Erdoğan: Rusya’nın Kararı Kabul Edilemez | Şehrin Nabzı Haber
  • 15 Ağustos 2022

Erdoğan: Rusya’nın Kararı Kabul Edilemez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı resmen tanıdığını açıklamasına tepki: “Biz Rusya’nın bu kararını kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Senegal’e giderken uçakta aralarında Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Rusya’nın kararı kabul edilemez”

Ukrayna ile ilgili soracağım. Şimdiye kadar uluslararası diplomaside bir başarı kazanılamadı. Kriz yumuşatılamadı, giderek de geriliyor. Amerika’dan gelen açıklamalarda da sanki “yarın sabah ya da öbür gün saldıracak” tarzında provokatif ifadeler var. Avrupalı liderlerin girişimlerinden de bir sonuç çıkmadı. Türkiye’nin, sizin başlattığınız bir süreç var. O ne aşamada? Buradan diplomasinin hala bir şansı var mı?

Şu an itibarıyla Amerika’nın açıklamaları ve özellikle bu Münih Konferansındaki gariplikler, hepsi nereye çalıştı, nereye çalışıyor belli değil. Bana göre Münih Konferansı da zaten sadece bir NATO Zirvesi olmaktan öteye geçmedi. Biz bu krizde en başından beri tansiyonun düşürülmesi için samimi bir gayret sergiledik. Krizin çözümüne ilişkin mesajlarımızı net bir şekilde ortaya koyduk.

Minsk Anlaşmaları’na aykırı

Son gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığımızın yaptığı açıklamada da Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararının Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu belirtildi. Bu kararın Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği vurgulandı. Biz Rusya’nın bu kararını kabul edilmez olarak değerlendiriyoruz. Taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrımızı yineliyoruz.

Ukrayna’da bir savaş çıkarsa bunu bir şekilde Karadeniz’in istikrarsızlaşması olarak görebiliriz. Doğu Akdeniz gibi… Batı daha çok Karadeniz’e yoğunlaşacak. Türkiye için yeni tür tehditler endişesi taşıyor muyuz? Karadeniz’e bu kadar krizin yoğunlaşması bizim için ne tür yeni tehditler oluşturur?

Biz aynı zamanda Karadeniz ülkesiyiz. Karadeniz ülkesi olmamız nedeniyle birçok tedbir paketinin oluşturulması şart. Biz de bu tedbirlerimizi zaten alıyoruz, aldık. Bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Karadeniz ülkesi olmanın bize yüklediği sorumlulukları bir kenara bırakamayız. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, artı Türkiye ve Almanya ile bir ortak zirve yapılabileceğini söylemesine nasıl yaklaşıyorsunuz?

Böyle bir teklif eğer uygulama alanı bulursa biz tabi ki böyle bir teklifin içerisinde de yer alırız. Bunu zaten daha önce de ifade ettim. Bana göre olması gereken de budur. Sayın Zelensky’nin bu teklifi, olumlu bir yaklaşımdır. Bu olumlu yaklaşımı eğer gerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, gerekse diğer ülkeler kabul ederse biz de bu buluşmada yerimizi alırız.

Putin ne demişti?

Ulusa sesleniş konuşması yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararını onaylıyorum” dedi. Ayrıca, Putin, “Ukrayna’nın nükleer silah geliştirme planı kabul edilemez. Ukrayna’nın nükleer silah sahibi olması Rusya için tehdit olur. Bu tehdide cevap vereceğiz” ifadelerini kullandı. Rus lider, daha sonra Kremlin’de yine kameraların önünde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin liderleriyle tanıma ve iş birliği anlaşmalarını imzaladı.

Putin’den, Ukrayna ile ilgili konuşmasında Osmanlı Rus Savaşlarına atıf

Konuşmasının Kırım ve Karadeniz ile ilgili kısmında Osmanlı Rus savaşlarına değinen ve Karadeniz kıyılarının Türklere karşı savaşta kullanıldığını belirten Putin, ‘Ochakovo’ kentine atıfla, ’18. yüzyılda Aleksander Suvorov’un askerlerinin bu şehir için savaştığını hatırlatmama izin verin. Cesaretleri sayesinde Rusya’nın bir parçası oldular. Daha sonra 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile yapılan savaşlar sonucunda Rusya’ya katılan Karadeniz bölgesi topraklarına Novorossiya adı verildi.

‘Şimdi, tarihin bu kilometre taşlarını ve Rus İmparatorluğu’nun askeri figürlerinin isimlerini unutmaya çalışıyorlar. O mücadele olmadan, modern Ukrayna’nın birçok büyük şehri ve hatta Karadeniz’e çıkışı bile olmazdı. Son zamanlarda, Poltava’da Aleksander Suvorov’a ait bir anıt yıkıldı. Ne söylenebilir? Kendi geçmişinizden vaz mı geçiyorsunuz? Rus İmparatorluğu’nun sözde sömürge mirasından mı? Tutarlı olun.’

Dışişleri Bakanlığı: Rusya’nın kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’ı tanıma kararının ardından Ukrayna’nın Doğusundaki bölgelerde olan vatandaşlarına bulundukları yerden ayrılmalarını tavsiye etti. İlerleyen saatlerde yapılan bir diğer açıklamada ise “Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den dünyaya çağrı: Acil yardıma ihtiyacımız var!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, dünyaya çağrıda bulunarak acil olarak yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, dünyaya çağrıda bulunarak acil olarak yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Zelenskiy ayrıca, “Rusya ile tamamıyla diplomatik ilişkilerin kesilmesi değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu. Zelenskiy, “Savaş olmayacağına ve gerilimin genele yayılmayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öncekini Oku

Uber Lüks Taksi Yeniden Hizmette: Fiyat Tarifesi Açıklandı

Sonrakini Oku

Anadolu’da Bin Yıllık Türk Varlığının Simgesi; Aksaray Tarih Sokağı