tabi sayılan son sandık sonucu açıklanana kadar!

Şöyle bir sayım anına gidelim, facebook sayfamdan yaptığım canlı yayınlardan ilki kendi grubum olan 8. Grup oylarının sayıldığı odadan, adayların ekiplerinde yer alan kişiler heyecanla odadan odaya gidiyor ve son durumları başkan adaylarına iletiyor. 8. Grup oy sayma işlemi bittiğinde bu grupta kazanan kırmızı liste diyerek orada ki canlı yayınımızı kesip mevcut başkan Göktaşın grubu olan ve en kalabalık gruplardan olan 2. Gruba inşaatçıların bulunduğu grubun oylarının sayıldığı odaya giderek yeni bir canlı yayın başlatıyoruz, burada da kazanan kırmızı liste. Başka bir odaya geçiyoruz, sandık başında adayları da görünce gazetecilik refleksi ile o odaya ve sayımlara kameramızı zumluyoruz. Kameramı olaylı sandığa zumlarken tek amacım adayların hal ve hareketlerini çekmek ve ilginç görüntüler yakalayarak hafta başı yayınlayacağım haftanın haber videosuna görüntü çıkartmak. Yani itiraf edeyim ki tek niyetim reyting yapacak görüntü ele geçirmek. Lakin şuan kayıtlarım delil niteliği taşıyor!

Olaylı sandıkta yaptığım çekim benim amacımı aşmaya başlıyor bir süre sonra, sandık görevlileri isteği üzerine oy pusulalarını defalarca defalarca sayıyorlar! Hatta görevli kadınlardan bir tanesi ama defalarca saydık diyor, sonuç aynı! Defalarca sayıma sebep olan olay aslında başka sandıklarda mavi liste içinde yaşanan bir olay, bir zarftan aynı renkte iki oy çıkıyor, tüzüğe uygun olarak biri sayılıyor diğeri geçersiz oluyor. Fakat o bir oy seçimin kaderini belirleyince başlıyor mavi listenin itirazları, defalarca daha sayılıyor oylar. Biz iki kameranın birini adaylara ve pusulalara diğerini de sadece sayılan pusulalara zumluyoruz! Görünürde herşey normal, herşey olması gereken gibi. Nihayet adaylar ikna oluyor ve önümüzde gerekli tutanak tutularak Ahmet Koçaş’ın 192, Fatih Batı’nında 189 oya sahip olduğu herkesin önünde tutanaklara geçirilerek taraflara veriliyor!

Ahmet Koçaş ve taraftarları odadan çıkıyor yine bizim kameramız bu anları da kaydediyor. Coşkulu bir kalabalık var dışarda, davullar çalıyor, en büyük başkan Ahmet başkan sloganları eşliğinde. Bizde Ahmet Koçaş ve ekibinin odadan ayrılması ile birlikte haberi yayına hazırlamak için odadan ayrılıyoruz. Biz basın ofisine geçene kadar mavi grubun seçim sonucuna itiraz ettiği haberini alıyoruz. Sonuç pazartesiye kalıyor, yüksek seçim kurulu ne derse o olacak deniliyor. Gelince mevzuata bakıyorum, sandık görevlilerinin yaptığı işlem mevzuata uygun görülüyor. ‘’Aynı adaya ait birden fazla pusulanın tek zarftan çıkması durumunda oylardan biri sayılır diğeri imha edilir’’ diyor mevzuat.

Sabah kalktığımızda ise farklı iddialarla karşılaşıyoruz. Oy pusulalarının koyulduğu mühürlerin kırılmış olduğu, tutanağın değişmiş olduğu ve seçimin eşit sonuçlandığına dair yeni bir tutanak tutulduğu iddia ediliyor. Olabilir mi? Kameralar önünde defalarca sayılmış bir sandıktan bahsediyoruz!

Şuan konu hakkında bir yorum yapmak istemiyorum. Ben kamerama takılan görüntüleri defalarca izleyerek kafamın içinde şüpheden uzak olarak bu köşe yazısını yazıyorum. Son sözü yüksek seçim kurulu söyleyecek elbet. Lakin sonuç ne olursa olsun, seçimlerin geçeceği, dostlukların baki kalacağı görüşündeyim. Ben iki adayı da kapıda objektifime verdikleri kol kola pozla hatırlamak istiyorum.

Derya Özaba

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

AHMET KOÇAŞ; SANDIK BAŞINDAN AYRILDIKTAN SONRA NELER OLDU?

Sonrakini Oku

Türk bilim insanının Covid başarısı