Nihayet Ölü Toprağını Kaldırdık | Şehrin Nabzı Haber
  • 2 Şubat 2023

Nihayet Ölü Toprağını Kaldırdık

Pandemiydi, denetimdi, tedbirdi derken vallahi bir an için hiç kendimize gelemeyeceğiz sanmıştım. Şehirde herkes tüm Türkiye’de olduğu gibi sadece hastalık odaklı, projeler askıda, ekonomi raydan çıkmış, eğitim durma noktasında idi. Tek odak noktamız pandemi haberleri, veri tabloları ve hastalık konusunda ilgisi bilgisi olmayan insanların açıklamaları olmaya başlamıştı.

Şükür ayıktık!

Çok şükür ki yavaş yavaş kendimize gelmeye başladık. Her ne kadar pandemi süreci devam etse, bu konu ile ilgili çalışmalara kulak kabartmaya devam etsek de, hastalığı hayatımızın tek odak noktası olmaktan çıkarttık. Tedbir kaynaklı yasakların seyrelmesi, aşılamanın hızlanması ve hayatın böyle devam etmesinin mümkün olmayacağının yavaş yavaş anlaşılması ile birlikte herkes kendi çapında normale dönmeye başladı.

Sayın Vali Aydoğdu Pandemide de hız kesmeyen isimdi…

Herkes normale dönmeye başladı lakin pandemide tek normal olan isim çalışmalarına hiç ara vermeyen ve hatta kurumları da pandemi sürecinde bile aktif olmaya teşvik eden Vali Hamza Aydoğdu idi. Bir taraftan şehirdeki pandemi sürecini yönetti, diğer yandan çalışmalarına, özelliklede Aksaray’ın tanıtımına hızlı bir şekilde devam etti.

Siyasi partilerden bir tek CHP Aksaray Teşkilatı pandemi falan dinlemedi…

Siyasi partiler pandemi sürecinde kafasını kuma gömerek kendilerini hastalıktan korumanın vatandaşın sorunlarından daha önemli olduğu düşüncesi ile vatandaşla bir araya gelmekten bir hayli uzak durdu! Bir tek CHP Aksaray teşkilatı pandemi süreci boyunca halkın içinde, hastalığın göbeğinde aktif siyaset yaparak vatandaşı dinledi. Ne gariptir ki en az covid 19 vakası da Aksaray CHP teşkilatında görüldü. Sanırım vatandaşla birlikte olmak onlarda bir bağışıklık oluşturdu.

Bir anda canlandık…

Şehir son bir haftada hızlı bir şekilde canlanmaya başladı. Bir buçuk senedir toplu etkinliklerin

(kongreler ve Vali Beyin programları hariç) neredeyse hiç olmadığı, bir biri ile sürekli iletişimde olması gereken kişilerin gereksiz bir şekilde uzak kaldığı, bu sebepten birçok iletişim kaynaklı probleminde iletişimsizliğin beraberinde geldiği bu dönemde en çok da basın mensupları kurumlarla iletişimde bir hayli zorluk yaşadı. Neyse ki bir şeyler toparlanmaya başladı.

AK Parti Aksaray Teşkilatı AK Heyet köylerde çalışması ile halkın içine tam kadro girmeye başladı. Haftanın büyük bölümünü köylerde geçiren AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Tüzün ve bazı teşkilat mensupları köylerin sorunlarını yerinde dinledi ve çözümler üzerine çalışmaları başlattı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ilk normalleşmeyi yapan isimlerdendi. İlk olarak basın mensupları ile bir kahvaltı programında bir araya geldi, ardından da hızlı bir şekilde açılışlar ve üst üste programlarla şehre yeniden bir hareke getirdi.

Şimdi sıra STK’larda!

Şimdi gözler STK’lara çevrilmiş durumda. STK’larda normalleşerek şehir için bir şeyler yapmaya başlarsa biraz daha kendimize gelecek, üzerimizdeki ölü toprağını daha bir atacak, derin bir ohh çekeceğiz.

Pandeminin hayatı durdurmasına izin vermeyin…

Biz mi bir pandemi ortamının içinden geçtik, pandemimi bizim içimizden geçti çok anlayamadık lakin, bundan sonraki süreçte hiçbir pandeminin hayatı durdurmasına izin vermeyin. Herkes silkelensin kendine gelsin! Sekteye uğrayan eğitim ve ekonomi bir an önce toparlansın. Elinde olan çevresinde zorda olan esnafın kendini toparlamasına yardım etsin. Veliler ve eğitim kurumları el ele verip öğrencilerin kaybettiği zamanı telafi etsin. Sosyologlar, psikologlar ruhsal durumu pandemi nedeni ile yıpranan insanlara el uzatsın! Devlet de, Millet de bir olup toparlanma adına elinden geleni yapsın!

Son olarak hepimize geçmiş olsun, geçsin de bir daha gelmesin! Bu pandemi ilk ve son olsun!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

GENÇLİK VE BİLİM MERKEZİ DUALARLA AÇILDI

Sonrakini Oku

AK PARTİ İL BAŞKAN YARDIMCILARINDAN ZİYARETLER