1 kilo altını olan vatandaşa çifte kazanç! | Şehrin Nabzı Haber
  • 1 Ekim 2022

1 kilo altını olan vatandaşa çifte kazanç!

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için teşvikler devam ederken, geliştirilen yeni modelle 1 kilo altını sisteme dahil eden vatandaşlara 50 gram altın verilecek.

Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak için kolları sıvayan Ahlatcı Metal Rafineri A.Ş., Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası işbirliğiyle Altın Toplama Tasarrufu Modeli’ni (ATOM) geliştirdi.

Vatandaşa Çifte Kazanç

ATOM sisteminde altınlarını değerlendiren tasarruf sahibinin, iki kazancı olacak. Buna göre vatandaşın ilk kazancı, altınını sisteme teslim ederken oluşacak. 

Kuyumcuların ‘işçilik maliyeti’ diyerek yaptığı ve yüzde 8’lere varan kesintiler ATOM sisteminde en aza indirgenecek. Ahlatcı’nın verdiği artı milyemler; 14 ve 18 ayar altın teslimlerinde 20 puana kadar çıkacak.

1 Kilo Altına 50 Gram

İkinci kazanç ise Merkez Bankası ve Ahlatcı’nın vereceği nemalar olacak. 

Sabah’ta yer alan habere göre, 1 kilo altını sistemde değerlendiren vatandaşa 30 gramı Merkez Bankası’ndan, 20 gram da Ahlatcı’dan olmak üzere toplam 50 gram altın kazanacak. 

Tasarruf sahibi, teslim ettiği altınların karşılığı olan parayı, TL mevduatı olarak bankada tuttuğunda ise yüzde 17 nema alacak.

Hedef 100 Ton Altını Sisteme Kazandırmak

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, altınları direkt Merkez Bankası’nı aktaracaklarını vurguladı.

Hem vatandaşa hem de Türkiye’ye fayda sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini anlatan Ahlatcı, “Hedefimiz 100 ton altını sisteme kazandırmak” dedi.

Öncekini Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni talimat!

Sonrakini Oku

Kırım Tatar Türklerine süresiz ikamet izni