Sabah Sabah Bismillah | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Haziran 2021

Sabah Sabah Bismillah

Çoktandır sabah gözümü normal bir şekilde açmayı unuttum. Bugün sabahta gözümü açınca ilk karşıma çıkan haber karşısında sabah sabah Bismillah demekten kendimi alamadım.
Toplumun belli kesimlerinde duymaya alıştığımız abuk subuk söylemler hiç ummadığımız bir yerden Türkiye’nin en laik olması gereken hastanesi eski adıyla GATA Askeri hastanesi, yeni adıyla Sağlık Bilimleri üniversitesi Gülhane Araştırma ve inceleme Hastanesi başhekimliğinden yükseldi. Gülhane Araştırma ve İnceleme Hastanesi Başhekim yardımcısı Ali Edizer öyle bir kelam etti ki neye uğradığımızı şaşırdık. Çekmiş olduğu videoda hiç çekinmeden medeni kanunla mücadele ettiklerini dile getiriyor, aldatan erkeklere ‘’ neden aldatıyorsun kardeşim, Allah sana ruhsat vermiş sevdiysen ikinciyi de al’’ diyordu. Diyordu demesine de bu rahatlık nereden geliyordu, yahut kimdi Ali Edizer ile birlikte medeni kanunla mücadele eden kişiler, yada bu şekilde düşünce yapısına sahip bir insan nasıl oluyordu da Türkiye gibi laik bir ülkede o makamlara gelebiliyordu? Başhekim yardımcısının sözlerini dinleyince bu sorular ister istemez insanın aklına geliyordu.
Peki ala kimdi bu Edizer? Bulunduğu makama nasıl gelmişti? Ali Edizer’in geçmiş paylaşımları da incelendiğinde, son dönemlerde sağlık bakanlığında menzil tarikatına mensup insanların kadrolaştığı iddiasını doğrular şekilde paylaşımlar yapmış olduğu, bu tarikata üye belli başlı isimler ile takipleştiği görülüyor. Tarikatın 93 senesinde hayatını kaybeden lideri Muhammet Raşit Erol’un fotoğraflarını paylaştığı ve paylaşımında ‘’yok böyle güzellik, yok böyle ayrılık acısı’’ ifadelerini kullandığı da gözlerden kaçmıyor. Tanıyanların Edizer’in menzil tarikatı müridi olduğunu söylemeleri de işin bir başka boyutu. Sağlık Camiasının değişik ve kritik kademelerinde görev almış Ali Edizer bulunduğu makama anlaşılan o ki bir tarikatın yoğun gayret ve desteği ile gelmiş!
Bir başka anlam veremediğimiz şey, Edizer’in görevden alınmasının ardından sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Koca’yı etiketleyerek ‘’ aldım, kabul ettim, başım üstüne’’ yazıp, dalga geçer gibi yanına da gülen surat ve çiçek emojisi bırakması! Acaba Edizer bu gülen suratla ne demek istiyor? Dalga geçtiği kesinde bu gülen suratın son gülen iyi güler gibi bir başka anlamı da mı var? Bu cesaret, bu cüret nereden geliyor? Bu devlet bu bakanlık sahipsiz mi? Biz devletin her kademesine yuvalanmış Fetö illetinden daha tam olarak kurtulamamışken yoksa yeni bir yuvalanma olduğu gerçek mi? Eğer gerçekse bundan yetkililerin haberi var mı? Yoksa nasıl yok?
Bu şahıs görevden alındı tamam da görevden alınmanın haricinde ne gibi bir soruşturmadan geçecek? Bizim sorduğumuz gibi devlette kendisine medeni kanunla kendisi ile birlikte mücadele eden kişileri sorup, onlar hakkında da gerekli işlemleri yapacak mı? Bir başka açıdan bakıp acaba bu ülkenin hangi kanun ve yasaları ile mücadele ediyorsunuz, siz kimsiniz diye de soracaklar mı? Peki Ali Edizer’ler den şu anda devletin hangi kademelerinde kaç tanesi görev yapıyor? Neden halen tarikatların devlet işlerine müdahale etmesine izin veriliyor?
Bu sorular gibi birçok soru akıllara geliyor! Bir sonra ki 15 Temmuz bu gidişle NE YAZIK Kİ çok uzak görülmüyor. Evet kafamızda cevapsız, deli sorular, elimizde bir çok Ali Edizer, Edizerler ve biz, biz bu kafayla bu akılla nereye gideriz?
Derya ÖZABA
Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Mahkeme Seviciler!

Sonrakini Oku

Diktik Unuttuk