İYİ Parti İl Başkanı Faruk Ağır: “Halkın Umutlarını Yine Suya Düşürdünüz” – Şehrin Nabzı Haber
AksarayBölgeselSiyaset

İYİ Parti İl Başkanı Faruk Ağır: “Halkın Umutlarını Yine Suya Düşürdünüz”

150Görüntüleme

İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Ömer Faruk Ağır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Toplu Konut Projesi (TOKİ) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aksaray’ın konut açığına karşılık bin 12 konutun yapılacağı projenin beklentiyi karşılamadığını söyleyen Ağır, 2019 yılında müracaat alınan projenin tamamlanmadığını da hatırlatarak “İhtiyacı olanların umutlarıyla oynadılar” dedi.

TOKİ aracılığı ile yapılacak olan konutlarda Aksaray için beklentilerinin 10 bin civarında olduğunu söyleyen İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Ağır, kent merkezi için belirlenen 200 adedin müteahhitler tarafından rahatlıkla karşılanabilecek bir sayı olduğunu belirterek “Bizim beklentilerimiz 10 bin civarındaydı, beklentimizi karşılayan bir açıklama olmadı. Dar gelirli ailelerimizin umutlarını, ümitlerini yine suya düşürdüler. 230 bin nüfuslu bir ilin merkezine 200 adet konut verilmesi gerçekten komik bir durum. Müteahhittin yapabileceği potansiyelde bir sayıyı devletin açıklaması ayıp ve utanç verici” diye konuştu. 

“Kentlerimiz Bu Projeden Eli Boş Döndü”

Aksaray’ın büyük ilçelerine konut verilmemesini de eleştiren Ağır, Ortaköy’ün konut açığına rağmen projede yer almamasını da gündeme taşıdı. Ağır, “Ortaköy Aksaray’ın en büyük ilçelerinden biri. İlçemize herhangi bir konut verilmemesinin nedeni nedir? Biz bu konunun özellikle takipçisi olacağız. Göç vermeyen bir ilçede tahmin edersiniz ki çok fazla konut açığı var. Daha önce TOKİ başvurusu yaptığımız kasabamız Yenikent’in de bu projeden payına bir şey düşmedi. İhtiyacı olan kentlerimiz eli boş döndü bu projeden. İhtiyacı olanların umudunu suya düşürdüler” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarla Dalga Geçmeyin, Ümitlerine Balta Vurmayın”

Başvuruların açılması ardından bankalarda oluşan yığılmalara dikkat çeken Ağır, “Hükümetin ballandırarak anlattığı seçim projesinden Aksaray’a sadece bin 12 konut düştü, tahminimce Aksaray’da 30 bin başvuru olacak, kim, nerden, nasıl yararlanacak? İnsanlarla dalga geçmeyin, ümitlerine balta vurmayın” diyen Ağır, daha önce yarım kalan TOKi projesinin tamamlanmamasına da dikkat çekerek “Bu insanların inancını 2019 yılında zaten kırdınız, bir daha aynını yaşatmayın. 2019’daki projeden müracaat aldınız fakat tamamlamadınız. Tamamlanmayan bir proje üzerinden tekrar müracaat alıyorsunuz” hatırlatmasında bulundu.

“İyi Parti İktidarında Bu Yükü Halkın Omuzlarına Yüklemeyeceğiz”

Açıklanan projenin halkın sırtına ikinci bir yük olarak yüklendiğini anlatan Ağır, vatandaşların seçim yatırımı olarak açıklanan ve kurası için şimdiden 500’er lira para ödenen TOKİ projesinde hem ev kiralarını ödeyip hem de 6 ayda bir zam gelecek olan ev taksiti yükünün altına gireceğini belirtti. Ağır, İYİ Parti iktidarında bu tür yükler altında halkın ezdirilmeyeceğine dikkat çekerek, “Bizim yönetimimizde bu tür konular halk arasında konuşulmayacak bile. Konut sorununu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik projelerimizin üzerinde şimdiden çalışmaya başladık. Hükümetin yaptığı gibi hem TOKİ taksiti ödetip hem de kira ödetmeyeceğiz. Bu ağır yükü halkımızın omuzlarına yüklemeyeceğiz. Artış gösteren enflasyon karşısında halkımızın parasını güvence altına alıp, en doğal hakları olan barınma haklarını onlara teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

Derya Özaba
Komşu Köyün Delisi