Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi olan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek mi? – Şehrin Nabzı Haber
EkonomiGenelGüncelUlusal

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi olan emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek mi?

431Görüntüleme

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak çalışmayan emeklilere 5 bin TL ikramiye ödemesi gerçekleştirildi. Ancak, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi sahibi olan emekliler bu ödemeden yararlanamadı. 12.2 milyon emeklinin hesabına 11-14 Kasım tarihleri arasında yatırılan ikramiyeden dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar da bir defaya mahsus olarak faydalandı. ÇKS kaydı olan emekliler ise bu özel ikramiyeden mahrum kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştirilen bu özel ikramiye ödemesi, çalışmayan emeklilere tek seferlik olarak yapıldı. ÇKS belgesi sahibi olan emekliler, bu ödemeden faydalanma hakkını kaybettiler.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı emekli çiftçilerin de 5 bin liralık ikramiyeden yararlandırılmasını talep etti. Ocaklı, “ÇKS’ye kayıtlı emekli çiftçilerin, çalışmayan emeklilere ödenen 5 bin liralık ikramiyeden mahrum kaldığını ifade ederek, bu durumu büyük bir haksızlık olarak değerlendirdi.

Resmi bir açıklama olmamakla birlikte, ÇKS kaydı olan emeklilerin ikramiye konusundaki taleplerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmiş olduğu iddia ediliyor. Konuya dair gelişmeler ve resmi açıklamalar için haberimizi takip edebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini kayıt altına almayı amaçlayan bir sistemdir. ÇKS, Türkiye’deki tarım politikalarının belirlenmesi ve desteklemelerin etkin bir şekilde dağıtılması için önemli bir veri kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Haber: Derya Özaba