Nüfusta Varlar Yönetimde Yoklar, Onlar HAYALET KADINLAR ! | Şehrin Nabzı Haber
  • 20 Ocak 2022

Nüfusta Varlar Yönetimde Yoklar, Onlar HAYALET KADINLAR !

Son zamanlarda Aksaray ili kurum müdürleri bir bir basını ağırlıyor, Aksaray için neler yaptılar anlatıyorlar. Biz de merakla dinliyor, haber bültenlerimize ve köşe yazılarımıza taşıyoruz. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi görünse de beni bir hayli üzen ve üzerinde düşünmeye iten bir konu var. HAYALET KADINLAR!

Aksaray son nüfus verilerine göre 423.011 nüfusa sahip ve bunun % 49,94 ü kadın. Yani Aksaray ili nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Birçok iş için kurumlara yolu düşenlerinde doğal olarak yarısı ve hatta bazen erkeklerin birçok angarya yükü kadınların omuzlarına atmasından dolayı da belki yarısından fazlası kadın.  Resmi dairelerde çalışan ve hatta çalıştıkları kurumun yükünü hafifleten birçok kadın tanıdığım var. Sadece resmi dairelerde değil, siyasi partilerde de kadın kollarının çalışmaları, partilerin yükselişleri veya düşüşleri konusunda bir hayli etkili.

Yarısını kadın nüfusun oluşturduğu Aksaray’da kaç kadın kurum müdürü var peki?

Benim Aksaray Valiliği Kurumsal sitesinden de teyit ettiği kadarıyla İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Filiz Ece haricinde Aksaray’da kadın kurum müdürü yok! Ne tuhaf ki bunun eksikliği dikkatini çeken kimsede yok!

İçinde bulunduğum basın camiasında çok fazla kadın gazeteci olmayışını defalarca dile getirmiştim, olanlarında muhabir kadrosu dışında çokta fazla çalıştırılmadığından, erkek çalışanlarla aynı ücreti almadığı konusunda hep şikâyetlenmiştim. Hatta kâğıt üzerinde birkaç imtiyaz sahibi kadın olmasına rağmen, ben hariç aktif çalışan, gerçekten imtiyaz sahibi kadın gazeteci olmadığına da dikkat çekmiştim. Her fırsatta kadın konusuna değinen ben kurumlarda bulunan kadın yönetici açığına dikkat çekmesem rahat edemeyecektim.

İlimizde ise ülkemizde olduğu gibi kadınlar hayalet insan olmaktan öte gidemiyor belli ki! Hatta Aksaray’da bir tık daha fazla kadın yönetici açığı var. İlimizde kadın yönetici neredeyse hiç yok! Bunun sebebi kadınların iş bilmezliği olamaz diye düşünüyorum, zira kadın eli değen her yerin güzelleştiği, kadınların erkeklere bakarak daha ayrıntıcı bir beyine sahip olduğu, yönetmek ve disiplin konusunda hassas oldukları hepimizce bilinen bir gerçek. Kadınlara yönetimlerde yeteri kadar yer verilmediğinin yadsınamaz bir gerçek olduğu gibi!

İlimiz üst düzey idarecilerine seslenmek istiyorum, bu ilde işinin ehli, görevini yönetici koltuğunda icra etmeye layık birçok kadın çalışan var! Bir şeyi daha söylemeden geçmek istemiyorum, şuan yönetici koltuğunda oturan birçok erkek, akşama kadar karılarının bağladığı kravat ile dolaşıyor, çünkü bazıları henüz kravat bağlamayı bile beceremiyor. Söyleyeceklerim bu kadar!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

AKSARAY BELEDİYESİ VATANDAŞLARA KANDİL SİMİDİ İKRAM ETTİ

Sonrakini Oku

ASÜ İĞDE HASAT ŞENLİĞİ, UÇURTMA ETKİNLİĞİYLE TAMAMLANDI