Muhalif Seçmen Artıyı Kime Yazar, Cezayı Kime Keser | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

Muhalif Seçmen Artıyı Kime Yazar, Cezayı Kime Keser

Siyaset tarihi açısından çok önemli, geldi gittili bir hafta yaşadık. Türk basın tarihininde sanırım en aktif, en yoğun ve değişken gündemin yaşandığı bir haftaydı. Çok önemli seçim çok önemli seçim derken bu seçimin önemini bir kere daha hissettik. Sadece muhalefet seçmeninin, Millet ittifakı üyelerinin değil, Cumhur ittifakı üyelerinin de yürekleri güp güp attı vallahi. Meral hanımın yumruğunu masaya vurmasında ki ses taa başka ülkelerde yankı yaptı. Sadece ulusal ajanslar değil, uluslararası ajanslarda altılı masa krizine geniş yer verdi. Kimileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayırlı olsun yorumları yaparken, kimileri son ana kadar umudunu yitirmedi.

Neyse ki geldi geçti, geçti lakin halen tüm kanalların tartışma proğramlarının en hararetli gündem konusu olmaya devam ediyor. O onu mu dedi, bu şunu mu yaptı kulis dedikoduları üzerinden konuşulmaya devam ediyor. Tamam dağıldılar, bittiler biz zaten demiştik diyen ben demiştimciler ile, masanın yeniden bir araya gelmesinden bir hayli rahatsızlık duyan bazı gazeteciler halen ellerinde bulunan yazılı ıslak imzalı mutabakattan olur olmadık şeyler çıkartmaya çalışıyor. Fotoğraflar bir bir inceleniyor. Kimin suratı asık, kimin kravatı yamuk, kim durumdan hoşnut kim değil bu fotoğraflardan çıkartılmaya çalışılıyor.

Seçmen cephesinde durum farklı yalnız. Muhalif seçmen durumdan bir hayli memnun. Yaşadıkları birkaç günlük hayal kırıklığı işin sonunda daha büyük bir sevince dönüşmüş durumda. Allah’dan istedim bir göz Allah verdi iki göz ata sözünün üçlenmiş hali yaşanıyor. Kazanacak aday söylemi, kazanacak adaylar olarak yer değiştiriyor. Altılı masa bugün için güçlendirilmiş altılı masa olarak anılıyor. Masanın kırıldı sanılan bir bacağının yerine artı iki bacak daha eklendi. Bu saatten sonra denge bozulurmu, bacaklardan biri kırılırmı, bana göre zor.

Herkesin aklında bir deli soru, seçmen bu olup bitenden sonra artıyı kime yazacak, cezayı kime kesecek. Aslında bu hesap çok bilinmeyenli bir denklem değil. Ne tarafa yazarsa yazsın sonuçta yine altılı masa hanesine yazılacak artılar. Meral Hanıma kızan Kemal Kılıçdaroğlu’na, Kılıçdaroğlu’na kızan Meral Akşener’e oy verecek. Sonuç o oylar yine altılı masa adayı Kemal Kılıçdaroğluna yarayacak. Evet birlikte daha güçlüler. Sanırım kısa süre sonra yapılacak seçimlerde, kısacık sürede ülkenin tamamını gezecek bir sürü siyasetçi oldular. Onlar gezerler, listelerde de anlaşırlar, seçmenin gönlünü de yaparlar lakin benim beklentim çok iyi bir siyaset mühendisi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika da açık ara fark atacak yeni bir sistem inşaa edebilir. Nede olsa 20 küsür senedir Türkiye siyasetini tek başına inşaa etti. Sanırım altılı masada yer alan genel başkanlarda bunu az çok düşünürler ve bundan sonra ki adımlarını ona göre atarlar.

Tabi birde Aksaray için bakmak gerekirse olaya, senelerdir AK Partinin kalelerinden biri olan Aksaray’ın seçmeni son seçimlerde, Aksaray için yapılan yapılmayan hesabı yaparak kalenin iki vekilini başka partilere dağıtmıştı. Şimdi ise kalan iki vekile ve hatta Cumhur ittifakının üç vekiline ne yaptı ne yapmadı gözüyle bakacak, kararını ona göre verecek. Sonuçta; herkes görev süresi içerisinde verdiği kadar alacak.

Derya Özaba

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Tarihe Tanıklık Etmek!

Sonrakini Oku

Hayvan pazarları neden kapandı? İşte işin aslı!