Meral Akşener Aksaray’da İktidara Yüklendi | Şehrin Nabzı Haber
  • 1 Ekim 2022

Meral Akşener Aksaray’da İktidara Yüklendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yurt gezileri kapsamında Niğde ve Nevşehir’den sonra bugün Aksaray’a geldi. Vatandaşlarla buluşan Akşener, Milletvekili Ayhan Erel, İl Başkanı Ömer Faruk Ağır ve parti teşkilatı ile bir dizi esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Esnaf ziyaretleri öncesinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda yaptığı konuşmasında halka seslenen Meral Akşener, “Burada bir amacım var çok uzun zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna karşılık ‘şuculuk buculuk’ üzerinden sürekli siyasetçilerin birbirine laf çarpıttığı ama sizin derdinizde konuşulmadığı için her birinizin ayrı ayrı çırak çıktığı bir sistem var bu ülkede. Siyasetçi için müşteri kimdir seçmendir. Seçmeni velinimettir, velinimetine terörist diyebilir mi? diyemez. Nankör diyebilir mi? diyemez. Şükürsüz diyebilir mi? diyemez. Söylemeye çalıştığım şey şu; Madem ki, Millet bu işin aslıdır siyasetçide onun vekilidir. Su görününce teyemmüm bozulduğuna göre, yapmamız gereken şu; Millet velinimettir, seçmen velinimettir. Siyasetçinin görevi ister iktidar ister muhalefet sizin dertlerinizi dinleyip, çözüm üretip o çözümler üzerinden rekabet etmektir. Siz olmazsanız siyasette olmaz, siz olmazsanız hiçbir şey olmaz” dedi.

“Arkadaşımın ayısı dayısı vardı”

Türkiye’de esnafın, ailelerin, öğrencilerin mağduriyetlerine değinen Akşener,  “Esnaf için müşterisi velinimet olduğundan o dükkanlara girdim. O dükkanların içinde bugün ne pişeceğini düşünen ev kadınının çilesi görülsün, 92 puanla atanamayan gencimin ağlaması görülsün, bağıra bağıra ağlayan annesinin sesi duyulsun. 58 puanla atanan arkadaşı için ben 92 puan aldım yanımdaki arkadaşımın ayısı vardı dayısı vardı 58 puanla atandı deyip, intiharın eşiğine gelmiş, o gencin acısı görülsün. 86 puanla açıkta kalmış 62 puanla atanmış gencin halini görün” ifadelerinde bulundu.

“113 bin liralık elektrik faturası”

Akşener, siyasetçilerin haksızlığa uğrayan insanların sesini duyup çözüm üretmesi gerektiğini dile getirirken ekonomi ve pahalılığı da ele aldı.  Konuşmalarının devamında ise, “Pahalılıktan ürettiğinin karşılığını alamadığı için gebe ineklerini kesime gönderdiği için ağlayan besici gördüm. Süt üreticisi gördüm, ne gördüm çiftçi gördüm. İç Anadolu bölgesinde hepinizin derdi suyun kaybolması, elektrik pompası ile su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması 113 bin liralık elektrik faturası gördüm. 60 bin liralık, 52 bin liralık fatura gördüm. Bunu ödeyen bir çiftçinin 3 ayda 180 bin lira para ödemek zorunda kalan bir çiftçinin malından elinde ne kadar para kalabilir. Bunun içine mazotu, ilacı, gübreyi koyun geriye ne kalır?” dedi.

“İktidar sorun çözmek ve hizmet etmek için sizin tarafınızdan görevlendirilir”

Mülakat sistemini ortadan kaldıracağını kesin bir dille belirten Genel Başkan Akşener, konuşmasına “24 Milyar TL sizin cebinizden alındı Halililerin cebine konuldu. Halili kim? Sayın Erdoğan’ın aile dostu. İktidar sorun çözmek ve hizmet etmek için sizin tarafınızdan görevlendirilir. Muhalefette sizin avukatlığınız olmak üzere sizin tarafınızdan görevlendirilir” diyerek devam etti.

38 Milyar TL ile neler yapılabilirdi?

Meral Akşener Ankara’da yapılan ANKAPARK’ı şu sözlerle eleştirdi:  “ANKAPARK diye bir park yapmışlar garibim dinozorların yolunmadık tarafı kalmamış, çalınmadık şey kalmamış ve öyle enteresan bir şey ki 14 Milyar TL harcanmış. Toplayın ikisini 38 Milyar Lira. 38 Milyar Lira ile ne olurdu? Kara Tren buraya gelirdi, Havalimanının yüzde 70’i bitmişti, KYK borcu olan tüm gençlerin borçları silinirdi. Nisan ayında atamadığınız bu devlet verir, bedava gübre alabilirdiniz. Elektrik faturalarında yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Mazotta yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Çiftçinin, üreticinin, girdi maliyetlerinin tümünde yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Bütün bunların yerine bir Halili ve iki tane de müteahhitin cebine 38 Milyar TL koyan bu zihniyet harami bir zihniyettir. Bu düzen harami bir düzendir bu düzeni beraber değiştireceğiz. Sizin helal oylarınızla sandıkta demokrasi ile değiştireceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

Haber-Foto: Esra Uygur

Öncekini Oku

Bankadan kredi almak isteyenler için yeni şartlar getirildi

Sonrakini Oku

Kayıp Turistler Hasandağı’nda Bulundu