İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Çiftçinin Sesi Oldu: İmdat! Kimse Yok Mu? | Şehrin Nabzı Haber
  • 20 Ocak 2022

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Çiftçinin Sesi Oldu: İmdat! Kimse Yok Mu?

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, TBMM Genel Kurulu’nda  İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında Aksaraylı çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi. Aksaraylı bir vatandaşın ‘İmdat! Kimse Yok mu?’ başlığı altında gönderdiği mesajı noktasına virgülüne dokunmadan paylaşan İYİ Partili Erel, çiftçilerin feryadına kulak verilmesi gerektiğini vurguladı.

İYİ Partili Erel’in TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; konuşma yapacağımı duyan Aksaray’dan hayvancılıkla uğraşan bir vatandaşımızın feryadını sizlerle paylaşmak istiyorum. “İmdat! Kimse yok mu? Türkiye’de hayvancılık yapılamaz hâle geldi. Geçen yıl torbası 85 lira olan yem 180 lira oldu, kilosu 30 kuruş olan saman 1 lira, kilosu 90 kuruş olan yonca 1,70 kuruş oldu ve yükselmeye devam ediyor.

Damızlık Hayvanlar Satılıyor, Daha Kötüsü Kesiliyor

Yani girdiler yüzde 100 artış gösterirken 58 lira olan karkas kuzu fiyatı 53 liraya, 48 lira olan dana kesim fiyatı da 45 liraya düştü, 1 litre süt 1 litre sudan daha ucuz hâle geldi. Damızlık hayvanlar satılıyor, daha kötüsü kesiliyor.

Girdiler yükselirken hayvan fiyatları düşüyor; zarar ediyoruz, bitiyoruz, tükeniyoruz. Üreticiler hayvanlarını satmaya ve bu işi bırakmaya başladı. Biz zarar ederken tüketici fahiş fiyatla alıyor, aracılar köşeyi dönüyor. Hayvancılık destekleri artar, yem desteği çıkar hayallerimiz suya düştü.

Gübre, Mazot, İlaç Fiyatları Her Gün Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

Gübre, mazot, ilaç fiyatları her gün rekor üstüne rekor kırıyor; yöneticiler de bizi idare edenler de Tarım Bakanı da bizimle birlikte izliyor. Biz ağlamaklıyız derken siz gülerek mi izliyorsunuz bilemiyorum. Geleceğimizden endişe ediyoruz. Ankara’dan her şey güzel görünüyor galiba, televizyon ekranlarından ahkâm kesenler köylere gelsinler de hâlimizi görsünler. Sizin anlattıklarınızla bizim yaşadıklarımız çok farklı yoksa sizlerle bizler farklı dünyaların insanları mıyız?” diyorlar.

Öncekini Oku

“HANIMELİ PAZARIMIZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR”

Sonrakini Oku

Hasan Dağı Twitter Gündeminde Bir Numara!