KARAKUŞ Vurdu Gol Oldu | Şehrin Nabzı Haber
  • 3 Haziran 2023

KARAKUŞ Vurdu Gol Oldu

Dün Aksaray Belediye Meclis toplantısında çok da alışık olmadığımız bir sahneye şahitlik ettik. Çoğunluğu AK Parti üyesi meclis üyelerinin oluşturduğu meclis toplantısı senelerdir görmediği ve hatta hiç de beklemediği bir çıkışla karşılaştı. İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi İş Adamı Ali Karakuş Meclis Başkanı Süleyman Canbulut’un bir önceki meclis gündemini okutmasına söz isteyerek itirazda bulundu. Şaşkın bakışlara rağmen konuşmayı sürdüren Ali Karakuş bir anda bir önceki meclis hakkında ’’alınan kararlar geçersizdir, Aralık ayı toplantısına İYİ Parti ve MHP li üyeler hariç katılan olmamıştır, yasal olmayan şekilde erteleme tutanağı tutulmuştur, yetmez gibi en geç 3 gün içinde yapılması gereken meclis 5 gün sonra yapılmıştır. Bu toplantıya hiçbir muhalefet üyesi katılmadığı halde kararlar alınmıştır. Aralık olağan meclisi ve bu mecliste alınan tüm kararlar geçersizdir! ‘’ şeklinde itiraz etmesi salonda bulunan AK Partili  üyelerin soğuk terler dökmesine sebep oldu.

 İtirazın daha sonra inceleneceğini söyleyen  Süleyman Canbulut’un bir önceki meclis kararlarını okutması üzerine, Ali Karakuş ‘’biz bu meclisi mahkemeye vereceğiz  tarihte örnekleri olan buna benzer başka meclisler vardır, hepsi gerekli cezayı almış ve bir usulsüzlüğe imza attıkları için isimlerinden olmuşlardır. Sizlerde aynısını yaşayacaksınız, kendi kendinize karar almanız kanunlara aykırıdır’’ diyerek durumun ciddiyetini ve gösterecekleri tavrı açıkça ortaya koydu.

Salonda esen soğuk rüzgarlara rağmen Denetim komisyonu seçimlerine gidildi. AK Parti komisyonu kendi belirledikleri 3  ismi aday gösterince Ali Karakuş buna da itirazda bulundu. Karakuş itirazında ‘’ esasen 5 kişi olması gereken denetim komisyonu üyeliğine muhalefetten hiçbir üye almamak için 3 kişi ile sınırlı tutuyorsunuz’’ dedi. Bu tavır karşısında AK Parti seçim ortağı olan MHP li üyelerde Ali Karakuşa destek verdi. Bunun üzerine İYİ Parti ve MHP li üyelerin de verdiği isim önergesi ile yapılan oylamada dengeler değişti ve Başkan Süleyman Canbulut seçilemedi.  İşin ilginç tarafı ise muhalefet partisinin itirazı üzerine verilen isim önergesinden sonra MHP li adayı destekleyen AK Partili üyelerinde çıkmasıydı. MHP li üyeye AK Parti sıralarından 6 oy çıktı. Bunun üzerine bazı üyeler sessizce ‘’ Karakuş vurdu gol oldu’’ diyerek olaya yorum kattılar.

Dünkü meclis toplantısının ardından anlaşıldı ki, vatandaşı ilgilendiren her yerde çok seslilik aslında fena da olmuyor. Hele birde o çok sesin içinde, sesini çok çıkartan Ali Karakuş gibi bir muhalefet oldu mu bir şeyler daha da olması gerektiği gibi oluyor. Bunu sadece ben söylemiyorum. Aslında 6 oyla muhalefete destek veren AK Parti meclis üyeleri de verdikleri oylarla benim bu sözlerimi adeta onaylıyor. Bakalım önümüzdeki günlerde İYİ Partili üyeler meclisi gerçekten mahkeme karşısına çıkmaya mecbur bırakacak mı? Ya Belediye meclisi ‘’Bir musibet bin nasihatten iyidir’’ deyip, bundan sonra yaptıkları toplantılar ve aldıkları kararlarda adil olacaklar mı?

Derya Özaba

Öncekini Oku

BAŞKANI KİM İTİBARSIZLAŞTIRDI!

Sonrakini Oku

Üzdün Sayın Bakanım!