Belgesel Tadında Bir Basın Sahası | Şehrin Nabzı Haber
  • 16 Mayıs 2022

Belgesel Tadında Bir Basın Sahası

Esra Uygur

Ben Esra Uygur, Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisiyim. “Gazetecilik okuyorum” bu cümleyi duyanların kulaklarında hoş bir ses olarak kalan ve bu mesleğin içinde olmayan kişilere çok havalı gelen bu meslek; zorlu, tehlikeli yollar ve insanlarla dolu.

Bir meslekte başarılı olabilmek için onun eğitimini en ince ayrıntısına varana kadar almalısınız. Gazetecilik benim hayalim, yüreğimde taşıdığım tek aşkım. Üniversite sınavının sonucu açıklandığında yaptığım ilk tercih Gazetecilik bölümü oldu. İlk tercihimde kazandığım bölümde, hayalini kurduğum mesleğin eğitimini alacağım için mutluydum. Gerçeklerle yüzleşene kadar hayaller her zaman toz pembedir. Erkek egemen bir meslekte kadın bir gazeteciyim. Basın sahasında benim gibi kadın gazeteci meslektaşlarım var. Gözlerini karartıp bu zorlu ve dikenli mesleğin içinde yıllarca dimdik durabildikleri için hepsiyle gurur duyuyorum. Kadın-erkek fark etmeksizin bu mesleğe ömrünü vermiş bütün meslektaşlarımı gönülden tebrik ediyorum. Bu zamana kadar bütün dikenli yollardan, sivri dillerden, acımasız oyunlardan, iftiralardan, dedikodulardan sağ çıkmış bütün meslektaşlarıma bundan sonraki oynanacak açlık oyunlarında da başarılar diliyorum.

Gelelim bizim mesleğin cilvelerine, çok çalışırsın ama yeteri kadar kazanamazsın. Yeri gelir günlerce uyumazsın, yemek yemeye vaktin olmaz. Basın sahası tatlı ekşi  bir sahadır. Burada yol arkadaşını çok iyi seçmen gerekir. Birisine kolay kolay sırtını dönemeyeceğin bu sahada, insanlar ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar. Herkesin tek bir derdi var o da,  geçim derdi ve hayat mücadelesi. Bu mücadeleyi biraz olsun kazandığını hisseden insanların yaptığı ilk şey yoldaşını satmak olur. Basın sahası kurtlar sofrasıdır, herkes birbirinin gözünün içine bakar en zayıf olanı gözlerine kestirdikten sonra her şey doğanın gereği gibi olur. Güçlü kurt, zayıf kurdu yok eder. Dostluk, kardeşlik, yardımlaşma bu saha için geçerli olan kavramlar değildir. Bugün yanında gördüğünü yarın karşında bulursun.

Önemli isimlerden gazetecilik mesleğinin eğitimini alıyorum. Bize öğretilen ilk şey  saygı, insana ve mesleğine saygı! Okulda her zaman Gazetecilik mesleğini, eğitimini almış insanların yapması gerektiği söylenir. Teorik eğitim bir kenara, kendini geliştirmiş ve kişisel gelişimini tamamlamış insanların yapacağı bu mesleği, kulaktan duyma bilgilerle yapmamak için ilk önce eğitim diyoruz. Sahada birbirimize insanca davranabilmek için önce eğitim diyoruz. Bazı kişilere göre sadece saha önemlidir. İletişim fakültesi öğrencilerine, dört sene boyunca okuduğu için boş yere zaman kaybı olarak görüp ve  acıyan gözler ile bakan insanlar, para kazandıkları mesleğin eğitimini alan kişilere saygı duymuyorlar. Bu insanların gazetecilik mesleğini bir statü olarak gördükleri ve kullandıkları kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Gerçek sevgi fedakarlık bekler! mevsim ister yaz olsun ister kış! İster sıcak yaksın tenini ister soğuk! Para kazanmayacağı için, bir gün bile bu mesleği yapmayacak insanlar verdiğimiz emeği küçük görmesinler. Çünkü bizler bu hakkı onlara tanımadık. Gazetecilik mesleğinin her alanı kutsaldır. Bu onurlu meslekte dimdik durup, hakkını veren meslektaşlarıma selam olsun!

Esra Uygur

Öncekini Oku

Aksaray Belediyesi Ekipleri Buzlanmaya Karşı Yol Ve Kaldırımlarda Solüsyon Çalışmasını Sürdürüyor

Sonrakini Oku

Aksaray’da Tesisler Tır ve Araçlarla Doldu Taştı