Aksaray’da Bayram, Siyasetin ve Koronanın Şovuna Dönüştü | Şehrin Nabzı Haber
  • 15 Ağustos 2022

Aksaray’da Bayram, Siyasetin ve Koronanın Şovuna Dönüştü

Acısı ile tatlısı ile bir bayram daha geride kaldı. İdari tatili de değerlendiren tatilciler artık dönüş yoluna düştü. Bayram bazıları için yoğun ve yorucu geçti. Aksaray’da bayram siyasi partilerin bayramlaşmalarından dolayı gazetecilerin bayram yapmasına izin vermedi. Sayın Cumhurbaşkanının her fırsatta olası bir erken seçim ihtimali olmadığını söylemesine rağmen bir ümit erken seçim bekleyen siyasi parti yöneticileri tedbiri elden bırakmayarak bayramda da hem kendileri bayram mesaisi yaptı, hem de yanlarında ki kadrolara fazla mesai yaptırdı. Ben her ne kadar sağlık problemlerim yüzünden bayramlaşmalara katılmamış olsam da, gazetemizin editörü programları takip ederek gerekli notları tarafıma iletti.

İktidar partisi başta olmak üzere tüm parti il başkanları ve hali hazırda mecliste milletvekili bulunan partiler klasik parti bayramlaşmalarını siyasi şova çevirdi.

Ak Parti Aksaray teşkilatı bayramlaşmasına her zaman olduğu gibi katılan milletvekili Sayın Cengiz Aydoğdu oldu. Cengiz Vekil her zaman ki gibi bayramlaşmada da hatipliğini konuşturup ülkenin içinden geçtiği zorlu süreci açıklamaları ile göğüsleme eğilimindeydi. Ülkenin içinde bulunduğu krizin aslında pandemi ve Rusya – Ukrayna savaşının sonucu dünya genelinde yaşandığını söylerken,  Z kuşağının ülkeyi zerre tanımadığından bahsetti, birlikte kahvaltı yaptığı gençlerle konuşup onların ülkeye dair fikirlerini nasıl değiştirdiğini anlattı. Cengiz Vekilin ana gündemi de, Sayın Cumhurbaşkanının gündemi gibi altılı masa idi. Masa da bulunan iki partinin kendilerinden ayrılma olduğunu, masanın gizli ortağı olmadan yeterli oyun alınamayacağını söyleyen Cengiz Vekil bir bayramlaşmaya ne kadar açıklama sığdırılabilirse hepsini sığdırdı.

Bir başka dikkat çeken bayramlaşma programı ise Aksaray CHP Teşkilatında idi. Aksaray CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk’ün bayramlaşma programında yaptığı konuşmada ise gündem yine seçimdi. Başkan Ertürk, yaşanacak gerçek bayramların bu seneden sonra yaşanacağını söylerken, emeklilerin yaşadığı sorunlar ana gündem maddesiydi.

Siyaset sahnesine hızlı ve dikkat çekici bir giriş yapan Aksaray Zafer Partisi İl Başkanı Resul Karaüzüm ise parti bayramlaşmasını parti mensupları ile yapmayı uygun görmüş olacak ki, bayram mesajını öncesinde basına bir metin olarak servis etti. Basına servis edilen açıklamanın gündemi de yine seçimdi. Başkan Karaüzüm hem iktidara yüklenip, “yaşanan krizin sebebi yöneten siyasi iktidarın beceriksizliğidir” derken, hem de muhalefete yüklenerek “çözümden uzak sarı muhalefet’’ tabirini kullandı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da siyasette çıkış noktası olan göçmen sorununa da değinen Başkan Resul Karaüzüm, ‘”kurtuluş için biz geliyoruz, Zafer yakın’’ propaganda sözlerini de konuşma metnine eklemeyi ihmal etmedi.

İYİ Parti çıktığı günden beri her bayram bir bayram sofrası hayali ile yaptığı klişeleşmiş açıklamayı yineledi. Bayramda gösterdi ki Aksaray’da yakında seçim arenası kızışacak.

Siyasiler bayramı miting alanı gibi kullanıp şovunu yaparken, bana göre Aksaray’da en tesirli şovu Covid-19 gerçekleştirdi! Siyasilerin kalabalık bayramlaşmaları ve bayram gezilerine, gurbetçi Aksaraylıların gelmesi de eklenince corona da her önüne gelenle yanak yanağa bayramlaştı ve bir tabaktan kavurma yedi!

Artık hem siyasette, hem salgın artışında bayramın etkisi ne olur önümüzdeki günlerde hepimiz göreceğiz. Hepinize bu siyasi arenada ve bu sosyal mesafeden uzak ortamlarda, beden ve ruh sağlığı diliyor geçmiş bayramınızı kutluyorum.

Derya Özaba

Komşu Köyün Delisi

Öncekini Oku

Nişanda ‘Halayı yavaş çek’ kavgası: 4 yaralı

Sonrakini Oku

Örümcek zehrinden kalp krizi ilacı geliştirildi