AK Parti İl Başkanı Aktürk ‘’Başkalarının ne yaptığıyla fazla vakit kaybetmiyoruz’’ – Şehrin Nabzı Haber
AksarayBölgeselGüncelSiyasetUlusalVideo

AK Parti İl Başkanı Aktürk ‘’Başkalarının ne yaptığıyla fazla vakit kaybetmiyoruz’’

343Görüntüleme

AK Parti’nin Aksaray’da yeni il başkanının belli olması ile birlikte peş peşe gelen temayül ve aday adayları mülakatlarının ardından bir durum değerlendirmesi yapmak için gazetemizde ağırladığımız İl Başkanı Hamza Aktürk, İmtiyaz sahibi Derya Özaba’ya siyaset gündemini değerlendirdi.

 

Derya Özaba -Aktif bir merkez ilçe başkanıydınız. Hüseyin Altınsoy’un aday olmasının ardından İl Başkanı oldunuz. Bu süreç nasıl ilerledi?

Hamza Aktürk – Senelerdir parti teşkilatındayız,  bu sebepten ne iş yapacağımızı biliyoruz, başkan olmamızla birlikte direkt kendimizi işin içinde bulduk. Direkt çalışmalarımıza başladık Bismillah dedik. Öncelikle aktif Merkez İlçe Başkanlığı konusuna değinmek istiyorum. Ak Parti teşkilatları her zaman seçim olsun olmasın aktif bir teşkilattır. Cumhurbaşkanımızın çekirdekten teşkilatçılığından kaynaklı teşkilatlarında aynı şekilde aynı tempoda hiç durmadan seçim öncesi seçim sonrası faaliyetlere tüm kademelerle bu sadece merkez ilçe için değil kadın kolları, gençlik kolları mahalle başkanlığından tutun bütün kademeler aktif olmak zorundadır. Ak Parti kademe başkanlığının bir gerekliliğidir bu. Diğer mevzu il başkanlığı, bu bir bayrak yarışı tabi talip arkadaşlarımız oldu, bize nasip oldu. Genel merkezin yıllardır olan teyamül uygulaması, aktif teşkilat görevlileriyle yapılan bir temayül yoklamasının ardından İl Koordinatörü Bölge Koordinatörü bazında yapılan çalışmalar Genel Merkez Teşkilat Başkanımızın huzuruna gidiyor. Onun da kendi başka kanallardan yaptığı çalışmalar neticesinde biz üç aday olarak Cumhurbaşkanımızın karşısına çıktık. Oradaki birebir mülakatı Cumhurbaşkanımız kendisi yapıyor.

Derya Özaba – Yüz yüze görüşmüşsünüz bu görüşmeyi de anlatırmısınız?

Hamza Aktürk – Evet yüz yüze görüştük. Diğer aday arkadaşlarımız Yılmaz Aktürk, Yunus Emre kardeşimle beraber sırayla girdik. Orada tabi off the record konuşmalar oluyor Cumhurbaşkanımız ile gerek il ile ilgili, kendimizle ilgili konulara değindikten sonra en son bir önceki il başkanı ile bir istişare yapıyor Cumhurbaşkanımız, orada teşkilatın Genel Merkez kanadı da bulunuyor. Oradaki kanaatler konuşulduktan sonra en son tebligatı Cumhurbaşkanı’mız kendisi üç adayı da çağırarak yapıyor bizzat. Süreç bu şekilde ilerliyor. 8 Mart Kadınlar Gününde Aksaray İl Başkanı olarak atandık. Tabi bu süreçte bizi yalnız bırakmayan tüm teşkilat mensuplarımıza, belediye başkanımıza, İl Genel Meclis Başkanımıza, üyelerimize, Belediye Meclis üyelerimize, Mahalle Başkanlarımıza, Kadın Kolları yönetimimize hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü Ak Parti bir aile hareketidir, gönül hareketidir. Biz kavga için gelmeyiz, biz dava için geliriz Yunus Emre’nin dediği gibi. Bu davanın da bayrağı bize teslim edildi bugünden sonra hiçbir şekilde geriye bakmadan, önümüze bakarak, yaklaşık 47 gün kala seçime hazırlığın derdindeyiz.

Derya Özaba – Zor bir sürece denk geldi İl Başkanlığı atamanız. Hemen aday adaylığı başvuruları hızlandı. Biraz bu aday adaylığı sürecine değinelim, ilk başta partiye aday adayı olarak müracaat ediyor. Sonrasında ne oluyor?

Hamza Aktürk – Yine standart Ak Parti teyamül uygulaması. Aday adaylarının belli bir tarih bandında başvuruları alınıyor. Bunu Genel Merkez de alabiliyor. Bizde il bazında alabiliyoruz. Belirlenen tarihin sonunda tüm dosyalar hazırlanıp ertesi gün genel merkeze ulaştırıyoruz. Bu rutin kırtasiye işler. Ondan sonraki süreç dün gerçekleşti, il il aday adayları Ankara’da mülakata çağırılıyor. Komisyon oluşturuluyor Genel Başkan Yardımcısı, Komisyon Başkanımız Ömer Çelik’ti bizim Aksaray’ın ve komisyonda iki MKYK üyesi bir Gençlik Kollarından bir Kadın Kollarından MKYK üyesiyle ön görüşme yapılıyor. Kesin olmamakla birlikte bir ön eleme yapılır ya da yapılmaz, ya da 9 Nisan’da adaylar açıklanır.

Derya Özaba – Üç Dönem kuralı uygulanacak artık diye biliyoruz. Uygulanır mı?

Hamza Aktürk – Cumhurbaşkanımız uygulanacağını açıkladı. Tabi Genel Merkezin takdirinde olan şeyler, uygulanmayacağı durumlar da olabilir.  Cumhurbaşkanımız istisna göstereceği isimler varsa istisna uygulanabilir.  Genel merkezimizin ve Cumhurbaşkanmızın takdiri.

Aksaray’da Ak Parti her zaman yeniliğe açık bir parti. Dün itibariyle ön mülakatlar yapıldı, genel merkez bizden kanaat alacaktır diye düşünüyorum.  Belki son anda değişikler yapılabilir

Derya Özaba – Siz ittifaklar hakkında ne düşünüyorsunuz? Belli illerde seçime tek liste gidileceği ile ilgili bir çalışma var. Aksaray bu illerden biri mi? Cumhur ittifakının Aksaray’da ortak liste gitme ihtimali var mıdır?

Hamza Aktürk – Ortak liste gündemde yok. Devlet Bey’in bir açıklaması var bütün illerde MHP kendi listesi le gidecek. Cumhur ittifakı Cumhurbaşkanı adayı olarak Cumhurbaşkanımızı listede kendi adaylarını gösterecekler.

Derya Özaba -Millet ittifakı ne yapacak acaba bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hamza Aktürk – Ben daha çok kendi işine odaklanan bir yapıdayım. Kimin ne yaptığından ziyade biz daha iyi ne yapabiliriz Aksaray ve Ak Parti’mize katkı sağlayabiliriz bunun derdinde olduk. Başkalarının yaptıkları bizim plan ve hedeflerimizi etkilemez. Atandığımız günden beri yoğun bir temponun içine girdik. Başkalarının ne yaptığıyla fazla vakit kaybetmiyoruz.

Derya Özaba – İlimizde birçok depremzede vatandaş var. Burada oy kullanmaları ile ilgili nasıl bir çalışma var?

Hamza Aktürk – Gerçekten büyük bir felaket yaşadık. Hayatını kaybedenlere rahmet, kalanlara sabır diliyorum. Depremden iki gün sonra sahadaydık. Tüm vatandaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Devletimizin koordinesinde bölgeye akın akın yardımlar çalışmalar ulaştırıldı. Bu bizim milletimize özgü bir haslettir. Dünyaya gösterdiğimiz birlik beraberlik olarak bu konuyu önemsiyorum. Biz Ak Parti Teşkilatları olarak da ekstradan faaliyetler gerçekleştirdik. İlk gün valiliğin koordinesi ile kendi il teşkilatımız bir tır yardım gönderdik. Bölgede görevlendirmeler oldu. Her ilden teşkilatımız bir bölgeye moral ve motivasyon ziyaretleri yaptı.

Oy kullanma ile ilgili yaptığımız bir çalışma var. Şehrimizde yurtlarda ve evlerde kalan yaklaşık 18 bin depremzede vatandaşımız var. Tamamı ile irtibata geçtik seçim günü burada olup olmayacakları ile ilgili. Burada kalacağını belirten 3 bin civarında aile var. Adres taşıma ile ilgili yardımcı oluyoruz. Bir yandan listeler askıya çıktı. Muhtarlarımız ile birlikte bu vatandaşlarımızın oy kullanması için takibi yapıyoruz. Bu konu Yönetim Kurulumuzun gündeminde. Yaklaşık üç seçimdir Seyyar Sandık uygulaması var. Ağırlıklı olarak il merkezinde bu sandıklar açılıyor ve tüm gün boyunca gezerek engelli vatandaşların oy kullanmasını sağlıyor. Şu an daha fazla vatandaşın yararlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal Politikalar Başkanlığımızın himayesinde bu çalışmaları yürütüyoruz.

Derya Özaba -Bu seçim gerçekten kritik bir seçim. Siz ittifaka yeni katılan partiler ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Hamza Aktürk -Ak Parti’nin hem Türkiye anlamında vizyonu, hem değerler anlamında vizyonunu herkes bir şekilde değerlendiriyor ve kendisini bu vizyona yakın görenler ile ittifaklar kuruluyor. Bizim ittifakımızda 21 yıldır hedeflerimiz belli. Diğer ittifaklar gibi bir gün masanın altında bir gün masanın üstünde gibi gizli şeylerimiz yok. Adayımız Belli Kararımız Net. Bizim yaklaşık iki yıl boyunca düşünüp son anda aday çıkarma gibi bir durumumuz yok.

Derya Özaba- AK Parti teşkilatı ittifaklarınızın parti politikalarını benimseyerek halkın istemeyeceği adımlar atılabilir mi?

Hamza Aktürk -Biz gücünü halktan alan bir partiyiz. Halkın istemediği bir şey tabi ki yapılmayacaktır. İttifaklarımızın istekleri asgari ölçülerde gerçekleştirilebilir fakat kırmızı çizgi dediğimiz noktalarda duruşumuz belli.

Derya Özaba -Peki sizce seçim sonucu Aksaray için nasıl olur? Cumhurbaşkanımıza 4 vekil sözü verdiğinizi biliyoruz.

Hamza Aktürk -Cumhurbaşkanımız sordu bizde cevap verdik 4-0 alacağız şeklinde. Bu minvalde çalışmalarımız devam ediyor. Bu bir hayal değil böyle bir potansiyelimiz var.

Derya Özaba -Sizce seçim ikinci tura kalır mı?

Hamza Aktürk – Kalmaz. Bu iş net! Seçimin ülkemize ve Aksaray’a hayırlı olmasını diliyorum. Teşkilatlarımız tam bir uyum içinde çalışıyor. O konuda bir endişemiz yok

Vatandaşlarımızın şuna dikkat etmesini istiyoruz. Kimin nerede durduğuna dikkat etmeliler. Türk Bayrağının altında görüntü veremeyenler ile Ayasofya’yı kapatacağız diyenler ile, Ayasofya’yı açan Türk Bayrağını tüm dünyada itibarını teslim eden bir lider arasında seçim yapacaklar.

Haber: Aslı Özaba

Foto: Selin Çetinkaya