Kurak Günler’den Bir Sahne! | Şehrin Nabzı Haber
  • 25 Eylül 2023

Kurak Günler’den Bir Sahne!

Rana Arıbaş – Köşe Yazısı

Tarihe not düşmek adına

Güzel kaybettik vesselam

Neden kaybettik konusuna şu an verilecek sağlıklı bir yanıtım yok çünkü biz bir 28 Mayıs akşamı yaşadık. Bir an acaba dedim İstanbul Beyoğlu Sinema Müzesinde’yim ve filmin içine mi girdim Yeşilçam’dan Çünkü tıpkı Kurak Günler filminde evin içinde hapsolan 2 oyuncu gibi biz de Aksaray CHP il binasında bir süre mahsur kaldık

O anda aklıma gelen ilk şey evde olan kızlarıma evden çıkmamaları oldu. İnsanların sevincini anlarım. Çoşkulu kutlamalarını anlarım tabi eğer ortada bir başarı varsa. Lakin yine de sınırları olmalı ve kimse kimseyi rahatsız etmemeli.

Biz o gece cehennemi gördük. Korktum mu evet. Partide olan gençler için korktum. Kendimi tanıyorum bundan sonrasında takınacağım tavır için korktum. Çok şükür gençler manipülasyona gelip onlara uymadı. Ufak çaplı bir parmak sorunu yaşandı. Bizim gençler kendilerine yakışanı yaptı.

Açıkçası bu kadar coşkulu neye sevinildiğini anlamadım. Dolar Euro Altın almış başını gidiyor. Onur Akın gibi bir sanatçı Almanya konseri için vize alamadığını söylüyor.

Kimseyi aşağılamadım hayatımda kimseye tepeden bakmadım. Hep öyle yapacaktım ama bir 28 Mayıs gecesi yaşadım. Parti bayrakları indirilmeye çalışıldı. Parti önünde havai fişekler patlatıldı. Nedense kutlama hep parti binası önünde yapıldı!

Açıkçası bu kadar coşkulu neye sevinildi anlamadım. Çünkü bugün birçok yerde Suriyeli İranlı çalışıyor. Sizin çocuklarınızın çalışacağı yerde.  Benim çocuklarım mı ikisi de iyi eğitimli ben tutmasam çekip gidecekler. Teklif de var. Artık gidin diyorum. Yıllarca beyin göçüne karşı bir sosyalist olarak.  Sadece son beş ayda dünyaya gelen 1 milyon 200 bin Suriyeli çocuk.

Artık hiçbir şeye şikâyet etme hakkınız yok. Mutlusunuz demek ki. Ne güzel birileri mutlu olsun. Ama ben partinin dibinde o gece atılan havai fişekleri unutmayacağım. Eve korku ile gittiğimi unutmayacağım. Aynı korkuyu bir de 1979 senesinde evimiz kurşunladığında yaşamıştım. Babam bir CHP li evinde kiracı diye. O gün solcu olmaya karar vermiştim. 28 Mayıs’ta da verdiğim kararlar var. Bunu yaşatanlar bilsinler ki dünyayı güzellik kurtaracak.

 

Öncekini Oku

Gözlemler doğrultusunda

Sonrakini Oku

OHH NE ALA MEMLEKET