Havasta Gündem Seçim, Avamda Gündem Geçim! | Şehrin Nabzı Haber
  • 24 Temmuz 2021

Havasta Gündem Seçim, Avamda Gündem Geçim!

Yine yoğun bir haftanın son gününden sizlere merhaba diyorum. Yazıya tam giriş yapmadan avam ve havas kelimelerinin anlamını netleştireyim. Avam halk arasında negatif aşağılayıcı bir sözcük olarak kullanılsa da tarihte ‘’halkı’’ yani üst sınıftan olmayan vatandaşları simgeler. Havas ise para ve statü sahibi kişileri ve yine tarihte çoğunlukla yönetim kadrolarını simgeler. Yani avam kelimesini kötü, aşağılama anlamında kullanmadığımı, şahsımın da avam sınıfında olduğunu altını çizerek belirtmek isterim!

 Son köşe yazımda da söylediğim gibi son günlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da da acayip bir hareketlilik var. Başta Aksaray Valiliği olmak üzere her kurum kendi çapında pandeminin durgun havasını üzerlerinden atmaya çalışıyor. Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu’yu sözlerimden tenzih ederek söylemek istiyorum ki; Sayın Valimizin programları tamamen görev aşkı ve görev yaptığı il için bir şeyler yapma çabası. Siyasi partiler ve belediyeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim!

Piyasada bir erken seçim havası var!

Muhalefet partisi liderleri her konuşmalarında erken seçim çağrısı yapıyor. Zaten geçmiş dönemlerden akıllanan siyasi partiler çalışmaları geniş zaman dilimlerine yayma eğilimindeler. Partilerin Aksaray teşkilatları her an bir seçim olacak bilinci ile hareket ediyorlar. Yeni kurulan bazı partiler aceleye gelmiş il ve ilçe teşkilatlarını revize etmek ya da düzenlemek çabasına giriştiler. İl bazında çalışmaları ile dikkat çeken iktidar partisi haricinde tek bir muhalefet partisi var. Vatandaş bunun bilincinde ve her sohbetimizde bunu bizimle paylaşıyor.

Her ne kadar iktidar cephesi bu durumu sözle inkâr yoluna gitse de parti teşkilatlarına ‘’ sahaya inin, meydanları boş bırakmayın, yaptıklarımızı/yapacaklarımızı anlatın’’ diye emirler verdiği hem kulislerde konuşuluyor, hem de köy, kasaba, meydan, her yerde sistemli bir gezi programı olmasından çok net olarak anlaşılıyor.

Gelelim Aksaray Belediyesi’ne…

Son bir aydır Aksaray Belediyesi Başkanı DR. Evren Dinçer’de bir hayli göz önünde. Unutmadan kendisini almış olduğu Doktor unvanından dolayı tebrik ederim. Dr. Evren Dinçer hizmet dolu iki yıl sloganı ile iki yılda belediye bünyesinde yapılan icraatları her ortamda farklı gruplara anlatma çabasında. Kadın aktivite merkezleri, mahalle konakları, kitap konakları ve sosyal belediyecilik projeleri Haluk Başkan zamanında yapılmaya başlamış ve Başkan Dinçer’in de devamını getirdiği icraatlar dan o yüzden onları ayrı tutuyorum. Beni en çok ilgilendiren Aksaray’ın sağlığa zararlı asbestli su borularının değiştirilmeye başlanmış olması, atık su arıtma tesisi ve katı atık depolama tesisi.

Başkan Dinçer 112 sayfalık a5 boyutunda hizmet dolu iki yıl isimli bir de kitapçık bastırarak bu projeleri kâğıt üzerinde de anlatmaya çalışmış. İcraatlar konusunun ayrıntısına bu yazımda girmeyeceğim. O başlı başına konuşulması gereken bir konu çünkü. Sonra ki köşe yazılarımı takip ederseniz bu konuda ki net fikirlerimi de sizinle paylaşırım. Sadece şunu söylemek isterim ki, Belediyemizin hizmetleri anlatma çabası, AK Parti teşkilatının bir anda hız kazanmış saha çalışmaları bize net olarak yakın zamanda muhtemel bir erken seçim gündemleri olduğunu gösteriyor!

Ya Halkın Gündemi …

Evet meydanlar hareketlendi, siyaset vites yükseltti, çalışmalar hız kazandı, art arda temel atmalar ve açılışlar göreceğimiz hepimizce beklenen. Zaten muhalefet işini mafya liderleri devralmış gibi duruyor. Vatandaş için ise gündem başka, vatandaşın gündemi seçim değil geçim! Pandemi süresince kapalı kalmış işyerleri, birikmiş borçları, 1 Temmuz’da normale dönmemiz ile işsiz kalacak olmaları, turizm sezonu bittikten sonra yeniden kapanabilecek olma ihtimalleri, altında ezildikleri faiz sarmalı, yani halkın gündemi seçim değil! Vatandaş aş derdinde level atladı! Anlaşılmak ve sorunlarına köklü çözümler bulunmasını istemekte. Zaten artık seçim sözünden tiksinen vatandaş, her seçimin ülke ekonomisine verdiği zararı artık çok farkında. Lakin bu sefer vatandaş seçim konusunda farklı düşünüyor. Zarar gören zarar verir psikolojisi ile hareket ediyor.

Benim temennim ise kimsenin zarar görmemesi. Herkese ruh sağlıklarını korumalarını öneriyorum. Biliyorum bu ortamda çok zor. Hepimiz psikolojik açıdan yıpranmış durumdayız ve hepimiz stresin fiziksel olarak da sağlığımızı bozduğunu farkındayız. Seçimde olur, geçimde düzelir. Önemli olan sağlığımız yerinde dursun.

 Hepimiz aynı gemideyiz!

 Tarihte olduğu gibi şuan bulunduğumuz gemide de iki tabaka var birincisi biz normal vatandaşların olduğu avam kamarası, ikincisi ise varlıklı üst kesimin olduğu havas kamarası. Kimse unutmasın ki, bu kamaralarda ki ayrım sadece gemi sağlamken birilerinin işine yarar! Gemi su aldığında avamda, havasta sular altında kalmaya mahkûm!

Sonuç olarak; havasın gündeme aldığı seçimde başarılı olması için, avamın gündeminde ki geçim sıkıntısını acilen çözmesi gerek!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Vali Aydoğdu’dan sporculara jest

Sonrakini Oku

AKSARAY TABİP ODASINDAN EMEKLİ OLAN DR.AÇIKALIN’A TEŞEKKÜR PLAKETİ