AKSARAY’DA KURAKLIK ÇANLARI ÇALIYOR VATANDAŞLAR YETKİLİLER NE TEDBİR ALIYOR DİYE SORUYOR | Şehrin Nabzı Haber
  • 29 Mart 2023

AKSARAY’DA KURAKLIK ÇANLARI ÇALIYOR VATANDAŞLAR YETKİLİLER NE TEDBİR ALIYOR DİYE SORUYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu yeni haritaya göre Aksaray ili en kurak iller arasında başı çekti. 2022 yılına ait 12 aylık (Ocak-Aralık 2022) SPI kuraklık haritasına göre; Türkiye’nin büyük bölümü kuraklık tehditi ile karşı karşıya.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kuraklık haritasında bazı bölgelerin ve bu bölgelerde bulunan bazı illerin normalden fazla kuraklık yaşadığı dikkat çekti. Kuraklık sıralamasında başı çeken iller ise bölgelere göre şu şekilde sıralandı.Marmara Bölgesi’nde Bilecik ve çevresi hariç diğer kesimlerinde,Ege Bölgesi’nde Afyonkarahisar, Denizli, Muğla ve çevreleri hariç diğer kesimlerinde,  Akdeniz Bölgesi’nde Antalya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Antakya, Kilis ve çevrelerinde, İç Anadolu Bölgesi’nde Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray ve çevrelerinde, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Trabzon ve çevrelerinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Elazığ, Erzurum, Bitlis ve çevreleri hariç diğer kesimlerinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman ve çevresi hariç diğer kesimlerinde değişen şiddetlerde meteorolojik kuraklığın etkili olduğu açıklandı.

Bir zamanlar yeşil Aksaray olarak bilinen Aksaray ilinin kentleşmesi esnasında yok olan yeşil alanlar, yok edilen ağaçlar Aksaray’ın kuraklaşmasında en büyük etken faktörler arasında yer alıyor. Bir sene boyunca metre kareye düşen yağış oranının belirgin şekilde azaldığı Aksaray ili tedbir alınmaması durumunda kuraklığın getireceği başka tehlikeler ilede baş başa kalacak.

Kuraklık haritasının yayınlanması ile birlikte şehrin bazı yöneticileride bu konuya dikkat çekerek sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşları uyarmıştı. Yetkililer Aksaray’ın içme suyunu karşılayan Mamasın Barajı’nda doluluk oranının yüzde 20 lere kadar düştüğünü belirtirken, vatandaşlar yetkililerin uyarı yapmanın haricinde ne gibi tedbirler aldığını merak ediyor.

Vatandaşlar’’ kuraklık konusu gündeme her geldiğinde vatandaşlara su tasarrufu yapmaları konusunda uyarıda bulunan yetkililer su sorununu çözmek için ne gibi tedbirler aldığı konusunda vatandaşları bilgilendirmeli derken’’ yetkililer ise bu konuda hiçbir açıklama yapmıyor.

Derya Özaba

 

Öncekini Oku

ÇOCUKLARIN DEPREMLE İLGİLİ SORULARI NASIL CEVAPLANMALI?

Sonrakini Oku

Seçim İçin Değil, Seçmen İçin Çalışın!

Bir Yorum Bırak