Ihlara Vadisi Gelenleri Büyülüyor | Şehrin Nabzı Haber
  • 20 Ocak 2022

Ihlara Vadisi Gelenleri Büyülüyor

Aksaray’da bulunan Ihlara Vadisi yaz kış demeden yerli ve yabancı turistlerin ilği odağı oluyor.

Tarihi ve kültürel mekanları ile yüzlerce yıllık tarihe ışık tutan Aksaray’da dünyanın 2. büyük kanyon vadisi olan Ihlara Vadisi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Kapadokya’nın girişinde bulunan ve bölgenin en önemli ören yerlerinden birisi olan Ihlara Vadisi’ne bu yıl da yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

394 basamaklı merdivenle inilen ve 14 kilometre uzunluğundaki doğal kanyon yapılı Ihlara Vadisi’nde yüzlerce kaya oyma eski yaşam mekanları, mağaralar ve kiliseler bulunuyor.

Dünyanın en büyük kanyonlarından Ihlara Vadisi, doğal güzelliklerinin yanında Hristiyanlığın ilk dönemlerinde dini merkez olması nedeniyle kayalara oyulmuş çok sayıda kilise, şapel ve manastırıyla her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Melendiz Çayı’nın hayat verdiği vadinin tabanına 394 basamaktan oluşan merdivenle inen yerli yabancı turistler, Melendiz Çayının her iki tarafındaki 14 kilometrelik yürüyüş yollarında gezinme imkanı buluyor. Özellikle pandemi sonrası normalleşmeyle birlikte ziyaretçi sayısı hızla artan Ihlara Vadisi’ne 2021 Ocak ayından bu yana 400 bine yakın turist ziyaret etti. Doğa harikası Ihlara Vadisi hızla artan ziyaretçi sayısı nedeniyle 2021 yılında en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında yerini aldı.

Başka illerden gelen turistler ‘’ burası doğa harikası bir yer. Gerçekten gezilmesi ve görülmesi gerek’’ diyorlar.

Öncekini Oku

Kamyonun Çarptığı Yaya Hayatını Kaybetti

Sonrakini Oku

Otomobil Ağaca Girdi