Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak’tan Yeni Hububat Fiyatlarına Tepki: “Çiftçilerimiz Zor Durumda” – Şehrin Nabzı Haber
AksarayBölgeselGenelGüncel

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak’tan Yeni Hububat Fiyatlarına Tepki: “Çiftçilerimiz Zor Durumda”

1.62KGörüntüleme

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan yeni hububat fiyatlarının ardından bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, belirlenen fiyatların çiftçilerin beklentilerini karşılamadığı ve çiftçilerin zor durumda kalacağı vurgulandı.

Koçak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hububat fiyatları çiftçilerin beklentilerini karşılamadı. Fiyatlar çok düşük olduğu için çiftçilerimiz zor durumda kalacaktır. Açıklanan fiyatlar beklentimizin çok altında kaldı. Bundan dolayı çiftçilerimizden aşırı derecede tepki aldık. Çiftçilerimiz ‘önümüzdeki sezon nasıl üretim yapacağız’ diyor. Hububat fiyatları; ekmeklik buğday 9,25 TL, makarnalık buğday 10 TL, arpa ise 7,25 TL olarak açıklanmış. Ancak geçtiğimiz yıllara göre kıyasladığımız zaman makarnalık buğdaya ve ekmeklik buğdaya %11 civarında bir fark gelmiş. Arpada ise %3. Çiftçilerin girdi maliyetleri ilaç, gübre, mazot ve tohum fiyatları ise ikiye katlandı.”

Emin Koçak, ithalatın kapatılmış olmasını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bunun piyasanın hemen yükseleceği anlamına gelmediğini belirtti. Piyasada aşırı miktarda stok bulunduğunu ve bu stoklar bitmeden iç piyasanın yükselmesinin beklenemeyeceğini ifade etti. “İç piyasa evet belki yükselecektir fakat çiftçiler o zamana kadar elindeki ürünü satacaktır. Fiyatlar çok düşük, çiftçilerimiz bu şekilde üretime devam edemeyeceklerdir,” dedi.

Koçak, TMO’dan beklentilerini şu şekilde dile getirdi:

“TMO’dan beklentimiz; ekmeklik buğdayı 13 TL, makarnalık (sert) buğdayı 14 TL, arpa 10 TL ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerimize buğday için ton başına 2.500 TL’ye, arpa için ton başına 1.500 TL’ye kadar fark ödemesi desteği verilmesi hususlarında revizyon yapılmasını talep ediyoruz. Tarım, sadece ekonomik bir faaliyet değil, bu toprakların geleceğidir. Tarım, sadece bugünün değil, yarının da garantisidir. Çiftçilerin girdi maliyetleri dikkate alınarak, taban fiyatlar belirlenmelidir. Bu noktada TMO’ya sesleniyoruz: Bu halkın karnını doyuran çiftçilerimize kulak verin.”

Emin Koçak’ın açıklamaları, çiftçilerin karşılaştığı zorlukları ve beklentilerini açıkça ortaya koyarak, tarım sektörünün önemini bir kez daha vurguladı.

Haber: Derya Özaba