HANIMELİ PAZARI KADINLARIN İŞ KAPISI | Şehrin Nabzı Haber
  • 21 Ekim 2021

HANIMELİ PAZARI KADINLARIN İŞ KAPISI

aksaray hanımeli pazarı

Aksaray Belediyesi, Hanımeli Pazarı ile hanımların aile ekonomisine katkı sağlaması için imkan oluşturuyor.

Kadınların emeklerini değerlendirmeleri için hizmete sunulan el işi ve yöresel ürünleri vatandaşlar ile buluşturan Hanımeli Pazarı yoğun ilgi görüyor.
Aksaray Belediyesi tarafından kadınların el emeklerini kazanca dönüştürebilecekleri bir mekân olarak hazırlanan Hanımeli Pazarı kadınların kazanç kapısı oluyor. Aksaray Belediyesine ait Cumartesi pazarında kurulan Hanımeli pazarı ile kadınların yaptıkları örgü, çocuk elbiseleri, takı, süs eşyaları, iğne oyası, dantelin yanı sıra yöresel yiyecekleri, kışlık ürünlerin satışını gerçekleştirerek aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Her hafta çarşamba günleri Pazar alanında el işi göz nuru ürünler alıcıları ile buluşturuluyor. Satış yapmak isteyen Kadınların daha önceden Aksaray Belediyesi’ne başvuru yaparak izin alması gerekiyor. Farklı bir konsept ile vatandaşlara hizmet verilen pazarda, korona virüs kuralları da titizlikle uygulanıyor.

Hanım eli pazarında satış yaparak elde ettiği gelirlerle aile ekonomilerine katkı sağladıklarını belirten kadınlar yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’ Burası Aksaray Belediyesinin ev kadınlarına tahsis ettiği bir yer. Kadınlar burada ücretsiz olarak kurulan stantlarda el emeği ile yapılan ve kendi ürettikleri ürünleri burada satışa sunuyor. Elde edilen gelirler kadınların kendilerinde kullanılıyor. Burada bulunanların hepsi Aksaraylı kadınlardan oluşuyor. Başkanımız Dr. Evren Dinçer’in bizlere bu imkânı tanımasından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Burası bizim dükkanımız, iş yerimiz, ailemiz. Bizler için çok iyi oldu” ifadelerini kullandılar.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ise aile ekonomisine katkı sağlamak isteyen tüm kadınların belediyeye başvuru yaparak Hanımeli Pazarını kullanabileceklerini belirtti. Vatandaşları ise hanımlara destek olmak için Hanımeli pazarını ziyaret etmelerini önerdi. Kadınların her alanda güçlenmesini önemsediklerini ifade etti.

Öncekini Oku

AKSARAY’DA DÖRT UYUŞTURUCU OPERASYONU

Sonrakini Oku

GÖLBAŞI, GÖLBİS İLE HAREKETLENDİ