Baro Başkanı Av. Ferit Köse Meslektaşlarının Ruhsat Töreninde Konuştu | Şehrin Nabzı Haber
  • 3 Haziran 2023

Baro Başkanı Av. Ferit Köse Meslektaşlarının Ruhsat Töreninde Konuştu

Baro Başkanı Av. Ferit KÖSE, Baroya yeni katılan Av. Şeyma KEMER ve Av. Nur Bedia ÜNLÜER’in ruhsat töreni ardından yaptığı konuşmada Avukatlara Bağ-Kur prim muafiyeti getirilmesi ve gelir vergisi tevkifatının 5 yıla çıkarılması hakkında görüşlerine de değindi.

Köse “Bizi bir araya getiren ruhsat törenleri vesilesi ile mesleğimizin sorunlarını gündeme getirerek bu sorunları kamuoyuna taşımaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz üzere  avukatlar  yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler.

Her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların çözümünde adalete uygun olarak davranan avukatlar adaletin yardımcısıdır.

Adaletin sağlanmasına yardımcı olan avukatların sağlıklı bir çalışma ortamına maddi bağımsızlığa ihtiyaçları vardır. Geçim sıkıntısı ile boğuşan hayat pahalılığı ve vergiler altında ezilen avukatların adaletin sağlanmasına sağlıklı bir katkı sağlamaları beklenemez.

Bu itibarla ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında, 29 yaşını doldurmamış olan mesleğe yeni başlayan avukat meslektaşlarımızın Bağ-Kur prim muafiyetinin süresinin beş yıla çıkarılması gerekmektedir.

Ayrıca 29 yaşını doldurmamış olan, yeni bir işyeri açarak, ilk defa vergi mükellefiyeti tesis ettiren  meslektaşlarımızın gelir vergisi teşvikinden yararlanma süresinin beş yıla çıkarılması talebimizdir.

Avukatın yüklendiği vazifeyi mesleğinin kutsallığına yakışır bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Mesleğin onuruna uygun bir biçimde mesleğin icra edilebilmesi için mevcut ekonomik koşullarda iyileştirmeye gidilmesi ve gerekli teşviklerin yapılması kaçınılmazdır.

Aksaray barosu olarak meslektaşlarımızın haklarının ve taleplerinin her daim takipçisi olacağız.

İnanıyorum ki hukukun üstünlüğünün gerçekleştiği ve avukatların daha güzel şartlarda mesleğini ifa edebildikleri günleri hep birlikte göreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygı ile selamlıyor ruhsatını alan meslektaşlarımız Av. Şeyma Kemer’e ve Av. Nur Bedia ÜNLÜER’e başarılı, uzun ve kazançlı bir meslek hayatı diliyor ve tebrik ediyorum.” dedi.

Öncekini Oku

YORGUNLUĞA YOL AÇAN 7 BESLENME HATASI

Sonrakini Oku

GEÇEN YIL 1 MİLYON 79 BİN 842 BEBEK DÜNYAYA GELDİ