CHP’Lİ ADAY ADAYI ERTÜRK ‘’ 2019 da Bizimle Gezmeyin demişlerdi’’ | Şehrin Nabzı Haber
 • 25 Eylül 2023

CHP’Lİ ADAY ADAYI ERTÜRK ‘’ 2019 da Bizimle Gezmeyin demişlerdi’’

Ülkenin gündeminin deprem gündeminden siyaset gündemine çeviren 6’lı masa krizi üzerine gazetemiz yazı işleri müdürü Derya Özaba Aksaray CHP Milletvekili Aday Adayı Ali Abbas Ertürk ile bir özel röportaj gerçekleştirdi.

Altılı Masa’nın son yapılan toplantısında, beş siyasi parti liderinin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesi konusunda uzlaşmasına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener itiraz etti. Partisinin Genel İdare Kurulu’ndan aldığı yetkiyle CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “hayır” diyen Akşener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na adaylık çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu ise yaptığı paylaşımda, “Bu sofrada siyasi oyunların, nezaketsizliğin, Erdoğan dilinin olmaması gerekirdi” derken, “Ben bu saatten sonra değişmem” açıklamasını yaptı. Dört gün süren müzakere sürecinin ardından İki büyük şehir belediye başkanının mütabakata Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak eklenmesi üzerine Meral Akşener masaya geri döndü.  Akşenerin masaya dönmesi ile imzalanan mütabakat akabinde altı parti lideri ve iki büyük şehir belediye başkanının da katıldığı bir aday tanıtımı gerçekleşti.

Öncelikle Saadet Partisi önünde toplanan yoğun kalabalık eşliğinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı açıklanırken, hemen ardından muhalefetin 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve İki belediye başkanınıda yanına alarak Ankara’da bulunan CHP Genel Merkezi önünde partililere yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Parti genel merkezi önünde soğuk hava şartlarına rağmen geç saatlere kadar bekleyen coşkulu kalabalık Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını tezaruhatlarla dinledi.

Gazetemize kriz sürecini değerlendiren CHP Milletvekili Ali Abbas Ertürk yapmış olduğu açıklamada gündem yaratacak ve Aksaray’da siyasetin gidişini etkileyecek söylemlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı adayı belirlemek için toplanılması esnasında bazı sorunlarla karşılaşılmasını çok doğal, Cumhurittifakının burada konuşma hakkı yok

Ali Abbas Ertürk gazetemize kriz sürecine dair yaptığı açıklamada ‘’ Öncelikle tüm vatandaşlarımızdan tarafımızdan kaynaklı olmasada gündemi deprem gündeminden birkaç günde olsa uzaklaştırdığımız için özür dileriz, böyle bir şeye hiç sebep olmasaydık keşke ama süreçte işliyor ne yazık ki, sorun çözüldü gündemimize yeniden deprem gündemi olarak devam edeceğiz. Meral Hanımın masadan kalkması ile başlayan süreci kısaca özetleyecek olursak, o masada bulunan altı farklı partinin birbirinden farklı tüzüğü programı ve dünya görüşü var. Cumhurbaşkanı adayı belirlemek için toplanılması esnasında bazı sorunlarla karşılaşılmasını çok doğal olarak gördüğümü belirtmek isterim. Ben gençlik zamanlarımdan beri siyaset yapıyorum, bir kongre yapılıyor, bir liste hazırlanıyor, o esnada bile sorunlar yaşanabiliyor ki altı siyasi partinin olduğu bir ortamda yaşanması çok daha doğal. Bunu Cumhurittifakı bir iç kavga olarak nitelendiriyor ama ben onlara şunu sormak istiyorum, 2019 yılında belediye başkanlarının tespit çalışmaları sürecinde Devlet Bahçeli’nin bir açıklaması var ‘Cumhurİttifakı bitmiştir herkes kendi yoluna’’ diye. Ortağı olduğu AK Partinin Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı çok sert bir söylemle suçlayan bir konuşması var. O yüzden Cumhurittifakının burada konuşma hakkı yok. Burada sadece uygun olmayan Meral Hanım keşke itirazlarını, masanın geçmişten gelen hukukuna uygun bir şekilde yapsaydı.

Meral Hanım masaya dönmeseydi bile, İYİ Partililere Hiç Kötü Yorum Yapmayacaktık

Biliyorsunuz ben bu dönemde hiç yorum yapmadım. Bu konuya çok da girmek istemiyorum, keşke bu konu seçim sürecine çok da yaklaşmadan çözüm bulsaydı lakin geçmişe dönmenin imkânı yok. Sonuçta Meral Hanım öfkesinin yatışması ile masaya dönmüştür. Meral Hanımın masaya dönmüş olması beni ziyadesi ile mutlu etmiştir. Bu yaşadığımız kriz de bize şunu anlatmıştır ki, özellikle biz yöneticilik yapan siyasiler olaylara sağ duyuyla yaklaşmalıdır ve öfkesine hâkim olmalıdır. Seçen öfkesine hâkim olamayabilir ama biz olmalıyız. Biz Genel Başkanımız da dahil olmak üzere hiçbir İYİ Partili arkadaşımız hakkında kötü bir söz söylemedik. Yorum yapmadık. Meral Hanım masaya dönmeseydide söylemeyecektik.

Biz bu vesile ile Saadet Partisinin önünde insanların değişime ne kadar susasdığını gördük. Her profilden insan oradaydı. O parti genel merkezi önünde bir umut vardı. Artık geleceğimizi çalanlar gitsin umudu vardı.

Yazı işleri müdürümüzün sorduğu ‘’insanları hayal kırıklığına uğratan neydi, değişime yönelik bekledikleri umut muydu’’ sorusu üzerine ise Ertürk ‘’ altılı masanın kurulmasında her partinin yatsınamaz emeği Genel Başkanımız Kılıçdaroğlunun çok büyük bir çabası var. Cuma günü yaşadığımız olayda seçmen masanın ne kadar önemli olduğunu daha çok anladı. Meral Hanımın tekrar masaya dönmesi, beş gün önce zaten olan birşeydi. Ama seçmen masaya yeni katılmış gibi sevindi. Meral Hanımın masaya yeniden dönmesi birazda seçmen tabanının isteğiydi’’ dedi.

            İYİ Partili Vekil 2019 da Siz Bizim Yanımızda Gezmeyin Dedi!

 • Şimdi daha mı güçlenmiş oldu altılı masa? Adaylar zaten süreçte destek vermeyecek miydi?
 • Tabi ki belediye başkanlarımız da destek verecekti, zaten kendilerinin aday olmak gibi bir talepleri yoktu. Meral Hanım bu talebi masada da iletebilirdi. O masada tüm partilerin aday gösterme hakkı var, kimse neden sende şu aday olsun diyorsun deme hakkına tabi ki sahip değil.

Yalnız şunu da belirtmek istiyorum, bir milletvekilinin bir parti başkanının ya da bir partilinin de şu aday olsun deme hakkı vardır. Burda tek hakkı olmayan İYİ Parti Aksaray Milletvekilidir. Çünkü altılı masada kendisi hiç olmamıştır. İYİ Parti hep altılı masadaydı, ama vekili hiç olmadı. Bu konuya girmeyecektim ama, şimdi bizimde belediye başkanlarımız diyen milletvekili haklı, güzel ama ortaklık hukuku varsa 2019 yılında da Özhan Türemiş ittifaktan dolayı bizimde belediye başkanı adayımızdı. Bunu kamuoyuna açıklamak ne kadar doğru ama İYİ Parti Kurumsal kimliği tarafından CHP teşkilatımıza yönetimden arkadaşlarımıza’ siz bizim yanımızda gezmeyin’ denildi. Çok vahim bir durum, şimdi Ayhan Bey Mansur Beye, Ekrem Beye sahip çıkıyor ama, çıksın çok güzel bir şey bu, Aksaray’da sen o günki il başkanımıza CHP’nin yanımızda gezmesini istemiyoruz dedin. Vefa çok önemli vefa bizim hiçbir zaman terk etmeyeceğimiz bir duygu. İYİ Partinin biz il başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ile benimde il başkanı olduğum dönemde çok güzel bir ilişki kurduk ama Ayhan Bey için aynısını söyleyemiyeceğim. Ayhan Bey hiçbir zaman o masada olmadı.

Biz Anketlerde İYİ Partinin de MHP’nin de Üzerinde Bir yerde Konumlanıyoruz

 • Mütabakatta seçime gidilecek listeler konusunda bir açıklama yapılmadı. Aksaray’da nasıl bir listeyle gidileceği konusunda bilginiz var mı? İYİ Parti ile bir ortak liste durumu olur mu?
 • 7 Nisan’da bir seçim yapılma ihtimali ortadan kalktığı için, ittifaklarda partilerin oyları toplanmayacak, her parti kendi bacağından asılacak. Kendi aldığı oyla bir milletvekili yarışına girecek. Herkes kendi vekil saysını arttırmaya çalışacak. Şöyle bir çözüm üretti CHP, tek tek girdiğimiz zaman bir vekil çıkartıyoruz, tek parti çatısı altında girdiğimizde iki vekil çıkartabiliyorsak, sanırım bu şekilde muhalefetin bi otuza yakın milletvekili sayısı artıyor, parlementoda ki sayıda çok önemli. Bu milletvekili sayısını arttırmak için CHP’nin bir önerisi oldu bu iller içinde Aksaray’da vardı. Eğer bu çalışma olursa ya İYİ Parti ya CHP girecek seçime bu illerde. Aksaray bu çalışmanın yapılabileceği 37 il içerisindeydi. Bu benim için önemli bir seçim. Partim beni aday göstersede göstermesede 1. Sıra adayıymışım gibi çalışırım. Biz şu an anketlerde, kamuoyu yoklamalarında MHP ve İYİ Partinin de üstünde konumlanıyoruz. Şu an Aksaray’da 2. Parti, altılı masa içinde de 1.parti olduğumuz için biz seçimlere CHP çatısı altında girmek istiyoruz. Şahsi görüşümüz, bağımsız kendi listemizde girmek istiyoruz. Son üç senedir yapmış olduğumuz çalışmaların toplumda güzel bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Biz bu ilde AK Parti, MHP seçmeni de dahil her partinin seçmeninden oy alan çok güzel bir ittifak kurduk. Zaten bu son gelişmeler partimizin oyunu daha çok arttırmıştır. Cunhuriyet Halk partisi çok iyimser tahminlerde bulunanların tahmininin bile çok çok üstünde oy alacak bir konumda şu an. Bu bir emeğin ürünü.

Genel Başkanımız Meral Hanım ile İlgili Tanımlamayı da Doğru Yapmış

 • Genel Başkanınız partisine genel başkan olmaya devam edecek mi? En çok merak edilen konulardan biri de bu.
 • Parlementer sisteme geçene kadar evet, ama sonrasında parti genel başkanlığından da üyeliğindende feragat edecek.
 • CHP Genel Başkanı TBMM grup toplantısında Meral Hanım için çok güzel sözler sarfetti. Bu sözleri söylemesinin sebebi acaba Meral Hanıma kızan seçmeni yeniden kazanmak, bir araya toplamak için söylenmiş sözler miydi? Yoksa geçekten hissettiklerini mi söyledi sizce?
 • Kemal Bey zaten Meral Hanım henüz masaya dönmemişken, Meral Hanımın yapmış olduğu açıklama henüz yankısını etkisini sürdürürken de ‘’ dün nasılsa bugün daha çok hassasiyet göstereceksiniz’ dedi bizlere. Hissiyatını söylemiştir. Kemal Bey çok politik konuşmalar yapmaz hissiyatını söyler. Ayrıca Meral Hanım ile ilgili tanımlamayıda doğru yapmış. Bende Meral Hanım gibi bazen sesimi çok yükseltiyorum. Arsızların sesimi duyabilmesi için bunu yapmak zorundayım bazen. Kemal Bey öyle bir şeyleri bir yerlere yazmaz.
 • Bu krizin sizce ilerleyen süreçte gerek seçim sürecinde gerek kazandığınızı farz edelim sonrasında herhengi bir artçısı yaşanabilir mi?
 • Benimde çalışma hayatında benimsediğim bir tarz var, çalışma arkadaşlarıma herşeyi maille yazmalarını isterim. Altılı masada öyle, herşey kayıt altına alındı tek tek yazıldı. En temel ve kritik konular aşıldı. 240 sayfalık 2 bin küsür maddelik hükümetimizde neleri icra edeceğiz, hepsi yazıldı. Tartışmaya sebep olacak tüm konular yazıldı ve çözüldü. Bir listeler kaldı o da anlaşılır. Şu an sadece Milletvekili listeleri var orda da bir sıkıntı çıkmaz. Herşey şeffaflık yasası ile kayda alındı. Eğer yazılı metne alınmasaydı sorun çıkabilirdi. Tartışmaya mahal vermeyecek şekilde her şey yazıldı. Artık artçı etkisi yapacak bir kriz yaşanmaz.
 • Bazı Gazeteciler Halen Yazılı Mütabakattan Birşeyler Çıkartmaya Çalışıyor büyük şehir belediye başkanları ile ilgili maddeden dolayı, bu konuda ne diyorsunuz. O maddede bir belirsizlik var mı?
 • Hayır, o Cumhurbaşkanı’nın uygun gördüğü zamanda kısmı şu an belediye başkanlarımızın halkın oyları ile seçilmiş olması ve görevlerini şu an için sonlandıramayacakları için yazılmış bir madde. İlerleyen süreçte hukuken bir engel olmuyorsa birkaç aylık süreçte atayacaktır, hukuken bir engel teşkil ediyorsa bir daha ki seçimlerde başkanlarımızın tercihi üzerine atayacaktır. Bahsettiğiniz medyada ki telaşı gördüm. Yüz ifadeleri eyvah gidiyor, herşeyimiz gidiyor korkusu yüz ifadelerine yansımıştı.

Meral Akşener’e söylenen her lafı bize, Sayın Genel Başkanımıza söylenmiş kabul ederiz

 • Şimdi farklı birşey sormak istiyorum, siz il başkanlığı sürecinde ilimize birçok milletvekili getiridiniz. Seçilirseniz bunun bir artısı olacak mıdır?
 • Ben il başkanlığı sürecinde genel başkanımıza bizim milletvekilimiz yok demiştim, oda tüm vekillerimiz senin çağır istediğin programı yap demişti. Bende milletvekillerimizi çağırıp birçok program yaptım. İl başkanı iken aldığım sözleri seçildiğim zaman gidip kendierine tabi ki hatırlatacağım ve talep edecem. İstediğimi alana kadar bırakmam. İktidar partisi milletvekili olursam kendilerini çok rahatsız ederim. Aldığım sözleri yerine getirecekler, almadığım sözler için bir şey tabiki söyleyemem. Benim ağzımdan havalanı sözü duymadınız o yüzden o konuda bir söz veremem ya yapamazsam. Ama demir yolu sözünü aldım. Onun için gidip sözlerini tutmalarını isteyeceğim.

Eğer ben seçimden sonra değişeceksem Allah bana o vekilliği nasip etmesin. Ben iktidar partisinde dönemlerce milletvekilliği yapsam, senelerce il başkanlığı yapsam ve bu kadar hiçbir sözümü tutmasam ara sokaklardan giderim. Gündüz dışarı çıkamam karanlıkta gezerim. Bir söz vermişseniz tutamamışsanız utanırsınız. İlimiz öyle bir noktaya geldi ki iktidar cenahında öyle bir boşluk var ki, Mersin’den otobüse binip Ankara’ya ağaçlıya gidecek bir yolcu Ağaçlı’da mola verse inanın o boşluğu görür ve aday olmaya kalkar.

Son olarak bir şey daha söylemek istiyorum, Cumhuriyet Halk Partisi tabanı zaten sağ duyuludur ama bu süreçten sonra İYİ Partili bir arkadaşııza ya da Meral Akşener’e söylenen her lafı bize Sayın Genel Başkanımıza söylenmiş kabul ederiz. Zaten hassaslardı ama herkesi daha hassas olmayada davet ediyoruz. Bu ülkenin kurtuluşu herşeyden önemli.

Özel Haber: Derya Özaba

Öncekini Oku

13 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI OLAN AKSARAY ORGANİZE SANAYİSİ DEPREME HAZIR MI?

Sonrakini Oku

SADECE 8 MARTTA HATIRLANAN KADINLARIN İSTATİSLİKLERDEKİ YERİ