“SALGINDAN OLUMSUZ ETKİLENEN HER VATANDAŞIMIZIN MESELESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ” | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Haziran 2021

“SALGINDAN OLUMSUZ ETKİLENEN HER VATANDAŞIMIZIN MESELESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın, salgın tehdidinin ve tedbirlerinin yol açtığı çok ağır sonuçlarla yüzleşirken, salgınla baş etmekte zorlanırken Türkiye’nin salgın sonrası dönemin hazırlıklarına başladığını bildirerek, “Elbette, faaliyetlerine ara verilen esnaflarımız başta olmak üzere, salgından olumsuz etkilenen her vatandaşımızın sıkıntısını biliyor, meselesini yakından takip ediyoruz” dedi.

Hiçbir vatandaşın kendini sahipsiz hissetmemesi için devletin tüm imkânlarını harekete geçirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sadece sosyal koruma kalkanı kapsamında vatandaşlarımıza ve çalışanlarımıza verdiğimiz destekler 51 milyar lirayı geçti. Her kesimden insanımıza destek olmak için doğrudan veya dolaylı olarak yüzlerce milyar liralık kaynağı milletimizin hizmetine sunduk. Bizim şu anda Hazinemiz, tamamen esnafımızın ve milletimizin emrindedir. Bay Kemal, bunları takip edemiyorsa ben ne yapayım? Ama biz, kasamızdan çıkanı biliyoruz. Nereye ne verdiğimizi gayet iyi biliyoruz.”

“BİRÇOK ALANDA YATIRIM, HİZMET VE ESERİ VATANDAŞLARLA BULUŞTURDUK”

Ak Parti Grup Toplantısı

Dünyada âdeta yaprak kıpırdamazken, Türkiye’nin geleceği bakımından hayati öneme sahip projelerdeki gelişmeleri bizzat takip ettiklerini ve tamamlananların açılışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık, enerji, ulaştırma, toplu konut, çevre, spor, kültür-sanat ve daha birçok alanda pek çok yatırım, hizmet ve eseri vatandaşlarla buluşturduklarını anlattı.

Salgın döneminde yapılan işlerin bile başlı başına bir başarı hikâyesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti belediyelerinin de yine bu dönemde vatandaşlara destek olarak yatırımlarını sürdürerek farklarını belli ettiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz, hizmet etmek, eser üretmek, yatırım yapmak, şehrini geliştirmek isteyen hiçbir belediyenin mazeretlerin arkasına sığınamayacağı esneklikte bir yerel yönetim sistemine sahiptir. Tabii buradaki kritik nokta, şehirde halkına hizmet etmek isteyen bir belediye yönetiminin, böyle bir zihniyetin var olmasıdır” şeklinde konuştu.

İzmir’deki son sel felaketiyle ilgili bir haberde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir esnafın, “Altyapı İzmir’de gerçekten bitik, bir vatandaş ve esnaf olarak canım yandı, sizden rica ediyorum, burada 35 senedir CHP var, lütfen bu altyapıyı düzeltin” diye sitem ettiğini televizyonda gördüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi de CHP seçmeni olduğu anlaşılan vatandaşın, 35 yıldır şehrini yöneten ve hiçbir altyapı yatırımı yapmayan belediyeyi, o partinin genel başkanına şikâyet etmesine dikkati çekti.

İzmir’deki Çiğli Tramvayı temel atma töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kendi belediyesinin Hazine’den daha uygun şartlarda borçlandığını övünerek anlattığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Her şeyden önce, İzmir Büyükşehir Belediyesi, bütçesinin neredeyse 2,5 katı borçlu bir belediye olarak, zaten böyle bir borçlanma hakkına sahip değildir Bay Kemal, bunları öğren. İkinci olarak, belediye bu finansmanı, izin aldığı dönemde gerçekleştiremediği, yani işini ciddiyetle takip etmediği için, zaten şu anda böyle bir borçlanma iznine de sahip değildir. Üçüncü olarak, ortada borçlanma izni bulunmadığı için belediyenin şu veya bu oranla herhangi bir kredi kullanımı da söz konusu değildir. Dördüncü olarak, proje finansmanı kredileri ile bütçe finansmanı için yapılan tahvil ihraçları, şartlarından vadesine kadar, birbirleriyle ilgisi olmayan, mukayesesi dahi yapılamayacak konulardır. Beşinci olarak, Kılıçdaroğlu ekonomiden ve rakamlardan anlayan birisi olmadığı için, Hazine’nin altyapı yatırımlarımız için sağladığı uluslararası finansman kredilerinin şartlarının, kendi bulduklarını iddia ettikleri krediden, aslında daha uygun olduğunu da bilmiyor. Hepten cahil.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın herhangi bir tahvil müsaadesi vermedikten sonra hiçbir belediyenin bu şekilde bir borçlanmaya gidemeyeceği uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sonunda bana gelir. Benim de bunu onaylamam gerekir. Ben onamadan, böyle bir dış borçlanmayı kesinlikle yapamaz. Hatta bunu eğer eski Belediye Başkanınız Aziz Bey’e sorarsan, o da sana bunu öğretir. Çünkü o da göndermiştir, ricada bulunmuştur. Ben de kendilerine bunu onamışımdır ve ondan sonra da borçlanmışlardır” diye konuştu.

Konuşması sırasında CHP’li belediyelerin yönetimlerindeki şehirlerde yaşanan çevre, altyapı, su ve toplu taşıma sorunlarına dair görseller sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da AK Parti belediyelerince hayata geçirilen sosyal belediyecilik uygulamaları ile hizmetler ve yatırımların yer alığı videoyu izletti.

Türkiye’de kimin hizmet siyaseti, kimin eser siyaseti yaptığının, kimin de istismar siyaseti ve ideolojik bağnazlık siyasetiyle milleti perişan ettiğinin, izlenilen videoyla ayan beyan ortaya çıktığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüntüleri vatandaşa hatırlatmak gerektiğini, zaman zaman bu hatırlatmalarda bulunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi partisi içindeki taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık işlerinin üzerini kapatmaktan milletin derdine derman olacak konularla ilgilenmeye fırsat bulamayanlar bunun hesabını elbette sandıkta verecektir. Artık beceriksizliği ve kötü yönetimi kendi seçmenini bile isyan ettirecek noktaya varan bu belediyecilik anlayışını milletimizin takdirine havale ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Öncekini Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Anayasa Açıklaması

Sonrakini Oku

MHP’de 18. Olağan Büyük Kurultay tarihi belli oldu