DÜĞÜN DEĞİL, BAYRAM DEĞİL KÖŞE YAZARLARI NEDEN HATIRLANDI? | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Haziran 2021

DÜĞÜN DEĞİL, BAYRAM DEĞİL KÖŞE YAZARLARI NEDEN HATIRLANDI?

Pandemi ortamı diyerekten kalabalık kongrelere rağmen, basın mensuplarından uzak duran siyasiler basınla ilişkiyi sadece kendilerini eleştiren köşe yazılarına cevap vererek sağlamaya çalışıyorlar. Zaten basın mensupları ve en çokta işi eleştirmek olan köşe yazarları uzunca bir süredir hangi yazıyı nasıl yazacağı, eleştiri dozunu nasıl siyasileri sinirlendirmeden, veto yemeden ayarlayacakları konusunda  kafa karışıklığı yaşamakta.

Hatta çoğu köşe yazarı (ki) bunların içinde bende varım, köşe yazısı yazmayı bile kesmiş durumda. Süreç bu şekilde ilerlerken Aksaray CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk aksine bir tavır sergileyerek  şehrin köşe yazarları ile bir araya gelmek için kolları sıvadı ve bir kafede düzenlediği kahvaltı programına taraf gözetmeksizin tüm köşe yazarlarını çağırdı.

‘’Düğün değil bayram değil’’ demedik değil içimizden. Seçim arifesi olsa alışık olduğumuz bir program lakin kısa vadede bir seçim olmadığı da hepimizce bilinen bir şey. Bundan şu sonucu çıkarttım kendi adıma; demek ki bu ilde köşe yazısı yazan basın mensuplarını seçim haricinde de hatırlayan, yazılarına önem veren birileri de varmış!

Bir Rüya Gördüm Sanki!

Yerel köşe yazarları ile yapılan basın toplantısında gözümüze çarpan ilk şey, her zaman olduğu gibi Başkan Ertürk’ün kibar, nazik ve tepeden bakmayan tavrı, tarzı oldu. Toplantı başında Başkan Ertürk’’ bana her şeyi sorabilirsiniz, beni ya da içinde bulunduğum partimi eleştirebilirsiniz, yanlışımız varsa sizlerin yönlendirmeleri ile o yanlışları düzeltmek isteriz, sizlerin yazıları bizim, benim için çok değerli, hepinizin farklı fikir ve eleştirileri bana yön veriyor’’ dedi.

Biz Aksaray’da görev yapan basın mensupları, köşe yazarları böyle bir yapıcı tavra alışkın olmadığımız için en başta rüya görüyoruz sandık. Nede olsa senede bir gazeteciler gününde, yarımızın ziyaret edilip yarımızın eleştirisel yazılarından dolayı es geçildiğine alışmıştık!

 Bir siyasi ısrarla kendisini ve partisini eleştirmemizi istiyor, her sorduğumuz soruya da alçak gönüllülük ve samimiyetle cevap veriyordu.  Gerçekten şaşılacak şeydi! Ben bu şehirde yaklaşık yirmi senedir her eleştirimin cezasını çekmiş, bedelini ekmeğimle ödemiş bir köşe yazarı olarak Başkan Ali Abbas Ertürk’ün bu tavrı karşısında hem şaşırdım hem mutlu oldum.

Gelelim toplantının diğer konuşulanlarına… 

Kaldırım Taşı 68 Numaralı Vaat!

Teşekkür Edemedim İçimde Kaldı!

Toplantının devamında sorular soruları izledi ‘’Aksaray’ı yönetenler verdikleri sözlerin ne kadarını gerçekleştirdi sizce’’ sorusuna cevaben Başkan Ertürk; Aksaray’ın bir il olduğu ve plakasının 68 olduğu sadece seçim zamanı hatırlanıyor, seçimden önce bol keseden vaatler veriliyor, hatta o vaatler plaka numarası olan 68 e tamamlanmak için zorlanıyor, hiç olmadı kaldırım taşı 68 numaralı vaat oluyor, seçimden sonra bu vaatlerin büyük bir bölümü gerçekleştirilmiyor, her gelen gideni aratıyor, hiç Başkan Yazgı’ yı arayacağımız aklımıza gelir miydi? Ama aradık, Belediye Başkanına şehre yaptıkları için teşekkür edeceğim demiştim, valla içimde kaldı, teşekkür edemedim, çünkü teşekkür edecek bir şey henüz göremedim’’ diyerek  Aksaray’ın yöneticilerinin seçim zamanı verdikleri sözleri tutmadığının altını çizdi.

Şehrin Sorunlarını Biliyoruz, Konuya Hakimiz…

Başkan Ertürk katıldığı TV ve radyo  programlarında şehrin sorunlarını defalarca dile getirmişti. Bazı programlarda ise problemlere çözüm önerileri de olmuştu.  Başkan Ertürk’e köşe yazarları tarafından da şehrin sorunlarını içeren sorular soruldu. Tamamı konusunda bilgi sahibi olan Ertürk ; ‘’biz şehrimizin sorunları ile yakinen ilgili ve konulara tamamen hakimiz, biz bir şeyleri dile getirdikçe peşimizden geliyorlar, iyi de oluyor, bizim gayemiz çok oy almak değil, bizim gayemiz şehrin sorunlarının çözülmesi, beklentilerinin karşılanması. Biz bu şehre bir şeyler yapıldığı zaman mutlu oluyoruz. Aksaray için yapılacak her güzel şeyde de destek olmaya hazırız, bunu Belediye Başkanımıza da söyledik, iki belediye meclis üyemiz faydalı işlerde oylarını taraf gözetmeksizin kullanıyor’’ diyerek Aksaray konusundaki hassasiyetlerini de ortaya koydu.

Yüzde Kırklık Oy Artışı

Sorulan bir diğer soruda’’ halkın size teveccühü nasıl, oy oranınızda bir artış var mı’’ oldu. CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ‘’ özellikle yaptırdığım bir anket çalışması yok, halkın sürekli içinde olduğumuz için artan teveccühünü görüyoruz, pandemi sürecinde bile sahada vatandaşla olmayı sorunlarını dinlemeyi kesmedik, hatta AK Partiye oy veren ve AK Partili olduğu bilinen bazı isimler bile bizden farklı konularda farklı problemlerine çözüm bulmamızı istiyor, kimseyi geri çevirmiyorum, kimseye faydalı olurken de parti kimliğine bakmıyorum. Evet il bazında puanımız yükseldi, oy oranımızda yüzde kırk kadar artmış, bunu ben söylemiyorum, bende diğer partilerin yaptırdığı ölçümlerde ki sonuçlara göre konuşuyorum, gördüğüm değil duyduğum sonuçlar tabi bunlar. Dediğim gibi oydan ziyade faydalı olmak benim niyetim. Elimden geldiği kadar Aksaray’ın sorunlarını, eksiklerini gündeme getirmeye ve çözüm üretilene kadar gündemde tutmaya devam edeceğim’’ dedi.

İktidara Yakın Köşe Yazarlarından Başkan Ertürk’e Destek Geldi!

Program boyunca dikkatimi çeken bir başka şey ise, iktidar partisine yakınlığı ile bilinen ve hatta, iktidar partisi üyesi olduğu aleni olarak bilinen bazı basın mensuplarının Başkan Ertürk’e tam destek olduğu idi. Köşe yazarları tüm sorularının cevaplarını Başkan Ertürk’ten aldılar. Birçok kez söze başlarken de Ali Abbas Ertürk’ün dile getirdiği bazı konulara katıldıklarını ve destek olduklarını dile getirdiler. Köşe yazarları önerilerini Başkan Ertürk’e iletti, Başkan Ertürk not alarak değerlendireceğini söyledi. Belki de son zamanların basın mensuplarını en çok memnun eden basın toplantısı idi.

Köşe yazarları ile yapılan toplantıda konuşulan konular burada yazdıklarım kadar değildi, lakin tamamına tek seferde yer vermek imkansız, isterdim ki toplantının tamamı kayıt altına alınsın, ne bileyim belki birileri seyrederdi de köşe yazarlarını yazılarından dolayı cezalandırmayı bırakıp, biz ne yapıyoruz diye şapkayı önlerine koyup düşünürlerdi.  Belki birileri şehirde bazı gündemleri aslında beğenmedikleri yerel köşe yazarlarının belirlediğini idrak ederlerdi!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Ülkemizde 100 bin kişi bu sorunla yaşıyor

Sonrakini Oku

128 Milyar Dolar Nerede Sorusu Ortalığı Karıştırdı