‘’BELEDİYEDE KURULAN RANT ŞEBEKESİNİ BELGELER İLE ORTAYA KOYMAZSAM HALKA YANLIŞ YAPMIŞ OLURUM’’ – Şehrin Nabzı Haber
AksarayBölgeselSiyaset

‘’BELEDİYEDE KURULAN RANT ŞEBEKESİNİ BELGELER İLE ORTAYA KOYMAZSAM HALKA YANLIŞ YAPMIŞ OLURUM’’

468Görüntüleme

Aksaray İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Mali Müşavir Resul Karaüzüm Can Medya Tv Seçim Özel programında Derya Özaba’nın konuğu oldu. Karaüzüm program esnasında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Resul Karaüzüm ‘’Özellikle bizim partimizde heyecan üst düzeyde. İçerideki birlik beraberlik hususu bizi mutlu ediyor. Şuan iktidara odaklanan ve mevcut siyasal iktidarı değiştireceğine inanan kadrolar ve bütünleştiğimiz halkımız ile birlikte bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz.

Esasen İyi Parti kurulurken bir tarih yazmıştır. Bunu gelecekte siyasal tarih kitapları yazacaktır. 25 Ekim 2017’den bahsediyorum. O günleri hatırlayalım, herkes korku içerisinde, bir darbe kalkışması olmuş ardından yeni bir sistem getirilmişti. Adeta Türkiye tek adam rejimi, reiscil ucube bir sisteme dönüşmüş ve bu koşullar altında cesur yürekli insanlar İyi Parti’yi kurdu. Ben bu kuruluş sürecinin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Cesaretimiz o günlerden geliyor ve evet bu seçimde yeniden tarih yazacağız.

Türkiye’de ilk kez oy kullanacak 5.5 milyon kişi var. Bu kişiler üniversite öğrencileri, üniversite mezunları. Diğer taraftan 20-50 yaş arası kuşak her şeyin farkında. Biz tabi ki geri dönüşleri değerlendiriyoruz. Nasıl daha iyi anlaşılırız çabasında olan bir ekibim var. Bir futbol maçı gibi düşünelim, gol bana yazılıyor fakat bu bir takım işi.

Mesleğim mali müşavirlik. Bu alanda dersler veriyorum. Esasen ben devletin çocuğuyum, parasız yatılı okullarda okuyarak ve üniversitede Zeki Müren Mirası bursu alarak bu günlere geldim. Bu bilgi ve donanımımı elimden geldiğince anlatmaya ve halkımız için kullanmaya çalışıyorum.

Aksaray Siyaseti ve siyasetçilerini şöyle değerlendiriyorum. Eğer halk adına konuşacaksanız kendi çıkarlarınızı, çevrenizin çıkarlarını bir kenara bırakmalısınız, eğer idealleriniz uğruna mücadele edecekseniz bütün menfaat gruplarının karşısında durmalısınız.  Aksaray Belediyesini eleştirdiğimde belediye başkanı mı olmak istiyorsun gibi sorular alıyorum. Ben halk adına konuşuyor ve eleştiriyorum.

Aksaray Belediyesi içerisinde çoğunlukla Ak Parti üyesi meclis üyeleri var. Bunların çoğu mimar, mühendis ve inşaat ile uğraşan kişiler. Burada İlk kez bir şey ifade edeceğim. Eğer siz belediye içerisinde bir rant şebekesi kurmuşsanız, halk adına konuşan Resul bunu belgeleri ile ortaya koymazsa halka yanlış yapmış olur. Bir örnek verelim, meclis üyesi olup bazı inşaat ruhsatlarında, yapı kullanma izin belgelerinde imzası olan üyeleriniz var. Halkın ne günahı var, konut imarlı yere fabrika binasına izin veriyorsunuz. İki kat izin verdiğiniz yere bodrum kat yapanlara kendi adamınız diye izin veriyorsunuz. Halkın suçu ne?

Burada bir rant dönüyorsa ne kadar dönüyor? Belediye geliri içerisinde müteahhitlerden mühendislerden ne kadar alınan rakamlar hangi koşullarda ne kadar alınıyor? Bunları açık kaynaklardan görüyorum sonuçta içeride ajanımız yok. Belediye açıkladı 2022 yılının ilk altı ayında 7,5 Milyon TL basın yayın tanıtım faaliyetlerine harcanmış. Bunu nereye harcadınız? Siz bunu halka açıklayın eğer halk evet belediyemiz gerekli yerlere harcamış derse kabul edelim, eleştirirse de kabul edelim. Eleştiriyi de kabul etmelisiniz.

Ak Partili siyasetçiler Ortaköy yolu yapılamıyor diyor. Neden yapılamıyor? İhalenin Danıştay tarafından reddedildiğini söylüyorlar. Danıştay işi gücü bırakıp bu ihale ile mi uğraşıyor? Ben yanlış yapılanları belgeleri ile açıklıyorum. Danıştay kararı “Kamu İhale Kanunu 38. Maddeye Aykırılık” nedeni ile reddediyor.

Tren yolu ihalesini yaptık diyorsunuz.  16 Milyar 700 Milyon tahmini rakamla ihaleye çıkıyor bu ihale de Danıştay kararı ile reddediliyor. Neden? Bu ihaleler pazarlık usulü ile yapılıyor.

Kamu İhale Kanunu 21. Maddesinde pazarlık usulü ihale olağanüstü durumlarda geçerlidir diyor. Siz bu usulü kendi yandaşınıza çevirme usulüne çevirmişseniz bu şanssızlık diyerek izah edilemez. Bu durumda benim gibi bir Türk milletinin evladı çıkar ve hikaye anlatmayın der.

Üç bakanlığın bütçesinden daha fazla bütçe ile ihaleye çıkıyorsunuz da neden bu iş süreçlerini farklı şirketlere vermek yerine tek bir şirkete veriyorsunuz?

Ak Partili siyasiler PKK’ya mı oy vereceksiniz bize mi?  Şeklinde bizim ittifakımız ile ilgili densiz açıklamalarda bulunuyorlar.

Bu şekilde laf cambazlığı yapmayın, bu ihalelerin neden yapılmadığını açıklayın. Ben şunu soruyorum. Ak Partili olmak için müteahhit, müteahhit olmak için Ak Partili mi olmak gerekiyor? İleride Ak Parti bizim kullandığımız TL Millet İttifakının kullandığı TL’den daha değerli derse şaşırmayacağım.

Milletvekili Cengiz Aydoğdu devlete hizmet etmiş, işin o tarafı tamam fakat şuan siyasal duruşunda bir sorun var. İdeolojik sorunları bizim aramızdaki bir konu. Osmanlı zamanından kalma tarzı ile ne dediği anlaşılmıyor.

Bunu özellikle yaptığını düşünüyorum. Kendisine tavsiyem şu; iyi ya da kötü devlete hizmet ettiniz, artık emekli olmasını tavsiye ediyorum. Sayın Hüseyin Altınsoy’a da EYT çıkmıştır o da emekli olabilir.

Genel Başkanımız Meral Akşener “gençler olmadan bu yolu yürümem” diyor. Bizim kuşağımızda diplomasi var, kariyer var ve en önemlisi heyecan var. Biz hemen her yeri yönetelim düşüncesinde değiliz ama zamanla belli bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz.

Onlar için söz vermek çok kolay, 20 yıldır söz verip yapmıyorlar zaten. Onlar o sürede birkaç ihale daha alır mıyım derdinde. Sözlerinde bir tezatlık hep var. Bir taraftan biz halka hizmet için varız diyorlar, bir taraftan biz hep halkın içinde olduk diyorlar. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz da halkın içinde olmayı lütuf sayıyorsunuz? Halk hizmetçi aramıyor, çıkarlarını koruyacak yöneticiler arıyor.

Tezatlar, esnafı pazarı geziyorlar orada bazı fotoğraflar çekiliyor. Bunlar hep gerçekmiş gibi yansıtılıyor. Hep “mış” gibi yapıyorlar çünkü onların bilinçaltında halkı düşünüyor”muş” gibi yapma var. Başka siyasiler eleştirmiyor diye biz eleştirmeyelim mi? Eleştirince büyük devlet adamı Evren Dinçer mahkemeye veriyor. En çok mahkemeye verilen siyasilerden biri benim.

Benim hiç kimse ile şahsi bir sorunum yok. Biz siyasetçi siyasetçinin dostudur dersek halka yalan söylemiş oluruz. Bizim halkın çıkarlarını gözetmemiz gerekir.

Onlar kendilerine Aksaray’ın öz evladı diyorlar, sanki biz Yunanistan’dan geldik. Sanki biz Merve Kavakçı gibi Amerikan vatandaşıyız da Ak Parti hükümeti tarafından Büyükelçi olarak atandık.  Sanki biz adımız yolsuzluklarla anıldığı için Aksaray’a gelemedik de İstanbul’dan aday olduk.

Bir insanın doğacağı coğrafyayı seçmesi mümkün değildir fakat bununla övünmesi, övünülecek başka bir şeyi olmadığının göstergesidir.

Sayın Vali Aksaray’ı layıkıyla yönetiyor biz nerede doğmuş diye bakmıyoruz. Ama şehrin kültürünü bilmeyen, bıraksanız gece TOKİ’den merkezi bulamayacak adamı Belediye Başkan Yardımcısı yaptınız. Siz bunu yaparken bu söylemlerle halkı ayrıştıramazsınız. Biz bir bütünüz. Hakkari’de yaşayan çocuğun geleceğini de düşünmek zorundayız, Ihlara’da yaşayan çocuğun geleceğini de düşünmek zorundayız.

Aksaray’ın en büyük sorunu çözümsüzlük. Ticari ve siyasi kaygılar olmadan bir şehir inşa etmek isterseniz zaten yapabilirsiniz. Burada bir yönetim krizi var.  Siyasal iktidarın üyeleri kendi aralarında sorunlu, aralarındaki rekabet onları aşağı çekiyor muhalefet değil. Biz bu gidişe dur diyeceğiz, Aksaray’ın kültür ve sanatına katkı sağlayacağız’’ diyerek iddialarını Seçim Özel Programında vatandaşlara duyurmuş oldu.

Haber: Derya Özaba

Foto: Selin Çetinkaya