Erkeklerin Beyni Baba Olduktan Sonra Küçülüyor | Şehrin Nabzı Haber
  • 25 Eylül 2023

Erkeklerin Beyni Baba Olduktan Sonra Küçülüyor

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre erkekler, ilk çocukları doğup baba olduktan sonra beyinlerinde bir ‘küçülme’ yaşanıyor. Peki bu durumun nedeni ne?

Bir çocuk sahibi olmak ebeveynlerin her ikisi için de tüketici bir olay. Hatta anneler için bu tüketme süreci daha bebek anne karnındayken başlıyor ve annelerin hayatı boyunca devam ediyor. Alışılmış bebek sahibi olmanın babalar için de bir oldukça tüketici yanları bulunmakta.

Son yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin beyinlerinde, ilk çocukları doğup baba olduktan sonra küçülme yaşandığı ortaya çıktı. Tabii küçülme diye bahsettiğimiz bir metafor, fiziksel olarak küçülmüyor. Araştırmanın detaylarına aşağıda bakalım.

İlk Çocuktan Sonra Erkeklerin Beyinlerinin Nörolojik Yapısı Değişiyor

Daha önce çocuk sahibi olduktan sonra anneler üzerinde yapılan çalışmalarda beyinlerinin belli bir oranda nörolojik yapısının değiştiği ortaya çıkmıştı.

Bu çalışmada ilk defa babalar araştırıldı ve ortalama olarak yeni baba olan erkeklerin de aynı anneler gibi kortikal hacmin yüzde 1 veya yüzde 2’sini kaybettiği ortaya çıktı.

Yaşanılan ‘küçülme’, beynin ebeveynlikle alakalı olan ‘varsayılan mod ağı’ kısmında gerçekleşiyor.

İlk duyduğunuzda kortikal hacimdeki kayıp kulağa kötü gelebilir ancak bu sayede ebeveynler çocuklarıyla daha güçlü bir bağlantı kurmayı sağlıyorlar. Örneğin annelerdeki benzer kortikal kayıplar, çocuklarına daha büyük sinirsel tepkiler vermelerini ve daha güçlü çocuk-ebeveyn bağı kurmalarını sağlıyor.

Önceki çalışmalar, bir çocuğun doğumunu takiben erkek beyninde ince nörolojik değişiklikler olduğunu göstermişti ancak ilk defa bu detaylı çalışmada babaların da annelere benzer bir şekilde beyinlerinin ‘küçüldüğü’ ortaya çıktı.

Öncekini Oku

Aksaray’da Üzerine Komodin Düşen Bebek Hayatını Kaybetti

Sonrakini Oku

Aksaray’da 7 Akaryakıt İstasyonunun Faaliyeti Durduruldu