ABD – Çin krizi tırmanıyor! | Şehrin Nabzı Haber
  • 15 Ağustos 2022

ABD – Çin krizi tırmanıyor!

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan Songshan Havaalanına indi. Çin devlet medyası, Çin’e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazını geçtiğini bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan’ı ziyaret edeceğine ilişkin haberler, ABD ile Çin gerilimini tırmandırdı.

Tayvan’a en yakın noktalardan biri olan Fuzhou eyaletinde askeri tatbikatlar yapmaya başlayan Çin ordusuna yanıt olarak Tayvan tarafı da Çin’den gelebilecek ani bir saldırıya karşı bugün itibarıyla askeri güvenlik önlemlerini arttırdı.

Dünya diken üstünde: Çin-Tayvan geriliminde askeri hareketlilik

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Çin’in sert uyarılarına rağmen Tayvan’ı ziyaret etme olasılığının ardından tansiyon yükselmeye devam ediyor. Tayvan’ın doğusundaki sulara biri uçak gemisi olmak üzere 4 adet ABD savaş gemisinin “rutin” sevkiyat kapsamında konuşlandırıldığı açıklandı. Gerilimin artması ile birlikte Çin tarafında da askeri hareketlilik gözlemlendi.

Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi, Çin savaş uçakları Tayvan boğazında

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan Songshan Havaalanına indi. Çin devlet medyası, Çin’e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazını geçtiğini bildirdi.

Nancy Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi. Çin, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde ABD’nin ‘büyük bir bedel ödeyeceği’ tehdidinde bulunmuştu.

Bu arada Tayvan medyası Çin savaş uçaklarının Tayvan boğazı üzerinde havalandığını aktardı.

Tehdit Mailleri Gönderilmişti

Öte yandan, Taoyuan Uluslararası Havaalanı kurumundan yapılan açıklamada Pelosi’nin Tayvan ziyaretini durdurmak için havaalanına patlayıcılar yerleştirildiğine ilişkin tehdit mailleri alındığı bildirdi. Polis, asılsız tehditlerin kaynağını araştırmaya devam ederken havalimanındaki güvenlik önlemleri de artırılıyor.

Pelosi’nin Asya gezisine ilişkin ofisinden yapılan açıklamada, ziyaret programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore yer alırken, Tayvan ise belirtilmemişti.

Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak kabul eden Çin yönetimi, ‘barışçıl yeniden birleşme’ adı altında Tayvan’ın kontrolünü ele geçirmeyi isterken, bunun için güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Ayrıca diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurması Çin tarafından “egemenlik ihlali” olarak değerlendiriyor.

“Pelosi’nin Uçağını Düşürebiliriz”

Çin’de iktidardaki Komünist Parti’nin yayın organlarından Global Times’in eski Baş Editörü Hu Xijin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale edebileceğini belirtmişti.

Gazeteci Hu, “Savaş uçaklarımız tüm zorlayıcı taktikleri uygulamalı. Bunlar hala yetersizse Pelosi’nin uçağını düşürmeleri bence uygun” ifadelerini kullanmıştı. Hu Xijin, daha sonra Twitter hesabının kapatılması üzerine söz konusu paylaşımını sildiğini açıklamıştı.

ABD ile Çin arasındaki Tayvan kriziyle ilgili Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme hakkı olduğunu ifade etti.

Çin’den Pelosi Ziyaretine Sert Tepki


Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine şiddetle karşı çıktığı yinelenmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian konuyla ilgili değerlendirmesinde, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert tedbirler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini “oturup izlemeyeceğini” kaydederek, “Her tür ihtimale karşı tamamen hazırlıklıyız” demişti.

Öncekini Oku

Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Sonrakini Oku

Meteoroloji’den birçok ilimize sağanak yağış uyarısı

Bir Yorum Bırak