'Emekli olur' yazısına gerek yok | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

‘Emekli olur’ yazısına gerek yok

Milyonlarca hak sahibinin beklediği EYT Yasasının Resmi Gazetede yayınlanması üzerine emekli olmak için bekleyen vatandaşlarda emeklilik başvurularına başladılar. Resmi kurumlarda oluşacak yoğunluğu azaltmak ve işlemleri hızlandırmak isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu, EYT li vatandaşların emekli olabilmek için emekli olabilir yazısı almalarına artık gerek olmadığını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamındaki sigortalıların başvuru sürecine ilişkin, “İşverenler tarafından işten ayrılış bildirgesi verilmeden önce ’emekli olur’ yazısı temin edilmek üzere sigortalıların kurumumuza yönlendirildiği tespit edilmiş olup, sigortalıların emekli olabilmeleri için kurumumuzdan bu yazının temin edilmesine gerek bulunmamaktadır” açıklaması yapıldı.

SGK’dan yapılan açıklamada, “Kamuoyunda EYT olarak bilinen vatandaşlarımıza yönelik 1 Mart 2023 tarihli ve 7438 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ‘375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ 3 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme kapsamında yaşlılık aylığına hak kazanma şartlarını yerine getiren sigortalılarımıza aylık bağlanabilmesi için işverenleri tarafından işten ayrılış bildirgelerinin verilmesi sonrası kurumumuza ‘gelir/aylık/ödenek talep belgesi’ ile başvurulması yeterlidir. Buna rağmen, işverenler tarafından işten ayrılış bildirgesi verilmeden önce ’emekli olur’ yazısı temin edilmek üzere sigortalıların kurumumuza yönlendirildiği tespit edilmiş olup, sigortalıların emekli olabilmeleri için kurumumuzdan bu yazının temin edilmesine gerek bulunmamaktadır” denildi.

Haber: Aslı Özaba

Öncekini Oku

EMEKLİYE ARA ZAM MI GELİYOR?

Sonrakini Oku

13 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI OLAN AKSARAY ORGANİZE SANAYİSİ DEPREME HAZIR MI?