İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİ AYHAN EREL;“BAĞ-KUR İLE SSK ARASINDAKİ FARK ORTADAN KALDIRILMALI, TARIM BAĞ-KUR SİSTEMİNDE DÜZENLEMELER ACİLEN YAPILMALI” | Şehrin Nabzı Haber
  • 2 Şubat 2023

İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİ AYHAN EREL;“BAĞ-KUR İLE SSK ARASINDAKİ FARK ORTADAN KALDIRILMALI, TARIM BAĞ-KUR SİSTEMİNDE DÜZENLEMELER ACİLEN YAPILMALI”

   

İYİ PARTİ AKSARAY MİLLETVEKİLİ AYHAN EREL, GENEL KURUL ÇALIŞMALARINDA YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMADA; BAĞ-KUR’LU VE SSK’LI VATANDAŞLARIN ARASINDA Kİ FARKIN ORTADAN KALDIRILMASINI, TARIM BAĞ-KUR SİGORTASINDA DA DÜZENLEMELERİN YAPILMASINI, MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİNİ İSTEDİ.

Milletvekili EREL’in yapmış olduğu konuşmanın satır başları şu şekilde;

ESNAFIN YANINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER 5.000 GÜN PRİMLE EMEKLİ OLURKEN ESNAFIMIZ 9.000 GÜNÜ DOLDURMAK ZORUNDA. BU HAKSIZLIĞIN ORTADAN KALDIRILMASI GEREKMEKTEDİR.

BAĞ-KUR’lu ile SSK’li vatandaşlarımız arasında prim gün sayısı eşitsizliği bulunmaktadır. Tarafıma gelen, Aksaray’dan bir berber esnafımızın gönderdiği iletiyi aynen sizlerle paylaşmak istiyorum: Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkârlarımız sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında, ayakta mesleğini icra etmektedirler. Yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlamaktadırlar. Ancak, esnafın yanında çalışan işçiler 5.000 gün veya 7.200 gün primle emekli olurken esnafımız 9.000 günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olmasına rağmen, en düşük emekli maaşını da alan yine bu esnafımızdır. Sosyal güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı maalesef düşürülmemiş olup BAĞ-KUR’lu âdeta üvey evlat gibi görülmektedir. Bu dengenin yeniden düzenlenmesi ortadaki haksızlığın ortadan kaldırılası gerektiğini düşünmekteyiz.

DİĞER SİGORTALILAR YİRMİ YIL ÇİFTÇİLERİMİZ İSE YİRMİ BEŞ YIL PRİM ÖDEMESİ YAPMAK ZORUNDADIR.

ÇİFTÇİLERİMİZİN SİGORTA PRİM ÖDEMESİ YARIYA DÜŞÜRÜLMEZSE TARIM BAĞ-KUR SİGORTALI SAYISI HER GEÇEN GÜN ERİMEYE DEVAM EDECEKTİR.

”Çiftçilerimizin feryadını size aktarmak istiyorum: Çiftçilerimizin 2022’de 2.158 lira olan tarım BAĞ-KUR primleri, 2023 yılında 3.452 liraya yükselmiştir. Hazine teşvik indirimiyle 2.952 lira olan bu tutarı çiftçilerimizin günün şartlarında ödemesi pek mümkün görünmemektedir. Çiftçilerin Tarım BAĞ-KUR primlerine uygulanan yüzde 5 oranındaki hazine teşvik indiriminin enflasyon göz önüne alınarak makul düzeye yükseltilmesi gerekmektedir. Yine, çiftçilerimiz 9 bin gün prim ödemesiyle emekli olmaktadır. Diğer sigortalılar yirmi yıl çiftçilerimiz ise yirmi beş yıl prim ödemesi yapmak zorundadır. Çiftçilerimizin sigorta prim ödemesi yarıya düşürülmezse tarım BAĞ-KUR sigortalı sayısı her geçen gün erimeye devam edecektir. Çiftçilerimizin yaşadığı sıkıntılı dönem dikkate alınarak muafiyette geçen sürelerin borçlandırılması sağlanmalıdır. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanunda değişiklik yapılırken tarım BAĞ-KUR sigortası prim gün sayısı 2008’de olduğu gibi on beş güne indirilmelidir. Çiftçilerimizin çalışma şartlarının zorluğu dikkate alınarak doksan gün yıpranma payı ilave edilmelidir. Tarımda çalışan kadınlarımızın çok büyük bir kısmı sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değildir. Kadın çiftçilerimizin sisteme katılımı desteklenmeli, gençlerimizi ve kadın çiftçilerimizi tarımda tutmak için teşvik edici önlemler alınmalıdır. Kadınlarımızın sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğumları nedeniyle hizmet borçları yapabilmeleri sağlanmalıdır. Devletimiz çiftçilerimizin sosyal güvenlik haklarını devlet eliyle verebilecek, çiftçilerimize, mağdur vatandaşlarımıza her türlü desteği sağlayacak güçtedir; yeter ki Türk devletinin, Türk milletinin millî kaynakları eşit ve adil bir şekilde paylaştırılsın diyor” dedi.

Öncekini Oku

CHP İL BAŞKANI KELEŞ;SAĞLIKTA ÇAĞ(!) ATLADIK

Sonrakini Oku

Mide balonu ile ilgili merak edilen 5 soru