Bari 68. Olsak Plakamız Derdik… | Şehrin Nabzı Haber
  • 2 Şubat 2023

Bari 68. Olsak Plakamız Derdik…

Türkiye’de 81 vilayet olduğu ve plakamızın 68 olduğu hepimizce biliniyor. Henüz ilimizin ismini tek başına söylemek bilinmek için yetmediği için Aksaray ismiyle birlikte bu plakayı sık sık tekrarlıyoruz. Birkaç gündür bir başka sayı daha var ki muhtemelen plakadan çok duyurdu Aksaray ilinin ismini, 63!

Duyanlar çoğunlukta olmasına rağmen nereden çıktı bu 63 diye soranlarda var elbet. O halde başından başlayalım.

Forbes Dergisi Anketleri

Dünyada 68 ülkede, 27 dilde ve 38 farklı baskısı ile yayın hayatında olan, esas içeriği iş dünyası olan bir dergi, yayınlandığı ülkelerde sık sık araştırma ve anketleri ile birçok konuda hayretler uyandırmaya, aynı zamanda da isminden söz ettirmeye devam ediyor. Forbes adında ki bu dergi, içinde bulunduğumuz bu senede son anketi ile Aksaray’ın da dikkatini kendine çevirmeyi ve adını bizim gibi kendi halinde yaşayan bir ilin, kendi halinde haberler yapan yerel medyasına bile konu olmayı başardı.

Türkiye’nin yaşanabilir iller listesi!

Araştırma konusu Türkiye’de yaşanabilir iller sıralaması. Sıralamada Aksaray ismini arayanlar çok aşağılara gitmek zorunda kalmıyor, çünkü bu liste tersten başlıyor. 81. Sırasında genel endeks puanı 29,71 ile Muş yer alırken, 1. Sırasında çok şaşıracaksınız ama 68,9 genel endeks puanı ile İstanbul yer alıyor. İş olanakları başta olmak üzere birçok farklı kritere göre belirlenen bu sıralamada Aksaray ili 37,72 genel endeks puanı ile 63. Sırada! Yani orada da yaşanır mı dediğimiz İstanbul bir numaradayken biz neredeyiz!

Bu insanların çabasına rağmen 63. Sıradaysak!

Son yıllarda Aksaray’ın tanıtımı ve yatırım alması için başta Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu olmak üzere, birkaç STK başkanı, Aksaray İŞKUR İl müdürü Mahmut Akkuş, Aksaray SGK İl Müdürü Bilal Akgün, Özel İdare Genel Sekreteri Yüksel Çelik ve bazı iş adamlarının yoğun gayretini inkâr etmek düpedüz nankörlük olur! Bu gayret sıralamasına girecek bir il başkanı ve bir Milletvekili olduğunu biliyor, içinde bulunduğumuz seçim sathında taraflı algılanmak istemediğim için isimlerini yazmıyorum.

Gerçekler acıdır ve bu gerçeği duymaktan bir hayli rahatsızız!

Yukarıda yazdığım isimlerin gayretlerine rağmen neden mi 63. Sıradayız? Nüfusu 450 bine yaklaşan, büyümek ve gelişmekten başka çaresi olmayan bu il için çalışan sayısı iki elin parmağı etmiyor! Bu insanların olanca hassasiyeti ve güzel hayallerine rağmen bir umursamazlar ordusu sadece kendi kesesini doldurmak ve kendi egolarını tatmin etmek için uğraşıyor! Aksaray ili bu listede plakası ile aynı sıralamada olmadıysa inanın bana bir avuç insanın yüksek gayreti ve özverisi hatırına. Bu listenin 63. Sırasında olmak muhakkak ki duymak istemediğimiz acı gerçeklerden. Lakin biliyorum ki bundan rahatsız olmayan yöneticilerin sayısı, rahatsız olanların sayısından bir hayli fazla. Gayretli yöneticilerimize ve bürokratlarımıza Aksaray adına teşekkür ediyor, yazıyı daha fazla uzatmadan son bir cümle ile bitirmek istiyorum; 63. Sırada olmamızda emeği geçen herkes eseri ile gurur duysun, bu sıralama sizin eseriniz!

Derya ÖZABA

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Yazın mı, Kışın mı Tüp Bebek Tedavisi Yapılmalı?

Sonrakini Oku

“YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”