Mahkum Aileleri ‘’ ADİL YARGILANMADIK, HAKSIZ YERE YATAN SEVDİKLERİMİZİ GERİ İSTİYORUZ’’ | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

Mahkum Aileleri ‘’ ADİL YARGILANMADIK, HAKSIZ YERE YATAN SEVDİKLERİMİZİ GERİ İSTİYORUZ’’

Türkiye adım adım seçime yaklaşırken, mahkûm aileleri de seçim öncesi talep olarak hak ve adalet arayışlarını sürdürüyor. Adil Yaşam Derneği’nin hazırlamış olduğu 17 sayfalık ‘’Af İçin Sebepler Mahkûmların Sorunları Çözüm Önerileri’’ başlıklı rapordan yola çıkan mahkûm yakınları ‘’AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın yapmış olduğu açıklamada değindiği adil yargılama hak ihlalinin yüzde 77 olduğu gerçeğini bizler bizzat yaşadık, sevdiklerimiz içerde delilsiz ispatsız ve orantısız cezalarla hapis yatarken bizlerde dışarda zor şartlarda onlara bakmaya, geride bıraktıkları gözü yaşlı çocuklarımıza yetmeye çalışıyoruz. Bizler yeniden yargılanma taleplerimize olumlu yanıt alamadık. Terör örgütünün şimdilerde görevden alınan hakim ve savcılarının Türkiye’yi bir suç ülkesi gibi göstermek için verdiği ömürlük cezalarla sevdiklerimizden olduk, yeniden yargılanmanın mümkün olmadığı ülkemizde madde ayrımsız bir genel af zorunluluk haline gelmiştir. Sevdiklerimizi geri istiyoruz’’ diyorlar.

Adil Yaşam Derneğinin 17 sayfalık araştırma raporunda cezaevi gerçekleri madde madde ele alınırken, mahkumların içerde insan haklarına aykırı şekilde yaşamaya çalıştıkları, sağlıklı beslenme, sıcak su, ve sağlık hizmetlerinden faydalanma gibi insani ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı ve bunların yanı sıra mahkumlara ödettirilen astronomik elektrik faturaları, cezaevi kantinlerinin pahalılığı, yer yetersizliğinden dolayı mahkumların yerlerde yatması, görüntülü konuşma problemleri, ailelerinin olduğu şehirden başka yerlere sevk edilen mahkum sorunları ve daha bir çok soruna değinildi.

Yaklaşık 5 yıldır mahkumlar ve mahkum yakınları için çalışmalar yürüten Adil Yaşam Derneği Başkanı Muhammet Haluk Çavuşoglu ise ‘’ “15 Temmuz öncesi FETÖ’cü hakim ve savcılar tarafından adil yargılanmayanlar mağduriyet yaşarken, onların yerine yargıda görevlendirilen, iddianame ve gerekçeli karar yazmayı dahi bilmeyen tecrübesiz hakim ve savcıların delilsiz şekilde kanaatle verdiği cezalarla mağdur olan on binlerce insan var. Biz ‘suç işledik, affedin’ demiyoruz ama geçmişin de temizlenmesi için Cumhuriyet’in 100. yılında bir genel af kaçınılmaz hale gelmiştir” dedi.

Sosyal medya üzerinden farklı etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışan mahkûm yakınları Adil Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde günlerdir attıkları ‘’ ADİL YARGILANMADIK GENEL AF İSTİYORUZ’’ twetleri ile gündem olarak Devlet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Haber: Derya Özaba

Öncekini Oku

Başkan Özkök’ten Anlamlı Mesaj ‘’ Maşallah Bu Şehrin Ne kadar Çok Gazetecisi Varmış, İnşallah Seneye 150 Kişi Gelirsiniz! ’’

Sonrakini Oku

AKSARAY İHRACATI 2022 YILINDA YENİ REKOR KIRDI