İnşaat Sektörü Bayrak Kaldırdı, İnşaatları Durdurdu! | Şehrin Nabzı Haber
  • 21 Ekim 2021

İnşaat Sektörü Bayrak Kaldırdı, İnşaatları Durdurdu!

Aksaray Müteahhitler birliği başkanı Fatih Güneş ve yeni yönetimi, AKMÜB önünde basın açıklaması yaptı.

 AKMÜB Başkanı Fatih Güneş yaptığı basın açıklamasında’’ İnşaat sektörünün temel ihtiyaç maddelerine yapılan fahiş zamlar inşaat sektörünü zora soktuğu gibi vatandaşın ucuz konuta ulaşmasının da önüne geçmiştir. İnşaat sektörü malzemelerine gelen zamlar 250 den fazla alt sektörü, kentsel dönüşüm de dâhil birçok kesimi ve insanı etkilemektedir. Temel ihtiyaç maddelerinin başında gelen çimento fiyatlarına yapılan fahiş zamlarda bizleri tamamıyla zora sokarak iş yapamaz ve maliyetlerle baş gelemez bir hale sokmuştur.  Artan çimento fiyatlarından dolayı zorda olduğumuzu ve fiyatlarda indirime gidilmesini istediğimizi söylememiz üzerine çimento üreticileri talebimize ikinci bir zamla karşılık vermişlerdir. Bu şartlarda mevcut inşaatları sürdürmemizin imkânı yoktur. Türkiye İnşaat sektörünün iş bırakmaktan başka çaresi kalmamıştır. Bu konuda arabulucu olan Hükümetimizin sesimizi duymasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu duruma çözüm bulabileceği inancındayız. Artan çimento fiyatları inşaatların maliyetini büyük oranda etkiliyor. Bir elin parmak sayısını geçmeyecek sayıda çimento üreticisi firma ve hükümetimiz gerekli görüşmeleri yaparak bu olayı çözümleyene kadar AKSARAY Müteahhitler Birliği olarak 24 Eylül tarihine kadar iş durdurma ve boykot hakkımızı kullanma kararı aldık. O tarihe kadar çözüm bulunmaması halinde durumu yeniden gözden geçirerek bu süreyi uzatabiliriz’’ dedi.

Gazetecilerden gelen soruları da yanıtlayan Fatih Güneş, gazetecilerin ‘’sizi zora sokan sadece çimento mudur, yoksa başka ürünler de aynı şekilde mi zam aldı’’ sorusu üzerine ‘’ tüm inşaat girdi malzemelerine fahiş zamlar geldi lakin bunlar enflasyon oranında, en çok kullandığımız malzeme olan çimento hepsinden fazla zam aldı, geçtiğimiz sene 160 tl olan 1 metreküp beton, bugün itibari ile Aksaray’da 375 tl olarak açıklanmıştır, bu sebepten inşaatlarımızda ki beton atma işlerini durdurmuş bulunuyoruz ’’ şeklinde yanıt verdi.

 Şehrin Nabzı Gazetesi İmtiyaz sahibinin sormuş olduğu ‘’ AKMÜB üyesi beton firmaları da var onların bu konuda ki görüşleri nedir’’ sorusuna ise Başkan Güneş ‘’ evet beton firması olan üyelerimizde var fakat onlar çimento firmalarının yaptığı zamma uymak zorunda oldukları için durum hakkında bir şey söyleyemiyorlar. Lakin çimento firmalarının yapmış olduğu zamma beton firmaları da ekleme yaptığı için olay içinden çıkılamaz bir hal alıyor’’ dedi.

Haber-Foto : Derya ÖZABA

Öncekini Oku

Dolandırıcıların Yeni Gözdesi Otomobil Yarışları

Sonrakini Oku

“DEVLET BAHÇELİ’NİN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYORLAR”