Kongreler Bittiyse Tam Kapanmaya Geçebiliriz… | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Haziran 2021

Kongreler Bittiyse Tam Kapanmaya Geçebiliriz…

Her şey güllük gülistanlık, kapanan işletme yok, eğitim tıkırında, halk mutlu, sağlık sistemi ultra iyi çalışmakta, sağlıkçılar zaten çalışma saatleri ve aldıkları ücret orantısından mesut bahtiyar… Demeyi çok isterdim. Lakin diyemiyorum. Herkes gibi 1 Mart’ta normalleşmeye başlayacağız ümidi ile işime konsantre olmuş ajanslardan gelen haberleri haber siteme aktaracakken bir de baktım Sayın Sağlık Bakanından bir açıklama ‘’ tam kapanma düşünülebilir’’ Hemen altında günün veri haritası ve Aksaray turuncudan kırmızıya geçmiş durumda. Hadi hayırlısı, kongreler bittiyse tam kapanmaya geçebiliriz!

Yani artık diyecek sözümüz yok, canını dişine takmış 1 Mart’ta normalleşmeyi bekleyen esnaf ‘’tam kapanma’’ sözünü duyunca resmen yıkılmış durumda. Kapalı işletmelere on binlerce lira kira ödeyen işletme sahipleri artık bıçak kemiğe dayandı, bizi virüs öldürmezse açlık ve borç yükü öldürecek diyor. Bu ne menem bir virüsmüş ki kayak merkezlerine, kongre alanlarına, lüks tesislere uğramıyor. Tek uğradığı yer eğitim kurumları ve kafe restoran tarzı küçük esnaf işletmeleri. Neyse Nisana kadar sıkın dişinizi Nisan ayında tek riske edemediğimiz şey turizm sezonu başlar ve tüm işletmeler açılır!

Hastalık pik yaptıysa bunun suçlusu küçük esnaf ve sabaha kadar oturup akşama kadar yatan psikolojileri bozulduğu için evden dışarı çıkmayan üniversite öğrencileri. Yani böyle olduğunu ben düşünmüyorum ama olup bitene bakılırsa böyle anlaşılıyor. Hafta içi otellerde rezervasyon yaptırıp hafta sonu izin kâğıtları ile lüks araçlarına atlayarak kayak merkezlerini dolduranların bir suçu yok. Siyasi parti kongrelerinde tek sandalye boşluk bırakmadan koca salonları doldurup nasılda kalabalıktık be yaaa diye övünenlerin bir suçu yok. Boş beleş hiçbir işi olmadığı halde çarşı meydanında oturanların hiç suçu yok, onlarca yüzlerce çalışanı hijyen koşullarından yoksun sırf üretim taahhütleri yerine gelsin servetlerine servet katsınlar diye fabrika alanlarına dip dibe dolduran büyük iş insanlarının suçu yok, virüs bahanesi ile toplu taşıma araçlarının sefer saat aralarını bir saate çıkartıp araçların tıklım tıklım dolmasına sebep olanların hiç suçu yok, ibadet ayağına kuran kursu, cemaat toplantısı gibi alanları dolduranların, okunmuş suyu tek bardaktan koca cemaat içenlerin hiç suçu yok. Tek suçlu öğrenci ve esnaf!

Şimdi bir diğer suçlu aranacak olursa bu satırları yazdığım için o da benim! İşine gelen yazının tamamını işine gelmeyende ilk paragraftaki ilk cümleyi okusun yeter. Evet kırmızı kırmızı çizgimiz, daha çok dikkat etmeli daha bir hatırlamalıyız kırmızıya dönen haritayı ve virüsün varlığını, virüsün varlığını hatırlarken bu hastalığın yayılımının sorumlusunun dükkanları kapalı esnaf ve eğitim haklarından mahrum kalmış üniversite öğrencileri olmadığını da hatırlayalım lütfen. Hastalık yayılımı konusunda çifte standart ne zaman biter, hastalık o zaman biter aksi takdirde bu ülkede kısa süre sonra bir genç nesil yok olur, birçok ocak söner!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Kollarda ve Bacaklarda Oluşan Şişlikleri İhmal Etmeyin

Sonrakini Oku

Aksaray Valiliğinden Vatandaşlara Tedbir Uyarısı