Dünya’da ve Türkiye’de Bugün – Şehrin Nabzı Haber
DünyaEkonomiSiyasetUlusal

Dünya’da ve Türkiye’de Bugün

14.9KGörüntüleme

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Gazze’nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtildi.

“Refah konusunda Netanyahu bir tarih belirledi ve Refah’a gireceğiz.” diyen Ulusal Kamu Diplomasisi Direktörlüğü Sözcüsü Raquela Karamson, söz konusu tarihle ilgili bilgi paylaşmadı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl düzenlemelerin çoğunun vergi artışlarıyla ilgili olduğunu, bu yıl harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edeceklerini ve kesintiye gideceklerini ifade etti. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, çoklu şoklara ve sıkı mali koşullara rağmen büyümenin pozitif bölgede kaldığını ancak yine de “endişelenecek çok şey olduğunu” ifade etti.

Almanya Başbakanı Scholz: “Türkiye kesinlikle önemli bir stratejik ortaktır”

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Fed/Bostic: Enflasyondaki ilerlemenin durması halinde faiz artırımına açığım, dedi.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, ‘aceleci’ olmadıklarını, faiz indiriminin yıl sonuna doğru yapılacağını söyledi

ECB/Rehn: Haziran ayında faiz indirimi için zaman olgunlaşmış olabilir, dedi.

Ne Olacak?

Yurt içinde TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ve Merkezi Hükümet Borç Stoku açıklanacak.

İngiltere’de perakende satış verileri açıklanacak.

IMF – Dünya Bankası Bahar Toplantısı 18 – 21 Nisan’da düzenlenecek.

Borsa İstanbul’un bu sabah satıcılı açılış yapmasını bekleniyor.

BİST100 endeksinde satıcılı başlangıç gerçekleşmesi bekleniyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü yatay tamamladı. Gün içinde %1,3 volatilitede hareket eden endekste 85 milyar TL’lik sınırlı hacim gerçekleşti. Endekste dün spor sektörü endeksi %3,8, bankacılık endeksi %1,9 değer kazandı. Bankacılık endeksine yabancı bir kurumun yazdığı rapor ve IMF-Dünya Bankası toplantılarından gelen olumlu mesajlar katalist etki yaratmaya devam ediyor.

Mevduat faizlerindeki yukarı yönlü seyir sürüyor. Medyada yer alan haberlere göre mevduat faizi %65’in üstüne çıkmış durumunda. Alternatif getiri arayışlarının enflasyon karşısında yeterli kalabileceği algısı BİST’teki para çıkışlarını hızlandırıyor.

Yabancılar, geçtiğimiz hafta 362,9 milyon dolarlık hisse, 86,4 milyon dolarlık DİBS aldı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 3,17 milyar dolar azalışla 180,48 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatı gerçek kişilerde 1,7 milyar dolar, tüzellerde 2,8 milyar dolar azaldı. KKM de haftalık bazda 4,1 milyar TL düşüşle 2,27 trilyon TL oldu.