Aksaray'ı Dolu Vurdu! | Şehrin Nabzı Haber
  • 26 Haziran 2022

Aksaray’ı Dolu Vurdu!

Haber: Derya Özaba

Aksaray ilinde yağmur ve dolu yağışı sonucunda bazı yerlerde bulunan ekili araziler zarar gördü. Yenikent, Sultanhanı başta olmak üzere Bayıraltı, Ekecik ve Hasan Dağı’nın bazı köylerinde ekili arazilerde zarar meydana gelirken, dolunun ve yağışın yanı sıra yıldırım düşmeleri de meydana geldi. Yıldırım düşmesi sonucu bir vatandaşın evi yandı.

Bir gün öncesinde AFAD Aksaray ilinde meydana gelecek sağanak, gök gürültülü sağanak yağış ve dolu yağışına karşı vatandaşları uyarmıştı. AFAD yayınladığı mesajda ‘’ Yarın (15.05.2022 Pazar) İç Anadolu’nun doğusunda beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ilimizde de etkili olması beklenmektedir. (21-50 kg) kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağısı ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir’’ uyarısı yapmıştı.  

Yağışların ardından Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri zarar gören bölgelerde hasar tespit çalışmaları yaparken, Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘’ İlimizde yağmur ile birlikte bazı kesimlerde meydana gelen dolu yağışı sonucunda Yenikent, Sultanhanı başta olmak üzere Bayıraltı, Ekecik ve Hasan Dağı yörelerimizin bazı köylerinde ekili arazilerde zarar oluşmuştur. İlk tespitler müdürlüğümüzce yapılmaya başlanmış olup; Zarar gören tüm üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İnşallah çiftçilerimizi mağdur etmeyeceğiz’’ dedi.

AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeye göre sağanak yağış ve dolu tehdidi gece saat 03:00 a kadar devam edecek.

Öncekini Oku

Aksaray Valisi, İlçe Kaymakamına kız istedi

Sonrakini Oku

MÜSİAD Kadın, Uluslararası Farkındalık Zirvesine hazırlanıyor