GÖK ''ARZUMUZ FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ'' | Şehrin Nabzı Haber
  • 3 Haziran 2023

GÖK ”ARZUMUZ FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ”

Aksaray Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı  Fuat Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından konut sektörüyle ilgili açıkladığı paketi değerlendirdi. Gök, “Paketin sektörümüz ve vatandaşlarımız adına olumlu bulduğumuzu söyleyebilirim.Genelde büyük ölçekli müteahhitlere ve illere verilen destek ilk defa küçük ölçekli müteahhitlere ve illere verildiği için Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Ancak açıklanan paketlerin ardından bir gecede fiyat artışları yaparak sektörümüzün itibarına ve güvenine zarar verilmesine hep birlikte karşı duralım, fırsat vermeyelim!” dedi.

KONUT FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞLAR YAŞANDI

Konut fiyatlarında büyük artışların yaşandığına dikkat çeken Fuat Gök açıklamasında şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız daha önce 1 milyon 100 binin üzerindeki konutla vatandaşın uygun şartlarda ev sahibi yapıldığını hatırlatarak bankacılık sektörünün verdiği uygun kredilerle vatandaşlarımızın ev sahibi olduğuna dikkat çekti. Fakat son dönemlerde inşaat temel malzemelerine genel orantısız zamlar, konut üretiminin baskılandığını, pandeminin buna sebebiyet verdiğini, emtia artışlarının ve 2018-2019 yıllarında sektörün ciddi zarar ederek zorlanmasının sebebi ile de konut üretiminin ciddi anlamda düştüğünü görmekteyiz.

İNŞAAT MALZEMELERİ BİR YILDA YÜZDE 300 ARTTI

Sektör olarak konut maliyetlerindeki özellikle son bir yılda yüzde 300 oranında gerek inşaat malzemelerinde gerekse arsa maliyetlerindeki artışlardan dolayı konut fiyatlarının ister istemez vatandaşın alım gücünden uzaklaşmasına sebep olmaktadır, vatandaşın konuta erişimin kolaylığının; daha çok inşaat maliyetlerinin düşürülmesine yönelik bir destekle sağlanacağı düşüncesindeyiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın 3 finansman paketini açıklamasının ardından sektöre yeniden canlılık gelebileceğini ve dar gelirli ailelerimizin konuta erişimi için önemli bir adım olduğu düşüncesindeyiz.

ARZUMUZ FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ

Bizim arzumuz temel inşaat maliyetlerine gelen aşırı zamların düşürülmesi, arsa maliyetlerin düşürülmesi dolayısıyla konut maliyetlerinin düşürülmesi ile birlikte orta ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi daha gerçekçi olacaktır” ifadesini kullandı.

Öncekini Oku

Valiler Yer Değiştirdi!

Sonrakini Oku

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE 65.000 TL’ YE KADAR HİBE DESTEĞİ