BEN KADINIM! | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

BEN KADINIM!

BEN KADINIM!
Ama sadece kadın değilim. Çünkü ben aynı zamanda bir anneyim, bir eşim bir kız çocuğuyum, bir ev hanımıyım, bir çalışanım. Merhametin ve fedakarlığın en zirvesinde olma şansı verilmiş bir insanım. İşte bu yüzden merhameti hak ediyorum. Ezilip hor görülmeyi ne zaman hak ettim ben? Şiddeti aşağılanmayı ne zaman hak ettim? Mucizeye eşlik edip evlat getirdiğimde mi? O evladı yıllarca emek verip büyüttüğümde mi? Eşime her daim destek olup yanında olduğumda mı? Aileme itaat edip okutulmadığımda sessiz kaldığımda mı??
Çocukluğumda başladı sorumluluklar. ‘’Kız çocuğusun ağır ol’’ kelimeleriniz. Sokakta oyun oynarken başladınız cinsiyetimi ayırmaya. Kıyafetim ile yürüyüşüm ile gülmem ile sokağa çıkmam ile yargıladınız o bağnaz fikirlerinizle. Yeri geldi ‘’ Sen Kimsin’’ dediniz. Ben kimim biliyor musunuz? Ben eşin doğum yapacağı zaman tercih ettiğin bir doktorum. Çocuğuna anne şefkatiyle emek veren bir öğretmenim. Yaşlandığında sana annen gibi bakacak kızınım. Sabahlara kadar uykusuz kalan, duasını aldığında sana cennetin kapısını açtıracak annenim. BEN KADINIM! İşte bu yüzden hak etmiyorum öldürülmeyi!!
Hor görülmeyi değil, saygıyı hak ettim. Aşağılanmayı değil, takdir edilmeyi hak ettim. Öfkenize kurban edilip öldürülmeyi değil, yaşamayı hak ettim. Ben kimim biliyor musun? Katledilen kızlarımızın diliyim. Şiddet gören annelerimizin diliyim. Sırf cinsiyetinden dolayı tacizlere mahkum edilmiş kardeşlerimizin diliyim. Soruyorum şimdi size… Kim günahsız, kim günahkar? Günahsız mı tüm insanlar? Hoşgörüden bahsederler, elbiseyle yargılarlar. Yapmayın bunu bana. Günahı bana, sevabı bana. Ne cariyeyim nede bir köle……BEN KADINIM ANLASANA!!

Esengül Yazıcı

Öncekini Oku

MASANIN FİŞİ ÇEKİLDİ

Sonrakini Oku

Söz Konusu Güvenliğiniz İse Biz Varız