EYT düzenlemesi netleşti! | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

EYT düzenlemesi netleşti!

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, katıldığı canlı yayında düzenlemeyle ilgili konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Detayların pazartesi günü saat 11.00’de basın toplantısı ile açıklanacağını söyleyen Akbaşoğlu imzaların büyük çoğunluğu atıldı dedi.

İmzaların Büyük Çoğunluğu Atıldı

EYT kanun teklifi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını tamamladı ve metin haline getirilen taslak AK Parti grubuna iletildi. Yaklaşık 5 milyon kişinin beklediği kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesi kanun teklifi için imzaların büyük çoğunluğu atıldı.

EYT Kimleri Kapsıyor?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak. Çalışanların kapsamı için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur ayrımı yapılmayacak.

Yaş Şartı Aranmıyor

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak. Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresi ve 7 bin 200 prim günü, erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim günü gerekiyor. Sigortalılık süresini erkekler en son 8 Eylül 2024’te dolduracak.

Öncekini Oku

LENFOMANIN 7 ÖNEMLİ BELİRTİSİ!

Sonrakini Oku

EŞİ EVİ TERK EDEN BABA, 3 ÇOCUĞUNU ASARAK İNTİHAR ETTİ!