Mutfak Yerel Seçimde Ne Kadar Etkili – Şehrin Nabzı Haber
AksarayBölgeselGüncelKöşe Yazıları

Mutfak Yerel Seçimde Ne Kadar Etkili

12.7KGörüntüleme

Merhaba değerli okuyucular. Nasıl yoğun, nasıl yorgun bir haftayı geride bıraktım bilemezsiniz. Tüm yorgunluğa rağmen seçim ortamını yakından takip ediyor olmak mutlu ediyor beni. Gerek gazeteci, gerek siyasi danışman olarak vatandaşın gözünde seçim nedir en iyi gözlemleyen kişilerden biriyim. Her gün birçok esnafla ve değişik kesimlerden vatandaşla konuşuyor, seçim konusunda düşüncelerini öğreniyorum. Bu düşünceleri sizinle paylaşmak istiyorum. Gerçi siz, sokakta vatandaşın seçim için ne düşündüğünü siyasilerden de, gazetecilerden de iyi biliyorsunuz ama olsun. Belki yazımı okuyan siyasilerde bu yazı sayesinde düşüncelerinizi öğrenir de adımlarını ona göre atar.
Gelelim seçmenin bu seçim hakkında düşüncelerine; seçmen bıkmış, seçmen bezmiş, seçmen seçim lafını bile duymak istemiyor. Sokakta ki vatandaşın gündemi seçim değil. Önceki seçimlerde seçimle ilgilenen, takım tutar gibi parti tutan, davadan, liderlerden bahseden kişiler bile bu seçim, seçim kelimesini duymak istemiyor. Bu seçim kime dokunsanız bin ah işitiyorsunuz. Siz seçim diyorsunuz, onlar geçim diyor. Siz seçim diyorsunuz, onlar evde çorba kaynamıyor diyor. Siz seçim diyorsunuz, onlar bezdik gayri oy kullanmayacağız diyor. Sokakta duyduğuma bakarak söylüyorum ki bu seçim sandıkta oy kullanma oranında büyük düşüş olacak.
Siyasilere göre mutfağı vuran hayat pahalılığı genel seçimlerin mevzusu. Doğal olarak projeler yerel seçimlere göre hazırlanıyor. Birbirinin benzeri projeler havalarda uçuşuyor. Siyasiler rüyasında bile ya seçimi kazandığını görüyor, ya seçimi kaybettiği kâbusuyla uyanıyor. Adaylar kapı kapı gezip mümkün olan en fazla sayıda el sıkmayı hedefliyor. Başkan adaylarının yetişemediği yerlere belediye ve il genel meclis üyesi adayları gidip başkan adaylarının selamını götürüyor.
Seçimi düşünen bir kesim, seçime girecek adaylar. Seçimi düşünen bir başka kesim seçim sayesinde ekmek yiyenler.
Vatandaş seçimi düşünmüyor. Seçmen bu seçim, seçime yerel seçim gözüyle bakmıyor. Vatandaş değişim şart diyor. Değişim derken aslında seçmen belediye başkanını düşünmüyor. Belki son 20 senedir ilk kez mutfaktaki yangın yerel seçimlerde verilecek kararları etkiliyor. Ne projeler var seçmenin gözünde, ne adaylar. Seçmen şu sıralar bırakın seçimi, geçime çare bulun diyor.
Derya Özaba
Komşu Köyün Delisi