Halimiz Hayır Ola | Şehrin Nabzı Haber
  • 20 Ocak 2022

Halimiz Hayır Ola

Bu günlerde kimseye dolarla mı maaş alıyorsun, dolarla ne işin var? esprisini yapmayın. Benden söylemesi ağzınıza kürekle vururlar. Son günlerde piyasalarda ki kur hareketliliği herkes tarafından ağzı açık izleniyor. İzlenirken akla farklı farklı sorular getiriyor.

Zamanın Ekonomiden sorumlu Bakanı Damat Bey’in bahsettiği “yeni eksen Türkiye” acaba Türkiye içinde farklı bir eksen miydi? Şuan Türkiye o farklı eksene  doğru mu gidiyor! Ekonomi dününü ararken, Sayın Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi gerçekten Türkiye dolarla mı terbiye ediliyor? Ediliyorsa bu terbiye etme işini kim ediyor?

Bir ülkenin yarısının oyunu almış bir lider konuşurken kurlar neden bu kadar yükseliyor? Bu yükselme gerçekten iç piyasaların hükümete tepkisi mi? Yoksa sadece Türkiye değil, uluslararası platformda önceleri aralarında Türkiye başbakanları ve Cumhurbaşkanlarının da olduğu, başka başka ülkelerin yönetimlerini değiştirmek için izlenen yolun bir benzeri mi?

Türkiye ekonomisinin çöküşü kimin, ya da kimlerin işine geliyor? Peki ya olası bir erken seçim kararı gelse piyasalar yeniden durağan bir seyir izler mi?

Farz edelim bir seçim kararı alındı ve seçim yapıldı hükümet değişti, seçimi kazanan yeni bir parti bugünden yarının ekonomisi için ne gibi projeler geliştirdi? Bizlere bugün yeni bir partiyi iktidara taşımamız için ne gibi vaatler, bu  vaatlerin gerçekleşmesi için alınmış ne gibi kararlar koyabiliyorlar ortaya?

Çok uzağı düşünmeyelim, bugüne bakalım bugünü kurtaralım mı diyorsunuz, hükümette mi acaba aynısını diyor? Peki biz bugüne nasıl geldik? Cevabı hepimizce ayan değil mi? Dün günü düşünerek, yarına yönelik gerçek işlevsel politikalar üretmeyerek gelmedik mi?

Ya şimdi, kurdan kaynaklı günlük fiyat değişiklikleri ile durmuş ekonomi piyasası ne olacak, birileri zengin olurken yok olan çiftçi, esnaf, asgari ücretli ne olacak? Bu ülke ekonomisi ne ile nasıl toplanacak? Bir gurup memnun olacak, bir avuç insan zengin olacak diye bu ülkenin fedakar, namuslu, harama el uzatmamış tek bildiği yatırım fazladan bir çuval un almak, düğününe kafi gelecek çeyreği bir kenara koymak olan masum vatandaş ne olacak?

Tüm bu sorular cevapsız… Geleceğimiz belirsiz, yüreğimiz ağzımızda. Tek temennimiz var millet olarak sonumuz hayır ola!

Derya Özaba

Komşu köyün delisi

Öncekini Oku

BAŞKAN DİNÇER, “ALT YAPI YENİLEME VE SICAK ASFALT SERİM ÇALIŞMALARINDA HEDEFİMİZE ULAŞTIK”

Sonrakini Oku

“Anavatanı Aşk Olan Yüce Gönülsün”