Aksaray Hasandağı’nda Astronomi ve Uzay Kampı Başladı | Şehrin Nabzı Haber
  • 4 Aralık 2021

Aksaray Hasandağı’nda Astronomi ve Uzay Kampı Başladı

smart

Aksaray’da Hasandağı’nın eteklerinde Çarşamba günü bir araya gelen 120 genç, Astronomi ve Uzay Kampında teleskoplarla gökyüzünü gözlemledi.

Aksaray Valiliği öncülüğünde Konya Ovası Projesi (KOP) Gençlik Derneği tarafından düzenlenen Astronomi ve Uzay Kampı, Hasandağı Mesire Alanında başladı. Türkiye’nin 81 ili ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 120 genç katıldı. Kampın esas amacının gençlerin uzay alanında hayal güçlerini genişletmek ve yaratıcılıklarını arttırmak olduğunu belirten Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu  “Uzayı hayal etmeden uzaya gidemeyiz’’ sloganının da bu amacı en iyi açıklayan cümle olduğunu belirtti.

Astronomi ve Uzay Kampı alanında gençlerin eğitim alacağı faaliyetler anlatıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen kamp çalışmasında Vali Hamza Aydoğdu ve gençler tarafından teleskoplar gökyüzüne çevrildi. Gençler, gökyüzünü teleskopla inceledikten sonra Hasandağı Mesire Alanında Sabah Gazetesi yazarları ile buluştu.

Gençlerin genel gündem ve basın ile ilgili sorularını cevaplayan yazarlar nelere dikkat etmeleri ve nasıl bir yol izlemeleri konusunda bilgiler verdiler. Gençlerin tek tek mikrofon alarak yönelttiği soruları da cevaplayan ulusal gazete yazarları söyleşi bitiminde gençlere soruları için teşekkür etti. Söyleşinin ardından kamp ateşi yakılarak Astronomi ve Uzay Kampının startı veridi.

Birkaç gün daha devam edecek olan yazarlar kampı her gününde farklı konukları ağırlayarak devam edecek.

Foto-Haber: Esra Uygur

Öncekini Oku

Anadolu’nun Bağrında Yetişen Değerlere Sahip Çıkalım

Sonrakini Oku

AK HEYET, KÖYLERİN NABZINI TUTMAYA DEVAM EDİYOR